X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Jakub Kukla

Biblioteka Narodowa i jej nowe wnętrza na 275. urodziny

- Biblioteka Narodowa została otwarta kilka lat wcześniej od biblioteki brytyjskiej, dużo wcześniej od francuskiej, w XVIII wieku była największą w Europie dostępną publicznie biblioteką. Nie był to księgozbiór królewski jak w większości bibliotek narodowych, ale zbiór prywatny rodziny intelektualistów, biskupów, osób, które kochały książki i mądre teksty - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa biblioteka Dwójka Jakub Kukla książki

Łańcuch XIX. "Muzyka Lutosławskiego wybitnie nadaje się do reinterpretacji"

- Struktury jego utworów są niezwykle starannie dopracowane do mikroelementu muzycznego. Stanowią dzięki temu bardzo silną podstawę do jakichkolwiek innych działań muzycznych - mówił w "Wybieram Dwójkę" prof. Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, które wspólnie z PR2 jest organizatorem Festiwalu Muzyki W. Lutosławskiego "Łańcuch XIX". Inauguracja wydarzenia już w najbliższą sobotę (22.01).
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Andrzej Bauer Jakub Kukla NOSPR Dwójka

Przemysław Słowiński: z sobowtórami mamy do czynienia już w Biblii

- Chociaż sobowtórów, czyli osób identycznych, praktycznie nie ma, to chyba wszyscy znają parę osób bardzo do siebie podobnych. W przypadku sobowtóra do tego może dochodzić charakteryzacja, nauczenie się tych samych zachowań, naśladowanie głosu. Zdarzało się, że osoby takie odgrywały w historii niemałą rolę - mówił w Dwójce Przemysław Słowiński, współautor książki "Sobowtóry".
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Jakub Kukla Neron

Nieznane polskie fotografki. "To bohaterki, o których powinniśmy pamiętać"

- Na ich fotografiach bez wątpienia zapisane są najważniejsze wydarzenia w historii Europy. To było kluczowe, żeby opowiedzieć o nich szerzej, ponieważ to nie są tylko środowiskowe opowieści, ale historie tego, co działo się w latach 70., 80. i 90. - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk-Wittek, autorka publikacji "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek", a także kuratorka wystawy o tym samym tytule.
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf kobieta wystawa historia Polski Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Diamentowe Batuty Polskiego Radia. Stefan Rachoń - dyrygencka osobowość

- Stefan Rachoń to był rzadki przypadek wśród dyrygentów, on czuł mój oddech, moją frazę i dynamikę. Piosenka jest głównie moim tworem, ale również kompozytora, autora tekstu, aranżera. On szanował to, że ten utwór jest wyrazem mojej osobowości, a każdy z wykonawców jest inny, ma swój temperament, a on to wszystko rozumiał - tak o Stefanie Rachoniu mówiła na antenie Dwójki Irena Santor.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Rachoń 85 lat Dwójki Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński Irena Santor Wiesław Ochman Maciej Małecki Jan Pruszak

Julian Rachlin: moim ulubionym instrumentem jest muzyka

- Muzyka jako taka jest balansowaniem między kameralistyką a kompozycjami symfonicznymi. W mojej filozofii każdy utwór jest dla mnie jak kwartet smyczkowy, w którym wszyscy muzycy nawzajem się słuchają i tworzą wspólną intymną atmosferę. Niezależnie od tego, jak obszerne dzieło wykonujemy, ta wspólnota to swego rodzaju muzyczny napęd - mówił na antenie Dwójki Julian Rachlin, austriacki skrzypek i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia narodowa Jakub Kukla Dwójka skrzypce dyrygent

HERITO. "Z punktu widzenia Krakowa Austria jest wyjątkowo blisko"

- Może to ze względu na naszą galicyjską przeszłość, ale wydaje się, że na Austrię patrzy się z Krakowa nieco inaczej niż z pozostałej części kraju. Nie da się ukryć, że Wiedeń był dla nas kiedyś duchowo i kulturowo dużo bliższy niż Warszawa czy Gdańsk. Geograficznie również bliżej jest z Krakowa do Wiednia niż nad polskie morze - mówił w Dwójce Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji kwartalnika HERITO.
Zobacz więcej na temat:  Europa Środkowa Jakub Kukla Austria Dwójka KULTURA

Muzeum Narodowe w Warszawie. Odważne w trudnych czasach

- Kupiliśmy Chagalla, kupiliśmy Académie Julian, również "Kompozycje astronomiczne" Witkacego i mały, piękny szkic Gottlieba. Dużo dobrych rzeczy się wydarzyło - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, który podsumował 2021 rok i podzielił się najbliższymi planami placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Dwójka Jakub Kukla malarstwo SZTUKA

Wawel. Rok 2022 bogaty w wydarzenia

- Kolejne piętra obejmuje remont, największy projekt konserwatorski to parter północnego skrzydła. Tam będzie nowy skarbiec koronny, nowa, stała ekspozycja. Udostępnimy na nowo zaaranżowane przestrzenie I i II piętra, arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich przyjadą do nas z całego świata - tak o planach na 2022 rok mówił prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków Dwójka Jakub Kukla muzeum

Andrzej Hiolski. W jego sztuce było piękno

- Andrzej Hiolski był ikoną polskiej wokalistyki i jednym z największych artystów, jakich spotkałem w życiu. Nawet w ulubionej sportowej kurtce wyglądał niezwykle dostojnie, miał klasyczną urodę amanta filmowego. Jego głos miał wyjątkowo piękną barwę, płynął niezwykłymi, długimi frazami. Wszystko co śpiewał było na najwyższym poziomie artystycznym - mówił w Dwójce wybitny śpiewak Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Hiolski Jakub Kukla Dwójka

Daniel Cichy: PWM chce zainteresować muzyką szeroką publiczność

- Pandemia pokrzyżowała nasze jubileuszowe plany, ale w swej 75-letniej historii PWM musiało pokonywać różne przeszkody i z tą sobie poradziliśmy. Kulminacja obchodów przypadła na ten rok, choć w istocie jubileuszowy był poprzedni 2020 - mówił na antenie Dwójki Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Wydawnictwo Muzyczne Jakub Kukla Dwójka nuty Mieczysław Tomaszewski

Szymon Kloska: Lem był katalizatorem pewnych działań

- Lem, ponad wszelką wątpliwość, nie potrzebował swojego roku, bo jego książki wciąż regularnie są wydawane. Jednak okrągła rocznica pomogła nam zrealizować pewne idee. Istotna była pierwsza edycja Festiwalu Przyszłości, gdy naukowcy, pisarze, artyści spotkali się, by zastanowić się, na ile ich aktywności mogą się uzupełniać i co z tego może wyniknąć. Wiemy na pewno, że to jest trwałe dziedzictwo setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Dwójka Jakub Kukla literatura literatura polska literatura fantasy KULTURA

Małgorzata Czyńska: jest jeszcze wiele fascynujących biografii do opowiedzenia

- Zawsze bardzo mnie cieszy, kiedy okazuje się, że twarze z obrazów to nie tylko ładne buzie, ale właśnie kobiety z krwi i kości. Często utalentowane, zdeterminowane; takie, które stanowią dla mnie inspirację i są niezmiernie ważne. Opowieść o cudzym życiu to dla mnie jako badacza, ale i dla czytelnika, lekcja życia - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, autorka książki "Kobiety z obrazów. Nowe historie".
Zobacz więcej na temat:  Henri de Toulouse-Lautrec malarstwo SZTUKA Jakub Kukla Dwójka Marc Chagall kobieta