X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Solidarność

"Solidarność" u Jana Pawła II. "Gdy na lotnisku ukazał się Wałęsa, zapanował chaos"

- Włoska służba bezpieczeństwa w teatralnych mundurach udawała, że utrzymuje porządek, ale z chwilą, gdy ukazał się Wałęsa, niosąc bukiet czerwonych goździków, na lotnisku zapanował zupełny chaos. Fotografowie zaczęli skandować "Walesa, Walesa", żeby tylko się do nich odwrócił – relacjonował Józef Biliński na antenie radia BBC. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Solidarność Lech Wałęsa Watykan Rzym Jan Paweł II 1981

"Szkoda, że Bóg go zabrał". Michałowski i Majdzik wspominają Andrzeja Rozpłochowskiego

Bohater opozycji antykomunistycznej i człowiek, który złotymi zgłoskami zapisał się na kartach historii walk o wolność. 19 dni temu pożegnaliśmy Andrzeja Rozpłochowskiego. Słuchacze Polskiego Radia 24 dobrze znali tę postać. Co tydzień gościł na naszej antenie, opowiadał zarówno o przeszłości, jak i o sprawach bieżących. Wraz z Tadeuszem Płużańskim legendę "Solidarności" wspominali inni dawni opozycjoniści: Andrzej Michałowski i Ryszard Majdzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski PRL Andrzej Rozpłochowski Solidarność Tadeusz Płużański

Trzeba było działać, walczyć. Reportaż [POSŁUCHAJ]

"Zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie, którego aktorzy nie przyłączyli do bojkotu instytucji reżimowych podczas stanu wojennego. Środki wybuchowe wrzucili do Kolegium ds. Wykroczeń, a pojemniki z kwasem masłowym - do mieszkań kolaborantów i funkcjonariuszy SB. To tylko niektóre z akcji radykalnych Grup Oporu "Solidarni". Podczas stanu wojennego należało do nich ok. 300 osób z Warszawy i okolic.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski stan wojenny Solidarność reportaż Trójka

Abp Ignacy Tokarczuk, "biskup niezłomny" i "podpora dla opozycjonistów" w PRL

- Posługa duszpasterska arcybiskupa Ignacego Tokarczuka była niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i jego kondycji w momencie, gdy upadał komunizm  - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Krzysztofiński, historyk, IPN w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA komunizm PRL historia Polski historia PRL społeczeństwo Solidarność kościół w prl aktualności katolickie Kościół katolicki

Proces toruński. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki przed komunistyczną Temidą

- Proces kazał sobie zadawać pytanie: jeżeli tak wstrętna jest ta część prawdy, to jaka jest cała prawda? – zastanawiał się w 1985 roku dziennikarz Sekcji Polskiej BBC Marek Cajzner. Dla wszystkich było jasne, że proces zabójców ks. Jerzego Popiełuszki był reżyserowanym przez władze spektaklem. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA proces toruński Jerzy Popiełuszko PRL Solidarność Leszek Pękala Grzegorz Piotrowski Waldemar Chmielewski Adam Pietruszka

"Wzór prawego człowieka, gorliwego patrioty". Jarosław Kaczyński żegna Andrzeja Rozpłochowskiego

- Andrzej Rozpłochowski był bezkompromisowy, walczył o najwyższe wartości, o jakie warto walczyć tutaj na ziemi - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych działacza Solidarności. Wicepremier Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do żałobników napisał, że "choć przegrał ostatnią rundę tego starcia z podstępnym wrogiem, jakim jest koronawirus, to z tego boju, który toczył przez dekady swojego życia, wyszedł zwycięsko". Jak zaznaczył "wygrał, ponieważ pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Solidarność Andrzej Rozpłochowski społeczeństwo

WYWIAD Dr Wilczok: policja polityczna zdawała sobie sprawę, że Rozpłochowski prezentuje bezkompromisową postawę

W rozmowie z PAP dr Katarzyna Wilczok z Uniwersytetu Śląskiego stwierdziła, że Andrzej Rozpłochowski był zaliczany do tzw. ekstremalnych działaczy Solidarności. Podkreśliła również, że policja polityczna doskonale widziała o jego ideowej oraz bezkompromisowej postawie. Dziś w Katowicach odbędzie się pogrzeb Andrzeja Rozpłochowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wywiad Andrzej Rozpłochowski historia Polski Huta Katowice Solidarność społeczeństwo

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezydent: wniósł ważny wkład w naszą współczesną niepodległość

Andrzej Duda pożegnał zmarłego wczoraj Andrzeja Rozpłochowskiego, opozycjonistę i działacza "Solidarności". "Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość" - napisał w mediach społecznościowych prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2021 Andrzej Duda prezydent Mateusz Morawiecki premier Karol Nawrocki IPN Andrzej Rozpłochowski Solidarność PRL HISTORIA

Zmarł Andrzej Rozpłochowski. Kupisiewicz: był zdecydowanym antykomunistą

- Porozumienie katowickie było ważne, ponieważ wprowadziło zapis, że wszystkie pozostałe porozumienia dotyczą całego kraju, a nie tylko obszaru, na którym zostały podpisane. On ten zapis wywalczył - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kupisiewicz. Postać zmarłego Andrzeja Rozpłochowskiego wspominał także dr Krzysztof Gosiewski.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Michał Rachoń Solidarność Andrzej Rozpłochowski