X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
literatura

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych polskich poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Tradycja współgra z nowoczesnością. Piaskowski i Sulima - głośny duet teatralny

Dopiero co otrzymali główną nagrodę podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" za spektakl "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu", w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, a już przygotowują kolejną premierę w tym miejscu. Tym razem będzie to "Dama Kameliowa 1948". Reżyser Jędrzej Piaskowski i dramaturg Hubert Sulima tworzą głośny ostatnio duet w polskim teatrze.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Lublin Martyna Podolska literatura

Nagroda Kościelskich za lata 2020 i 2021: literatura faktu i poezja

- Wątki z mojego trzeciego tomu wierszy pojawiały się już wcześniej. Ten zbiór jest w jakimś stopniu wywiedziony z rzeczywistości, ale też z wyobraźni i języka. Książka zrodziła się z potrzeby przepracowania rodzinnej historii i poradzenia sobie z traumą przekazywaną przez pokolenia. Niektóre moje wiersze stały się bardzo aktualne. To dla mnie zaskakujące i bolesne - mówił na antenie Dwójki poeta Jan Baron, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich za 2021 rok.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Cierpienie w literaturze. Gociek i Orbitowski o "Raporcie Brodiego" i "Trylogii kopenhaskiej"

- "Trylogia kopenhaska" opowiada o niełatwym dzieciństwie i zmaganiu z uzależnieniem autorki. Z kolei Borges nie należał do ludzi, którzy zostali łagodnie potraktowani przez życie. Cierpienie jest czymś, co każe nam patrzeć na świat z dystansem - powiedział w audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski. - Bardzo ważne jest to, w jaki sposób cierpieniem dzielimy się ze światem - dodał Piotr Gociek, oceniając obie książki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT KULTURA literatura KSIĄŻKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Kateryna Babkina: mój dziadek opowiadał o wojnie, a nie o "Czerwonym Kapturku"

- Chciałam opowiedzieć przy pomocy prostych historii, jak to stulecie połamało zwykłych ludzi, jak się później pozbierali i z czym przychodzą dziś - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ukraińska pisarka Kateryna Babkina, która za książkę "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" została wyróżniona tegoroczną Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2021, jak również nagrodą czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Nagrodę za najlepszy przekład odebrał także Bohdan Zadura, tłumacz tej książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Magda Mikołajczuk Katarzyna Hagmajer-Kwiatek