X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Lewis Carroll - matematyk w Krainie Czarów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 05:40
124 lata temu, 14 stycznia 1898 roku zmarł angielski pisarz, matematyk i fotograf, Lewis Carroll. Pisarz, którego znamy przede wszystkim jako autora "Alicji w krainie czarów", przede wszystkim był profesorem matematyki zafascynowanym światem dzieci.
Lewis Carroll na autoportrecie, ok. 1875 r.
Lewis Carroll na autoportrecie, ok. 1875 r.Foto: Wikimedia commons/ fot. Charles Lutwidge Dodgson

Charles Lutwidge Dodgson - bo tak naprawdę nazywał się Lewis Carroll - studiował matematykę na Uniwersytecie Oksfordzkim, a w wieku 23 lat został tam wykładowcą. Prowadził wykłady i pisał własne prace naukowe z dziedziny logiki i kryptografii. Na uczelni pracował do końca życia.

Narodziny Lewisa Carrolla

Literaturą interesował się od wczesnej młodości - początkowo były to nad wiek poważne lektury, które znajdował w domowej bibliotece, później zaczął pisać poezję i opowiadania. Swojego literackiego pseudonimu użył po raz pierwszy w 1856 roku, aby podpisać publikowany w gazecie wiersz "Samotność".

Słynna "Alicja w Krainie Czarów" została napisana kilka lat później.

Lewis Carroll lubił spędzać czas z przyjacielem i jego dziećmi zwłaszcza trzema córkami, wśród których była i Alice - prawdopodobnie pierwowzór Alicji. Opowiedział jej wymyśloną naprędce historię, która dziewczynce bardzo się spodobała. Spisał ją więc i zilustrował i tak powstała "Alicja w Krainie Czarów", wydana drukiem w 1865 roku.

Narodziny Alicji

Przygody Alicji to historia pełna absurdów rodem ze snu, magii i satyry, współcześnie określana jako psychodeliczna i wykorzystywana w niezliczonych adaptacjach filmowych i teatralnych oraz jako źródło inspiracji na przykład przez popularny zespół Jefferson Airplane w piosence "White Rabbit".

Angielskie poczucie humoru nie zawsze było przekładane na język polski i wiele tłumaczeń książki może być przez to niezrozumiałych zwłaszcza dla dzieci. Zwrócił na ten problem uwagę Grzegorz Wasowski, który dokonał "niewiernego" przekładu na polski. Jak mówił, zależało mu na tym, by był tu "duch angielski, a język polski" i tak powstała "Alicja w Czarytorium".

- Przekładam idee a nie słowo, najpierw muszę mieć przekład filologiczny, a dopiero potem na nim pracuję - mówił Grzegorz Wasowski w audycji Magdaleny Mikołajczuk w Polskim Radiu. - Na przykład zmieniłem "to jest pewne jak to, że łasice są łasicami" na "to jest pewne jak to, że fretki są tchórzami" albo kot z Cheshire to kot ze Szczerzychowic - wymieniał pomysłowy tłumacz.

Posłuchaj
17:42 00d470be.mp3 Alicja z książek Lewisa Carrolla wciąż modna i kochana? Audycja Magdaleny Mikołajczak z cyklu "Kultura Nie Całkiem Osobista". (PR, 30.01.2017)

 

Historia dziewczynki, która podążając za białym królikiem, wpada do króliczej nory i przenosi się w świat magii, odniosła niebywały sukces komercyjny i na stałe weszła do kanonu literatury dziecięcej.

Po "Alicji…" Carroll napisał jeszcze dalszą część jej przygód pt. "Alicja po drugiej stronie lustra" (1871), poemat absurdalny "Wyprawa na żmirłacza" (1875) oraz dwie powieści dla dorosłych: "Sylvie and Bruno" (1889) i "Sylvie and Bruno Concluded" (1893).

Carroll a dzieci

Niewątpliwie fascynacja światem dziecięcym była kluczowym elementem na drodze do powstania "Alicji w Krainie Czarów". Córki przyjaciela inspirowały Carrolla również w fotografii - zrobił im mnóstwo portretów, szczególnym upodobaniem darząc małą Alice.

Profesjonalnie zajmował się także fotografią portretową, którą wykonywał w dość czasochłonnej technice mokrego kolodionu. W tamtych czasach był to nie tylko sposób na zarobek, ale i na wejście w wyższe sfery społeczne. Carroll wykonał około 3000 zdjęć w tym portrety, między innymi Dantego Gabriela Rossettiego, Michaela Faradaya czy Alfreda Tennysona.

Dziś fotografie dziewczynek wykonane przez Carrolla budzą sporo wątpliwości i wywołują podejrzenia o niezdrowe skłonności pisarza. Do tego wyobrażenia dokładają się również informacje o: balach, które organizował dla dzieci, zainteresowaniu córkami przyjaciela i tajemniczym rozstaniem z przyjacielem w 1863 roku. Teza ta nie znalazła jednak wiarygodnego potwierdzenia w dokumentach, a badacze współcześni zwracają uwagę, że w XIX wieku inaczej postrzegano dziecięcą nagość.

az

Czytaj także

Mikołajek - łobuziak, który zawojował świat

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 15:00
Bohater książek René Goscinny'ego i ilustratora Jeana-Jacques'a Sempé jest z najmłodszymi od lat 60. - To uniwersalna historia o chłopięctwie, gdy miałem 9 lat, bawiła mnie, mimo że nie znałem francuskich realiów - mówi reżyser Jakub Krofta pochodzący Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarna warstwa "Alicji w Krainie Czarów"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 13:00
- Czasy wiktoriańskiej Anglii to czasy głodu. Nie bez powodu wszystkie przygody Alicji krążą wokół jedzenia - zauważała w Dwójce Małgorzata Seruga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Lewisa Carrolla w niezwykłym tłumaczeniu Grzegorza Wasowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 11:04
Kapelusznik, Suseł, Kot z Cheshire i oczywiście główna bohaterka "Alicji w Krainie Czarów" pojawiają się w kolejnych, nowych filmach, piosenkach i grach komputerowych. O swojej fascynacji Alicją opowiadał w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Grzegorz Wasowski, autor nowego tłumaczenia, zatytułowanego "Perypetie Alicji na Czarytorium".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie spotkacie Alicję? Zagadkowy Lewis Carroll

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 18:13
W dniu 120. rocznicy śmierci Lewisa Carrolla zapraszamy na audycję, w której pytać się będziemy o twórczość tego słynnego angielskiego pisarza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 05:34
Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Drewnowski: "Alicję w krainie czarów" tłumaczyłem całkiem na surowo

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 21:00
- Kiedy już zdecydowałem, że będę przekładał tę książkę, stwierdziłem, że uprzednia lektura innych polskich przekładów będzie mnie tylko ograniczała i frustrowała. Albo robiłbym coś w opozycji, albo mój umysł nakierowywałby się na już wybrane rozwiązania - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jacek Drewnowski, odnosząc się do swojej pracy przy polskiej wersji "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Musierowicz. Z "Jeżycjadą" przez epoki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 05:40
77 lat temu, 9 stycznia 1945 roku urodziła się pisarka Małgorzata Musierowicz. Jest autorką słynnego cyklu "Jeżycjada" rozgrywającego się w poznańskiej dzielnicy Jeżyce.
rozwiń zwiń