Autorytety do kosza. Życie w czasach postprawdy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 19:19
– Postprawda jest sytuacją, w której klasyczne sposoby sprawdzania, czy coś jest prawdą, czy nie, przestały społecznie funkcjonować – mówił badacz kultury cyfrowej Jarosław Kopeć.
Audio
  • Autorytety do kosza. Życie w czasach postprawdy (Wybieram Dwójkę)
W epoce Internetu mamy mniej szans na dotarcie do różnorodnych punktów widzenia (zdj. ilustracyjne)
W epoce Internetu mamy mniej szans na dotarcie do różnorodnych punktów widzenia (zdj. ilustracyjne)Foto: Piglet/flickr/CC BY-SA 2.0

"Postprawda" została uznana za słowo roku 2016 w dorocznym głosowaniu redaktorów słownika oksfordzkiego. Termin ten pojawił się już prawdopodobnie w latach 90., lecz dopiero przy okazji wyborów prezydenckich w USA i kampanii związanej z tzw. Brexitem na dobre zadomowił się w słownikach Zachodu.

Według redaktorów słownika oksfordzkiego pojęcie "postprawdy" opisuje sytuację, w której na opinię publiczną fakty wpływają w stopniu mniejszym niż emocje i osobiste przekonania. Jednak zjawisko to znane jest już od dziesiątków lat. W epoce internetowych portali społecznościowych w znaczący sposób zmienił się jednak model komunikacji.

W rozmowie o postprawdzie Jarosław Kopeć opowiadał m.in. o groźnej stronie internetowych pośredników, o otaczających nas bańkach filtracyjnych, o coraz grubszych ścianach między różnymi mediami, a także tłumaczył, dlaczego coraz słabiej słyszalny jest głos ekspertów.

***

Rozmawiał: Kamil Radomski

Gość: Jarosław Kopeć (badacz kultury cyfrowej z Laboratorium Techno-Humanistyki na Wydziale "Artes Liberales" UW)

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 17.14

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/ab

Czytaj także

Edwin Bendyk: codziennie jesteśmy inwigilowani

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 18:00
- Internet i telefonia komórkowa to wdzięczna przestrzeń do monitorowania przez korporacje i służby specjalne. Każdy nasz ruch zostawia tam ślad - podkreślił publicysta i medioznawca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas ekranu. Czy telewizja umie mówić prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 15:00
– Stronniczość w mediach jest wpisana w ich funkcjonowanie – mówił medioznawca dr Tomasz Gackowski w debacie "Telewizja: kłamstwo czy prawda ekranu?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile wolności w internecie? Obejrzyj debatę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 15:08
Czy internet to rzeczywiście wolne forum wymiany myśli? Jeśli nie - czy powinien nim być? W audycji "Innymi słowy" dyskutowaliśmy o internetowych paradoksach związanych z potrzebą wolności i kontroli.
rozwiń zwiń