X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
II wojna światowa

"Wieczór z historią": Muzyczny hołd dla ofiar II wojny światowej

W Polsce Święto Zmarłych gromadzi na naszych cmentarzach tłumy. Łuna bijąca od milionów płonących zniczy widoczna będzie nawet z kosmosu. I znów ułoży się w kształt gorejącej mapy Polski... W tym szczególnym czasie odwiedzamy nekropolie, aby na grobach naszych krewnych i przyjaciół składać kwiaty, palić znicze i modlić się za dusze. W większości krajów ludzie wspominają zmarłych nestorów: rodziców, dziadków.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki II wojna światowa historia Polski

Proces brzeski – odcięta głowa opozycji

- Piłsudski, mając alternatywę: demokracja lub zagrożenie niepodległości, którym mogło skutkować to, co się działo w Polsce, wybrał uderzenie w ład demokratyczny. Nie ulega wątpliwości, że aresztowanie, proces i traktowanie więźniów odbiegało od standardów demokratycznych – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Józef Piłsudski POLSKA proces brzeski toczeń Wincenty Witos

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych polskich poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Instytut Pileckiego upamiętnia Leokadię Piątkowską zamordowaną przez Niemców za pomoc Żydom

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Leokadii Piątkowskiej odbyła się w Węgrowie w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego celem jest poszukiwanie i upamiętnianie Polaków, którzy za pomoc Żydom zapłacili najwyższą cenę.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Żydzi II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy

Gala wręczenia nagród BohaterON już dziś wieczorem

Wieczorem zostaną po raz 3. wręczone nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Uroczysta gala o godz. 19.00 odbędzie się w Sali Koncertowej Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego. Organizują ją Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a hasłem jest "Pamięć - edukacja - Pomoc". Jednym z partnerów strategicznych akcji jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa gala W POLSKIM RADIU POLSKA

"Historyczne wydarzenie tygodnia". "Lalek" - ostatni Żołnierz Wyklęty

Józef Franczak, pseudonim Laluś, Żołnierz Wyklęty był bohaterem kolejnego cyklu audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia". O losach polskiego bohatera, wyklinanego niegdyś przez komunistów, a obecnie również przez niektóre, polskie środowiska, mówili na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Niwiński wraz z Tadeuszem Płużańskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Józef Franczak historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL II wojna światowa

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

Merian Cooper, producent hitu kinowego "King Kong" walczył o wolność Polski

24 października urodził się Merian C. Cooper, amerykański pilot, który po zakończeniu I wojny światowej nie wrócił do domu. Późniejszy producent kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej z powodu rodzinnego długu zaciągniętego u Tadeusz Kościuszki. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 lotnictwo Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski Ignacy Jan Paderewski II wojna światowa