more_horiz
PR24 Portal
Section05
Europa

Ekspertka: nasze rozwiązania nie podważają niezależności KRS

- Każdy kraj ma pełne prawo do tego, żeby decydować o sposobie powoływania swoich organów wewnętrznych dotyczących sądownictwa, tak samo postąpili przed paru laty Hiszpanie. To w żadnym wypadku nie podważa oceny niezawisłego sądownictwa hiszpańskiego - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Anna Łabno (Uniwersytet Śląski).
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Krajowa Rada Sądownictwa prawo Sąd Najwyższy Luksemburg ŚWIAT Unia Europejska sądownictwo Europa

Światowa Szachownica. Niemcy a nowa rewolucja przemysłowa

- Niemcy doszły do wniosku, że muszą dużo zainwestować w motoryzację. Dlatego koncerny skupiają się teraz m.in. na oprogramowaniu służącym do jazdy autonomicznej i próbują nauczyć się tych dyscyplin, w których mają zapóźnienia - mówił w Światowej Szachownicy Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich, współautor opracowania "Przemysł 4.0. Nowa polityka przemysłowa Niemiec". 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa Europa Zachodnia Polskie Radio 24 przemysł motoryzacja rewolucja przemysłowa

Minister rolnictwa Czech obiecuje zniesienie kontroli polskiej wołowiny

Za tydzień (25 marca) Czechy zniosą nadzwyczajne kontrole polskiego mięsa wprowadzone po wykryciu salmonelli w wołowinie. Polska do tego czasu ma przekazać pełną listę wdrożonych działań naprawczych w ubojniach i usuwających nieprawidłowości. Takimi ustaleniami zakończyło się trójstronne spotkanie w Brukseli unijnego komisarza do spraw bezpieczeństwa żywności oraz ministrów rolnictwa Polski i Czech. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Europa

Jest wniosek o opóźnienie brexitu. Theresa May prosi o czas do 30 czerwca

Brytyjska premier Theresa May zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zaznaczyła, że sprzeciwia się dłuższemu opóźnieniu brexitu. Szef KE ostrzegł po tym Londyn, że wyjście z UE powinno nastąpić przed wyborami do europarlamentu, przed 23 maja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Brexit Theresa May Unia Europejska Europa

Piętnasty weekend demonstracji antyrządowych w Serbii

– W społeczeństwie serbskim panuje obecnie poczucie dużego rozczarowania – ocenił dr Marko Babić z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w ten sposób do antyrządowych protestów, które od ponad trzech miesięcy organizowane są w Serbii. – Przemoc w polityce i kwestie wolności słowa, to jedne ze spraw, z powodu których dochodzi do manifestacji – dodał dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Serbia Bałkany

Prof. Zbigniew Lewicki: Polska potrzebuje stałych wojsk USA

- Jeżeli sobie zadamy pytanie kto bardziej potrzebuje stałych amerykańskich baz; my czy Stany Zjednoczone, to łatwo sobie odpowiemy, że Polska. Dlaczego więc oni mają za nas płacić? Sprawa ta z trudem przebija się do świadomości Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA USA Europa wojsko bezpieczeństwo Józef Orzeł Zbigniew Lewicki

Ekspert: źródłem protestów we Francji jest wielka frustracja

- Niektórzy z przywódców ruchu tzw. "żółtych kamizelek" usprawiedliwiają ekscesy podczas protestów tym, że są one skierowane przeciwko coraz bardziej rosnącym kosztom życia we Francji - powiedział w audycji "Więcej świata" dr hab. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa protest Francja protesty żółtych kamizelek Serbia Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Andrzej Szeptycki Adrian Bąk Magdalena Skajewska