Śpiulkolot. Oto Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 16:45
- Z listy dwudziestu słów, które znalazły się w II etapie plebiscytu, internauci najczęściej głosowali na słowo "śpiulkolot". W pierwszej trójce znalazły się jeszcze słowa "naura" oraz zwrot "twoja stara" - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bartek Chaciński, juror plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021.
Najwięcej głosów w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2021 otrzymał śpiulkolot
Najwięcej głosów w plebiscycie "Młodzieżowe Słowo Roku 2021" otrzymał "śpiulkolot"Foto: Shutterstock/YanLev
  • W tym roku nadesłano ok. 2500 haseł. Tegoroczne głosowanie trwało do 30 listopada, a wyniki poznaliśmy 7 grudnia.
  • Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wygrało słowo "śpiulkolot".
  • W ubiegłych latach w plebiscycie internautów wygrywały słowa "alternatywka", "dzban", a nawet dwuznak "xD".

PWN i Uniwersytet Warszawski wybrały najpopularniejszą dwudziestkę z ok. 2500 zgłoszonych do szóstej odsłony plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku haseł. Tegoroczne głosowanie trwało do 30 listopada, a wyniki poznaliśmy we wtorek (7.12).

Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku został "śpiulkolot", który zdobył 9656 głosów. Tuż za nim uplasowała się "naura" (9401), a trzecie miejsce zajął zwrot "twoja stara" (6665).

- Słowo "śpiulkolot" opisuje przede wszystkim miejsce do spania, ale właściwie w kontekście memów internetowych. Memy to jedna z takich sił, które tworzą, a już na pewno popularyzują nowe słowa. Pojawiają się np. memy z pieskami, które zapraszają do śpiulkolotu, czyli do spanka. "Spanko" to zdrobniałe określenie na spanie, ale też takie słowo klucz. Myślę, że to raczej starsi, trzydziesto-, czterdziesto- i jeszcze więcej letni, zachęcają się do udania się na drzemkę. To właśnie oni, jak sądzę, głosowali na śpiulkolot - przekonywał Bartek Chaciński.

A oto cała finałowa dwudziestka plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021: 

1 - baza - aprobata, pozytywne emocje,

2 - boomer - przedstawiciel pokolenia urodzonego w latach 40., 50. lub 60.,

3 - cringe - żenada, wstyd,

4 - essa - dosł. "łatwy" bądź okrzyk radości,

5 - ez - dosł. łatwy,

6 - foliarz - wyznawca teorii spiskowych, często o antyszczepionkowcach,

7 - gituwa - ocena pozytywna,

8 - IMO - skrót od ang. in my opinion,

9 - kox lub koks - przede wszystkim jako "świetnie", ale też jako, m.in. kokaina, substancja anaboliczna lub osoba trenująca na siłowni, zażywająca takie substancje,

10 - mrozi - reakcja na coś żenującego,

11 - naura - skrót od na razie,

12 - oddaje - opłaca się,

13 - pogchamp - wyraz zadowolenia, aprobaty, pochodzący od emotikony,

14 - rel - czuję to samo, od ang. relatable,

15 - sheesh - wyraz zdziwienia lub zaskoczenia,

16 - sus - skrót od ang. suspect lub suspicious, czyli podejrzany,

17 - sześćdziesiona - donosiciel, skarżypyta, od art. 60 Kodeksu karnego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców,

18 - śpiulkolot - miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema,

19 - twoja stara - dezaprobująca odpowiedź na pytanie: "kto?" lub na dowolną inną wypowiedź,

20 - zodiakara - dziewczyna, która wierzy w moc znaków zodiaku i podkreśla to w rozmowie.


Posłuchaj
14:59 Wybieram Dwójkę 7.12.2021 chaciński.mp3 Bartek Chaciński o plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2021 (Wybieram Dwójkę) 

Czytaj także:

***

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty – dodaj do ulubionych".

Plebiscyt ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania - informują organizatorzy.

[Źródło: sjp.pwn.pl]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Bartek Chaciński (dziennikarz, członek kapituły plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku)

Data emisji: 7.12.2021

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Z potrzeby serca. Włoskie życie Polek

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 11:00
Męża Włocha poznałam w Polsce. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Miłość, która wyprowadziła mnie w nieznane. Zdecydowałam, że wyemigruje do jego ojczyzny. Na początku było mi bardzo ciężko, nowa kultura, styl życia codziennego. Miłość do Włoch wzrastała mozolnie. Aż zrozumiałam, że nie mogę porównywać Polski i Włoch. Jestem Polką, która wyszła za Włocha. I tak już będzie. Wolniejsze, spokojniejsze życie w końcu i mnie urzekło. Jednak tęsknota za polską rodziną pozostała – wspomina Renata Pawłowska, założycielka bloga Kalejdoskop Renaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język migowy, taki sam język jak każdy inny, ale bardziej rozwija mózg

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 13:04
Język migowy nie jest jedynie prostym sposobem porozumiewania się ludzi głuchych. - Język migowy jest takim samym językiem, jak każdy inny - mówi dr Małgorzata Czajkowska-Kisil. Można za jego pośrednictwem przekazać wszystkie, nawet wysoko specjalistyczne treści, jak w języku mówionym. 
rozwiń zwiń