X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
komunizm

Mało opracowań o stanie wojennym? Dudkiewicz: historycy bali się podejmować ten temat

W latach 90. ogromne znaczenie opiniotwórcze miało środowisko "Gazety Wyborczej" i jej redaktor naczelny. Adam Michnik był przeciwny rozliczaniu komunistów. - Wielu historyków się bało podejmować ten temat. Na szczęście była też grupa osób, która się z tego wyłamała - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA stan wojenny

"Tracimy swoją tożsamość". Ks. prof. Bortkiewicz o pomyśle federalizacji UE

- Federalizacja Europy oznaczałaby utratę tożsamości - stwierdził w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Gość audycji "Wojna cywilizacji" stwierdził, że pomysł ten, pochodzący od Altiero Spinellego, jest "uwspółcześnioną wersją Manifestu Komunistycznego Marska".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Unia Europejska komunizm integracja europejska tożsamość

Sąd przywrócił emeryturę gen. Czempińskiemu. Woyciechowski: Departament I jest odpowiedzialny za śmierć Polaków

- Nie ma możliwości, żeby sąd, badając całą sprawę gen. Gromosława Czempińskiego, nie mógł dowiedzieć się, że Departament I jest także odpowiedzialny za śmierć polskich patriotów - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  gromosław czempiński PRL służba bezpieczeństwa komunizm emerytura sąd POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Śledzenie dziennikarzy, monitoring telefonów. Chiny rozwijają system inwigilacji

Władze chińskiej prowincji Henan budują system elektronicznego nadzoru i automatycznego rozpoznawania twarzy, który ma wykrywać i klasyfikować dziennikarzy, zagranicznych studentów, imigrantki i inne osoby "budzące zainteresowanie" – ustaliła stacja BBC. Rozpoznane osoby mają być przypisywane do trzech kategorii: zielonej, żółtej i czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Chiny inwigilacja społeczeństwo technologie komunizm

Cmentarz Powstańców Warszawy. Sto tysięcy nieznanych imion

29 listopada 1945 roku otwarto na warszawskiej Woli cmentarz, który stał się przede wszystkim miejscem pochówku cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, a także żołnierzy Armii Krajowej. To szczególne miejsce - największa nekropolia Powstania Warszawskiego - skrywa prochy ponad stu czterech tysięcy ludzi. Większość z nich pozostaje bezimienna.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa komunizm Armia Krajowa HISTORIA

"To był test przed wprowadzeniem stanu wojennego". Dr Urbankowski o strajku w szkole pożarniczej w Warszawie

- To był test. Przetestowano całą polską młodzież, polską inteligencję. Sprawdzano czy się ruszy, czy będzie protestować. I ten test dla strony komunistycznej wypadł na tyle pozytywnie, że wprowadziła stan wojenny - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski, pisarz i filozof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jerzy Popiełuszko stan wojenny PRL komunizm strajki

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL II wojna światowa komunizm stalinizm służba bezpieczeństwa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość NKWD

Premiera "Dziadów". Dejmek wsadza kij w mrowisko

54 lata temu odbyła się premiera Mickiewiczowskich "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Tamtego dnia nikt nie mógł przewidzieć, że spektakl aż w takim stopniu wpłynie na historię powojennej Polski. Ale twórcy spektaklu wiedzieli, że będzie o nim głośno.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dejmek TEATR Warszawa Gustaw Holoubek Dziady Adam Mickiewicz spektakl marzec 1968 1968 Władysław Gomułka PZPR komunizm premiera rocznica HISTORIA

40 lat temu wybuchł strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  strajki PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność

PR24 "Z fascynacji polskim sposobem opowiadania o przeszłości". Ruczaj o festiwalu "Niezłomni i ofiarni"

- Czescy historycy przyjeżdżają do Polski, żeby uczyć się o tym, jak opowiadać o najnowszej historii. Muzeum Pamięci XX wieku i festiwal "Niezłomni i ofiarni" są zwieńczeniem długiego okresu współpracy i czeskiej fascynacji polskim sposobem opowiadania o przeszłości - mówił w Polskim Radiu 24 szef Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Czechy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci KULTURA komunizm