X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal
Section05
historia Polski

"Cud jedności". Tomasz Łysiak o Bitwie Warszawskiej

- Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej miało olbrzymie znacznie dla Polski, ale też dla Europy. O ile granica zachodnia była kształtowana za pomocą traktatów, granica wschodnia była zdobywana szablą i bagnetem i walki trwały tam praktycznie non-stop - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska historia Polski rocznica Bitwy Warszawskiej Tadeusz Płużański HISTORIA

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski science-fiction proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki KSIĄŻKA Młoda Polska historia Polski Legiony Polskie HISTORIA magazyn wakacyjny

"To wielki krok w drodze odbudowania prawdy". Premier o otwarciu Parku Pamięci

- Park Pamięci ma przywracać godność nie tylko tym, którzy ryzykowali życie, ratując Żydów, ale także wszystkim Polakom - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Toruniu. Jak podkreślił, Park to dzieło krzyczące na cały świat o straszliwym losie Polaków podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki II wojna światowa historia Polski Toruń kujawsko-pomorskie

Etos II RP. "Do dziś pokutuje mit domku z kart"

- Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? - mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP PRL II wojna światowa

Prezydent: pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości

"Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości" - napisał w liście do uczestników otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ci ludzie uratowali kilkadziesiąt tysięcy współobywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda II wojna światowa historia Polski społeczeństwo

"Nie mogło nie wybuchnąć". Pisarz Bohdan Urbankowski o Powstaniu Warszawskim

- Zaniechanie byłoby przekreśleniem życia tych, którzy chcieli walczyć o Polskę. Byłoby potwierdzeniem sowieckim zarzutów, że Polska kolaboruje z Hitlerem stojąc z bronią u nogi. Byłoby przekreśleniem nadziei nawet na niewielką niepodległość - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i filozof Bohdan Urbankowski, autor książki "Gniazdo Polskie. Wspólna pamięć narodu".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Powstanie wirtualna mapa Kresów Wschodnich

Powstanie portal o dziedzictwie dawnych Kresów Wschodnich, który będzie pierwszą tak szeroką bazą informacyjną na ten temat. - To terytorium stało się obszarem oddziaływania pewnej historycznej cywilizacji o bardzo wyraźnym profilu ustrojowym, która była także atrakcyjną ideą dla podmiotów funkcjonujących na tym terenie. To fenomen dawnej Rzeczpospolitej - mówił Waldemar Rataj z Akademii Dziedzictwa Kresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą historia Polski Kresy Polonia w USA

Łaźnia i nauka, czyli udajemy się do wód

115 lat temu, w 1905 roku, powstało Polskie Towarzystwo Balneologiczne. Słowo balneologia ma łacińsko-greckie pochodzenie. W tłumaczeniu na język polski to połączenie słów: łaźnia i nauka. W starożytnej Grecji, Egipcie i Rzymie stosowano kąpiele wodolecznicze. Kiedy między XVII-XIX wiekiem wprowadzono picie wód mineralnych i różne zabiegi z użyciem wody mineralnej, balneologia ponownie rozkwitła. 
Zobacz więcej na temat:  woda historia Polski medycyna

Dyrektor Muzeum II WŚ: nie ma prawnej możliwości, by miasto Gdańsk zorganizowało obchody na Westerplatte

- Nie ma takiej prawnej możliwości, by miasto Gdańsk zorganizowało 1 września na Westerplatte obchody - powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki. Wojewoda pomorski przekazał tej placówce w zarząd leżącą na półwyspie - miejską dotąd - działkę.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk Muzeum Westerplatte historia Polski pamięć POLSKA

Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Wojewoda zdecydował ws. działki

- Wojewoda pomorski przekazał w piątek w zarządzanie Muzeum II Wojny Światowej działkę na gdańskim Westerplatte należącą dotąd do miasta – poinformował dyrektor placówki Karol Nawrocki. Chodzi o największą działkę na półwyspie, na której znajduje się m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Muzeum Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej działka budowlana historia Polski

Dr Agnieszka Kamińska: wspaniałe wydawnictwo Polskiego Radia o bitwie, która ocaliła Europę

- Album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" to wspaniałe dwupłytowe wydawnictwo Polskiego Radia. Dodatkowo zamieszczone są tam zdjęcia związane z epoką, wypowiedzi świadków, fragmenty ówczesnej prasy oraz wiele innych materiałów - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agnieszka Kamińska Polskie Radio Polskie Radio 24 bitwa warszawska historia Polski