X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Muzeum Narodowe w Krakowie odkupiło "Czerwoną parasolkę"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 18:37
Dzieło za 250 tysięcy złotych kupiono od wnuka Józefa Mehoffera.
Audio

W sobotę i niedzielę muzeum zaprasza na "Weekend z Czerwoną parasolką", podczas którego zaplanowano m.in. oprowadzanie po Domu Józefa Mehoffera, wykłady oraz warsztaty dla dzieci.

Namalowany w 1917 r. pejzaż był od 1996 r. pokazywany na wystawie stałej w Domu Józefa Mehoffera - oddziale Muzeum Narodowego. Jesienią 2010 r. wnuk malarza Ryszard Mehoffer (zmarły 29 listopada 2010 r.) postanowił obraz sprzedać.

Na prośbę muzeum nie wystawił go jednak do sprzedaż na wolnym rynku. Zakup dla muzeum został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsora - PZU.

- To obraz bardzo cenny i bardzo piękny. Jestem pewna, że znaleźliby się kupcy, którzy by go nabyli. Tym bardziej cieszymy się, że pozostaje on w naszych zbiorach - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Obraz to także pewien symbol muzeum, bowiem na podwórku Domu Mehoffera przy ul. Krupniczej zrekonstruowano ogród kwiatowy.

/

Płótno przedstawia ogród w posiadłości malarza w podkrakowskiej Jankówce. Na pierwszym planie Mehoffer uwiecznił swoją żonę, zatopioną w lekturze i osłoniętą przed słońcem czerwoną parasolką.

- To typowa idylliczna, sielska scena - podkreśla kustosz Beata Studziżba - Kubalska. - Obraz ten jest ważny w twórczości Mehoffera ze względu na miejsce, które było dla malarza wielkim źródłem inspiracji. Właśnie w Janówce powstało wiele jego dzieł m.in. część projektów witraży do katedry we Fryburgu - dodaje.

W roku 1917 Mehofferowie sprzedali dwór w Jankówce. - "Czerwona parasolka" jest zatem pożegnaniem malarza z posiadłością. Jest kwintesencją jego zauroczenia miejscem, które przez wiele lat dawało mu możliwość kontaktu z naturą tak niezbędnego dla jego wyobraźni twórczej - mówi Studziżba-Kubalska.

kk
Zobacz więcej na temat: dzieci Kraków malarstwo PZU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pomarańczarka" wróci w styczniu?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 09:40
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski jest przekonany, że obraz "Żydówka z pomarańczami" - już na początku przyszłego roku będzie mógł wrócić do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła spadkobierczyni bezcennych obrazów Klimta

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 11:46
Maria Altmann miała 82 lata, gdy wystąpiła do rządu austriackiego o zwrot zagrabionych przez nazistów portretów swojej ciotki, słynnej muzy Gustava Klimta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autoportret Warhola sprzedano za 12,8 mln euro

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 10:49
Autoportret amerykańskiego twórcy pop-artu Andy'ego Warhola został sprzedany na aukcji w Londynie za 10,8 mln funtów (12,8 mln euro).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomarańcze i czerwona parasolka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 12:06
Sceniczna adaptacja "Mechanicznej pomarańczy", "Weekend z Czerwoną Parasolką" w Domu Józefa Mehoffera oraz recenzja nowej płyty Krystiana Zimermana.
rozwiń zwiń