X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
historia Polski

Franciszek Fert w PR24: Norwid szukał na drodze ortodoksji

- Norwid szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji. Cały wielki rozdział jego życia i twórczości przypadł na pontyfikat Piusa IX, wobec którego miał szczególny kult. Następni papieże podnieśli to, co Norwid podniósł - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid poezja historia Polski Kościół i kultura chrześcijaństwo KULTURA literatura Polskie Radio 24

"Zmieniło sposób świętowania i obchodzenia rocznic". Dr Ukielski o Muzeum Powstania Warszawskiego

- To, że powstało to muzeum, budowało nie tylko markę muzeum, ale i boom na muzea w Polsce. Odkąd otworzono nasze muzeum, liczba zwiedzających polskie muzea wzrosła z 17 do 40 milionów. Jest to gigantyczny wzrost - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski pamięć II wojna światowa POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Abp Guzdek: mieszkańcy walczącej Warszawy pozostali wierni prawu miłości

- Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną. Gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości - mówił na pl. Krasińskich w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek podczas mszy polowej z udziałem władz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Powstanie Warszawskie aktualności katolickie Msza święta

"Musiałem przygotować przeprawę, z bronią". Kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" wspomina Powstanie Warszawskie

- Zostałem oddelegowany jako dowódca patrolu, który przepłynie przez Wisłę i nawiąże kontakt z Powstańcami i zrobi rozpoznanie możliwości przeprawy przez Wisłę - opowiadał w Polskim Radiu 24 kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" Powstaniec Warszawski. - Wyposażyli mnie i kolegę, w pistolet parabellum i dwa granaty - wspominał. Gościem Polskiego radia był także Mariusz Doromoniec, organizator przejazdu Powstańców przez Warszawę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie historia Polski Tadeusz Płużański

Elektrownia Powiśle - strategiczny obiekt w rękach powstańców warszawskich

Już na początku Powstania Warszawskiego powstańcom udało się odbić z rąk Niemców obiekt strategiczny - elektrownię na Powiślu. Wykazując się niezwykłym heroizmem, utrzymali ją do 5 września 1944 roku. 5 sierpnia minie 120. rocznica urodzin Stanisława Skibniewskiego ps. "Cubryna", inżyniera i elektryka, kapitana artylerii Wojska Polskiego, który dowodził oddziałem szturmującym elektrownię.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Powstanie Warszawskie Warszawa

77 lat temu dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie

77 lat temu, 31 lipca 1944 r., dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" – głosiło wezwanie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski

Dr hab. Żurawski vel Grajewski o zasadności Powstania Warszawskiego: trzeba pamiętać o kontekście

- Trzeba pamiętać o kontekście i informacjach, które wówczas były dostępne. Informacje i wydarzenia, które towarzyszyły wybuchowi powstania, były kontekstem klęski, która towarzyszyła armii niemieckiej na Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i historyk stosunków międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski Niemcy historia warszawy HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

77. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  pamięć Polskie Radio historia Polski społeczeństwo

Stefan Michnik – sędzia "bez reszty oddany władzy ludowej"

Muszę przyznać, że kiedy dostałem pierwszy raz poważną sprawę, to nosiłem ją przy sobie i starałem się, żeby mi tej sprawy nie odebrano - wspominał Stefan Michnik, który w latach 1952–1953 podpisał się pod blisko 30 wyrokami śmierci w procesach politycznych. Inny stalinowski sędzia, płk Mieczysław Widaj, napisał o Stefanie Michniku: "Jest bez reszty oddany władzy ludowej i sprawie budownictwa socjalistycznego oraz wykazuje entuzjastyczny stosunek do Związku Radzieckiego".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm represje Związek Radziecki Stefan Michnik