Actus Humanus w Gdańsku. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 18:00
 - O ile festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 13 grudnia, w Gdańsku.
Dwór Artusa (jasny budynek po prawej stronie) to jedno z miejsc, w których odbywają się koncerty festiwalu Actus Humanus
Dwór Artusa (jasny budynek po prawej stronie) to jedno z miejsc, w których odbywają się koncerty festiwalu Actus HumanusFoto: Shutterstock/Joaquin Ossorio Castillo
  • W Gdańsku już w tym tygodniu rozpocznie się Actus Humanus - największy festiwal muzyki dawnej w Polsce.
  • Wśród zaproszonych artystów są m.in. Ian Bostridge, Pino De Vittorio, Antonio Florio, Ottavio Dantone czy Martyna Pastuszka.
  • Festiwal potrwa od 13 do 17 grudnia, a jego patronem medialnym jest Program 2 Polskiego Radia.

Festiwal Actus Humanus jest największym wydarzeniem związanym z muzyką dawną w Polsce. Odbywa się w dwóch edycjach - zimowej, przed Bożym Narodzeniem i wiosennej, przed Wielkanocą.

Actus Humanus - artystyczna rodzina

Organizatorzy często zapraszają na festiwal artystów znanych już z poprzednich edycji.

- Pino De Vittorio, Ian Bostridge czy Antonio Florio bywali na festiwalu Actus Humanus, ale ponad dziesięć lat temu, więc to jest powrót po wielu latach. Podobnie jest z Ottavio Dantone, który też jest naszym wielkim przyjacielem, ale też wraca po pięciu latach. Ale też są zespoły, które goszczą regularnie w grudniu od kilku lat, jak chociażby Martyna Pastuszka i jej {oh!} Orkiestra czy Marcin Świątkiewicz i Arte Dei Suonatori - mówił Filip Berkowicz. - Spotykamy się zarówno z dobrymi znajomymi, którzy bywają tutaj rokrocznie, ale też z tymi, którzy byli widziani i słyszani już jakiś czas temu. Mam wrażenie, że wytworzyła się w ciągu tych lat taka nowa rodzina - dodał.

Czytaj także:

"W grudniu puszczamy wodze fantazji"

Filip Berkowicz podkreślił, że dużą wartością Actus Humanus są projekty przygotowywane specjalnie z myślą o festiwalu, które w Gdańsku mają swoje premiery.

- Nie inaczej będzie w tym roku, ale też stawiamy artystom swego rodzaju zadania, z których się znakomicie wywiązują - zapewnił dyrektor festiwalu. - Widać, że o ile ten festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym.

Actus Humanus Nativitas na antenie radiowej Dwójki!

Włoskie wątki w Gdańsku

Mroki grudnia rozświetlać będzie muzyka m.in. z południa Europy, w tym roku na festiwalu silnie obecne będą bowiem wątki włoskie.

- Już pierwszego dnia (13 grudnia) odbędą się dwa koncerty związane z Neapolem, czyli Occhi Turchini w wykonaniu Pina De Vittorio i Laboratorio '600. Artyści przedstawią właściwie to, co jest rdzeniem Kalabrii i Neapolu. Natomiast o godzinie 20. - wspomniany Ian Bostridge, Cappella Neapolitana pod dyrekcją Antonia Florio w programie Tormento d'amore - zapowiedział nasz gość.

Wątki włoskie będą kontynuowane także w finale. - Christina Pluhar i zespół L'Apreggiata przywiozą program Alla Napoletana - mówił Filip Berkowicz. - Będzie wieczór włoski z Martyną Pastuszką i {oh!} Orkiestrą w tym roku z towarzyszeniem Sophie Junker, wybitnej pianistki belgijskiej - dodał.

Festiwal potrwa od 13 do 17 grudnia w Gdańsku i będzie się odbywać pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. Część wydarzeń będzie transmitowana na naszej antenie.

Plan transmisji:

  • środa, 13.12, godz. 20.00 - Tormento d’amore – Cappella Neapolitana Antonio Florio, solista: Ian Bostridge – tenor
  • czwartek, 14.12, godz. 20.00 - Arte dei Suonatori pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza – klawesyn; Carl Philipp Emanuel Bach - Orchester-Sinfonien mit zwölf obligaten Stimmen Wq 183; Sinfonie C-dur Wq 174, Sinfonie F-dur Wq 181
  • piątek, 15.12, godz. 20.00 - Accademia Bizantina - Ottavio Dantone; Jan Sebastian Bach - Die Kunst der Fuge BWV 1080
  • sobota, 16.12, godz. 20.00 - Cantate pastorale e Concerti grossi – Oh Orkiestra pod dyrekcją Martyny Pastuszki – skrzypce, solistka: Sophie Junker – sopran
  • niedziela, 17.12, godz. 20.00 - Alla Napoletana – L'Arpeggiata - Christina Pluhar, soliści: Céline Scheen – sopran, Vincenzo Capezzuto – alt

Posłuchaj
12:12 Dwojka_Wybieram_Dwojke_Actus_Humanus_2023_12_11-16-32-49.mp3 Actus Humanus. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Filip Berkowicz (dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus)

Data emisji: 11.12.2023

Godzina emisji: 16.30

mgc/pr

Czytaj także

Filip Berkowicz: Festiwal Actus Humanus to muzyka dawna w najlepszym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 10:00
- Nasza publiczność lubi przewidywalność tego festiwalu. Przyjeżdżając na pięć dni do Gdańska na dziesięć znakomitych koncertów czołowych wykonawców, dostaje się to, co najlepsze w świecie muzyki dawnej - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - Resurrectio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giuseppe Maletto: to pierwsze wykonanie "Requiem" Victorii przez nasz zespół

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 16:35
- La Compagnia del Madrigale zasłynął w świecie dzięki interpretacjom muzyki Monteverdiego, Marenzia, Gesualda, ale nie Victorii, którego "Requiem" wykonujemy po raz pierwszy. To rzecz bardzo ciekawa. Niektórzy śpiewacy mieli okazję wykonywać to dzieło w innych zespołach, ale nie w ramach La Compagnia del Madrigale - mówił w Dwójce Giuseppe Maletto, kierownik włoskiego zespołu.
rozwiń zwiń