X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zbigniew Romaszewski - legenda opozycji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 05:50
2 stycznia mija 82. rocznica urodzin Zbigniewa Romaszewskiego, działacza opozycji w PRL, obrońcy praw człowieka, polityka, kawalera Orderu Orła Białego.
Zbigniew Romaszewski
Zbigniew RomaszewskiFoto: PR

Legenda opozycji, człowiek niezłomny

Urodził się w Warszawie 2 stycznia 1940 roku. Tu skończył szkołę średnią i studia. Z wykształcenia był fizykiem. Doktoryzował się w Instytucie Fizyki PAN w październiku 1980 roku.

W 1967 roku wraz z żoną Zofią Romaszewską zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. Po marcu 1968 w mieszkaniu Romaszewskich odbywały się dyskusje polityczne, na które zapraszano m.in. Ludwika Cohna, Edwarda Lipińskiego, Jana Nepomucena Millera, Marię Ossowską.

Od 4 lipca 1989 do 7 listopada 2011 nieprzerwanie zasiadał w Senacie RP, był wybierany kolejno jako kandydat bezpartyjny z Komitetu Obywatelskiego (1989), jako kandydat niezależny (1991) z NSZZ "Solidarność" (1993), Ruchu Odbudowy Polski (1997), Bloku Senat 2001 (2001) oraz w 2005 i w 2007 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku nie uzyskał reelekcji, przegrywając z Markiem Borowskim, byłym działaczem PZPR. W 2011 Sejm wybrał Zbigniewa Romaszewskiego na członka Trybunału Stanu.


Posłuchaj
00:13 zbigniew romaszewski - odbiera order arch..mp3 Za wyjątkowe zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, w 2011 roku Zbigniew Romaszewski otrzymał Order Orła Białego. W rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że jest wzruszony odznaczeniem (źr. IAR)

 

Działacz Komitetu Obrony Robotników

W czerwcu 1976 po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Od 1977 roku był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR.

Posłuchaj, co Zbigniew Romaszewski mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl o działalności na rzecz obrony praw robotników w czerwcu 1976 roku:

Małżonkowie Romaszewscy kierowali Biurem Interwencyjnym KSS "KOR", rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Na przełomie 1979 i 1980 zakładał Komitet Helsiński, organizację nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień KBWE. Pod jego redakcją Komitet Helsiński opublikował Raport Madrycki, omawiający stan przestrzegania praw człowieka w PRL, w oparciu o konkretne, zarejestrowane przez Biuro Interwencji, przypadki łamania prawa.

W latach 1980–1981 kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność", został wybrany do prezydium Zarządu Regionu Mazowsze, a następnie do Komisji Krajowej. Był wielokrotnie zatrzymywany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Wraz z Zenobią Łukaszewicz zredagował książkę "Czerwiec 1976. Radom. Doniesienie o przestępstwie" (1981).

Podziemne Radio Solidarność 

W stanie wojennym ukrywał się. W broszurze "Sierpień 1980 – Grudzień 1981 – co dalej?", opublikowanej w marcu 1982, sformułował program scentralizowanego oporu, opowiadając się za powstaniem ośrodka kierowniczego podziemnej "Solidarności". W tym czasie zorganizował podziemne "Radio Solidarność". Pierwszą audycję nadano 12 kwietnia 1982 w Warszawie.

Podziemne Radio Solidarość - zobacz serwis specjalny

- Miałem wrażenie, że cała Warszawa zamrugała do nas, a nasi koledzy na dachu przy Grójeckiej po prostu się popłakali - mówił Zbigniew Romaszewski w rozmowie z portalem Polskie Radio.pl w 2012 roku.


Posłuchaj
00:26 zbigniew romaszewski - radio solidarność arch..mp3 W 1982 roku, podczas stanu wojennego, Zbigniew Romaszewski zakładał podziemne Radio "Solidarność". Po latach wspominał, że pierwsza audycja z 12 kwietnia została nadana z dachu kamienicy przy ulicy Grójeckiej o godzinie 21-ej i trwała kilka minut.(arch.IAR)

 

Posłuchaj całej rozmowy o początkach podziemnego Radia Solidrność:

8 maja 1982 roku razem ze Zbigniewem Bujakiem, Zbigniewem Janasem i Wiktorem Kulerskim powołał tajną Regionalną Komisję Wykonawczą NSZZ "Solidarność". 29 sierpnia 1982 został aresztowany i sądzony w dwóch kolejnych procesach twórców Radia Solidarność i KSS KOR, następnie więziony od 1982 do 1984. Został wtedy objęty opieką Amnesty International jako więzień sumienia.

Zobacz serwis specjalny:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Był głównym organizatorem Tygodnia Więźnia Politycznego (3–10 listopada 1985). W tym samym roku powołał z żoną Polski Fundusz Praworządności i został jego prezesem. Od grudnia 1986 kierował stworzoną w podziemiu Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność", która zajmowała się dokumentowaniem przypadków represji i pomocą ofiarom. W 1988 współorganizował jawną, nielegalną I Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w kościele w Mistrzejowicach w Nowej Hucie.

Przed obradami Okrągłego Stołu napisał broszurę Minimalizm radykalny. Propozycje programowe dla NSZZ "Solidarność". W obradach Okrągłego Stołu zasiadał w podzespole ds. reformy państwa i sądów.


Posłuchaj
00:19 zbigniew romaszewski - okragły stół nastroje arch..mp3 Wspominając w 2009 roku obrady "okrągłego stołu", wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski podkreślił, że nastroje społeczne w 1989 roku sprzyjały przemianom. Komunistycznej władzy mieli dość nie tylko opozycjoniści, ale także zwykli ludzie nie działający w strukturach nielegalnej wówczas "Solidarności". (IAR arch.)

Posłuchaj
12:37 Po okrągłym Stole RFI.mp3 – Mam propozycję stworzenia niezależnego funduszu ochrony pracowników w okresie reformy – rozmowa ze Zbigniewem Romaszewskim o diagnozie sytuacji w Polsce po obradach Okrągłego Stołu. (RFI, 1989)

  

W 2011 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

im/mc

Czytaj także

"Współtworzył etos senatora wolnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 23:51
Takimi słowami zmarłego senatora Zbigniewa Romaszewskiego wspomina prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był największy twardziel Rzeczpospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 23:29
Tak o Zbigniewie Romaszewskim mówi Paweł Badzio, prezes Stowarzyszenia Podziemnego Radia Solidarność.
rozwiń zwiń