X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
represje

Katolicy na cenzurowanym w irlandzkich szkołach. Najczęściej padają ofiarą nękania

National Anti-Bullying Research and Resource Centre, znany ośrodek badawczy działający przy uniwersytecie w Dublinie opublikował niepokojące badania. Wynika z nich, że ofiarami nękania i zastraszania w szkole są najczęściej... katoliccy uczniowie. W raporcie można przeczytać, że aż 50 proc. ankietowanych nauczycieli wyraziło poważne obawy związane ze wzrostem antyreligijnych postaw wśród młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia Europa Kościół religia szkoła młodzież represje ŚWIAT

Wiktor Woroszylski - od komunisty do opozycjonisty

W młodości był jednym z czołowych twórców socrealizmu. Poglądy zmienił, gdy - podczas swojej wizyty na Węgrzech - był świadkiem wybuchu i pacyfikacji tamtejszego powstania w 1956 roku. Tamtejsze wydarzenia tak nim wstrząsnęły, że po powrocie do kraju zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL stalinizm komunizm represje literatura KSIĄŻKA poezja stan wojenny KOR

"Machina represji się rozkręciła". Aleś Dzikawicki o sytuacji na Białorusi

- Sądy dają coraz większe, coraz bardziej drakońskie wyroki (...). Ci ludzie są absolutnie niewinni, ale ich były szef Wiktar Babaryka dostał - przypomnę - 14 lat. Więc oczywiście nie można było ich zwolnić ani dać znacznie mniejszych wyroków - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Dzikawicki o wyrokach dla Maryji Kalesnikawej i Maksima Znaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Białoruś Europa represje

Karnawał Solidarności – druga strona medalu. Więźniowie polityczni lat 80.

Okres "karnawału Solidarności" oraz lata 80. powszechnie traktuje się jako złagodzenie polityki represyjnej systemu, jednak miał on niejednoznaczny charakter. Także w latach 1980-1981 odbywały się procesy polityczne i ludzie trafiali do więzienia. A ostatni więzień polityczny PRL, Józef Szaniawski, opuścił więzienie 22 grudnia 1989 roku, wiele miesięcy po wyborach z czerwca 1989 roku.  
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk Trójka społeczeństwo historia Polski PRL Solidarność represje areszt komunizm robotnicy strajki sierpniowe

Proces generałów. Tak zaczęła się stalinowska czystka w Wojsku Polskim

Jednym procesem pokazowym komuniści zdołali uderzyć w kilku swoich przeciwników: od "polskiego" Londynu, przez Armię Krajową i Zachód, aż po wroga wewnętrznego - Władysława Gomułkę i Mariana Spychalskiego. Sądowy spektakl zapowiadał też falę terroru, która przetoczyła się w pierwszej połowie lat 50. przez szeregi kadry oficerskiej.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stalinizm Wojsko Polskie represje PRL procesy polityczne

TYLKO U NAS Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

TYLKO U NAS "Symboliczny akt przywracania pamięci". IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów

- Dzisiaj jest taki dzień, kiedy możemy wręczyć noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które na to czekały po kilkadziesiąt lat - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

Reżim Łukaszenki oczami białoruskich reporterów

W rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, w poniedziałek 9 sierpnia ukazała się książka "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", wynik pracy 40 dziennikarzy ogólnopolskich redakcji opisujących historie białoruskich reporterów. O kulisach powstawania zbioru reportaży w "Trójce przed południem" rozmawialiśmy z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Arletą Bojke.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Marta Piasecka Aleksander Łukaszenka Białoruś dziennikarstwo dziennikarze represje reżim reportaż KSIĄŻKA literatura

NASZ WYWIAD Wład Kobets: znów Polska ratuje Białorusinów, to ważne, że młoda sprinterka będzie mogła tu kontynuować karierę

- Po raz kolejny Polska ratuje Białorusinów. Trzeba wyrazić wdzięczność Polsce, polskiemu MSZ za tak szybką reakcję – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wład Kobets z think tanku iSANS i Centrum Białoruskiej Solidarności, mówiąc o pomocy okazanej 24-letniej białoruskiej biegaczce Kryscinie Cimanouskiej. Sprinterka wbrew jej woli miała być odesłana do Mińska z Tokio, tam groziły jej represje. Polska przyznała jej wizę humanitarną, polski rząd zapewnia, że pomoże jej zorganizować przyjazd do Polski i zapewni możliwość dalszego rozwoju sportowego.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś media represje USA NASZ WYWIAD Unia Europejska SPORT igrzyska olimpijskie Kryscina Cimanouska

NASZ WYWIAD Trójkąt Lubelski. Ekspert PISM: Polska, Litwa i Ukraina muszą być aktywne, działać razem w obliczu budowy NS2

- Nastąpiła ważna zmiana świadomości - Polska, Litwa i Ukraina odkryły, że ich współpraca nie tylko jest możliwa, ale może wywierać istotny wpływ na działania UE, NATO, Niemiec, Rosji. To jednak dopiero początek drogi - jeszcze kilka lat temu nie uważano, że państwa regionu mogą razem bronić swoich interesów – mówi dr Łukasz Jasina (PISM), omawiając cele nowej inicjatywy dyplomatycznej regionu, Trójkąta Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś media represje USA NASZ WYWIAD Nord Stream 2 NATO Unia Europejska