Pomarańcze i czerwona parasolka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 12:06
Sceniczna adaptacja "Mechanicznej pomarańczy", "Weekend z Czerwoną Parasolką" w Domu Józefa Mehoffera oraz recenzja nowej płyty Krystiana Zimermana.
Audio

W "Wybieram Dwójkę" gościliśmy panią Różę Światczyńską, która przedstawiła relację z konferencji prasowej Krystiana Zimermana, zorganizowanej z okazji premiery nowej płyty pianisty.

Opowiedzieliśmy o premierze scenicznej adaptacji "Mechanicznej pomarańczy" Anthony’ego Burgessa, w reżyserii Jacka Bunscha, wystawianej w Teatrze Ludowym w Krakowie. To porażająca wizja manipulacji złem w grach politycznych, wykorzystujących zdemoralizowany półświatek młodocianych bandytów, która przed laty wywołała skandal, podobnie jak jej ekranizacja dokonana przez Stanley Kubricka. Na scenę powraca w formie spektaklu z niemal brechtowskimi songami z muzyką Janusza Grzywacza.

Bohaterem "Mechanicznej pomarańczy" jest czternastoletni Alex, chłopak z dobrej rodziny, rozsmakowany w muzyce Beethovena, jest jednoczenie liderem bandy nastoletnich przestępców. Ich codzienną rozrywkę stanowią rozboje i napady. Któraś z ich nocnych eskapad kończy się śmiercią niewinnej kobiety, wtedy zdradzony przez kolegów Alex trafia do więzienia. Tutaj otrzymuje szansę zamiany wyroku na udział w eksperymentalnej terapii, która ma go zresocjalizować.

O przedstawieniu, z reżyserem Jackiem Bunschem rozmawiał Marcin Baniak.

Zaprosiliśmy także na "Weekend z Czerwoną Parasolką" organizowany w Domu Józefa Mehoffera. Organizowany jest z okazji nabycia przez Muzeum Narodowe w Krakowie obrazu Józefa Mehoffera "Czerwona parasolka". W programie przewidziane są warsztaty i wykłady, a ponadto wiele innych atrakcji: promocja nasion z Ogrodu Mehoffera - Aster chiński, specjalna dostawa czerwonych parasolek do muzealnego sklepiku, duży wybór pocztówek z reprodukcjami prac artysty, rabaty na ksiązki oraz specjalne menu w Cafe Ważka.

Z Zofią Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Anną Zeńczak - kustoszem Domu Mehoffera, a także Katarzyną Bik - rzeczniczka placówki rozmawiałą Justyna Nowicka.

Audycję przygotował Piotr Matwiejczuk.

Aby wysłuchać rozmów kliknij odpowiednie ikony dźwięków, w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

W duchu fin de siècle

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2008 14:07
Prace artystów epoki Młodej Polski, w których dorobku artystycznym odnajdujemy niebywałą indywidualność, można oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symbolika spod pędzla

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:00
Malarskim trendem Młodej Polski była symbolika. Ulubionym tematem artystów tworzących w latach 1980-1918 były ludowe legendy i mistycyzm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Krakowie odkupiło "Czerwoną parasolkę"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 18:37
Dzieło za 250 tysięcy złotych kupiono od wnuka Józefa Mehoffera.
rozwiń zwiń