X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal
Section05
1920

"Kształtowała polską tożsamość i mentalność". Minister kultury o Bitwie Warszawskiej

- To było starcie cywilizacji zachodniej, chrześcijańskiej z barbarzyństwem - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Podkreślił, że zwycięstwo nad bolszewikami było możliwe dzięki temu, że Polacy z różnych nurtów politycznych potrafili współpracować ponad podziałami.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 pamięć historia Polski wojna polsko-bolszewicka Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

"Dwójka na miejscu" w Ossowie. W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

W najbliższą sobotę (15.08) obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji przeniesiemy się do Ossowa, gdzie rozegrała się słynna bitwa, która była kluczowym starciem podczas wojny polsko-bolszewickiej. Co roku, właśnie w tej miejscowości, odbywają się uroczyste obchody rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą, o czym w sobotę 15 sierpnia w godz. 15.00-17.00 opowiedzą nasi dziennikarze.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Bohaterstwo, które zasługuje na docenienie". Szef MON odznaczył żołnierzy Wojska Polskiego

- Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za ich postawę wzorowaną na postawie żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej. Polski żołnierz reaguje wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, i to jest bohaterstwo czasów pokoju - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON pamięć Wojsko Polskie POLSKA

"Dali świadectwo odwagi". Odsłonięto tablicę upamiętniającą ochotników walczących w 1920 r.

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą udział członków Stowarzyszenia Techników i mieszkańców stolicy w szeregach Armii Ochotniczej 1920 r. Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako element obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 historia Polski pamięć wojna polsko-bolszewicka IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

"Ogrom dokumentacji". Dyrektor Archiwów Państwowych o inicjatywach z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

- W zasobach Archiwów Państwowych znajdują się dokumenty, mapy czy plakaty dotyczące 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. To jest taki portal edukacyjny - a taka jest również rola Archiwów Państwowych, o czym często się zapomina - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 pamięć historia Polski POLSKA

Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej

Przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i konsul Rafał Kocot dokonali objazdu miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej (obecnie obwód iwanofrankiwski). Sprawdzono stan cmentarzy i pomników w Rohatynie, Dytiatynie, Haliczu, Kołomyi i Niżniowie. Są tam pochówki poległych żołnierzy wojska polskiego i ukraińskiej armii z 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Stanisławów Polonia wojna polsko-bolszewicka 1920

"O zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską". Kościół wobec bitwy warszawskiej

5 sierpnia 1920 roku papież Benedykt XV skierował do biskupów świata przesłanie z prośbą o modlitwę o "zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską". Postanowił ją wystosować w odpowiedzi na apel polskiego episkopatu, który prosił o wsparcie duchowe w obronie niepodległości i wiary.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA papież Watykan Kościół katolicki wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska 1920

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia o wieloletnim temacie tabu

- Inne tematy się pojawiały, choć po 1945 roku były odpowiednio prezentowane, natomiast były nagrywane. Bitwa Warszawska była absolutnie zakazanym tematem, gdzieś do połowy lat 80 - w audycji "Wybieram Dwójkę" Wojciech Barcikowski opowiadał o specjalnym dwupłytowym albumie Polskiego Radia "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia oraz archiwów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  płyta 1920 Bartosz Panek Dwójka Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa