X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

"Dla ocalenia Ojczyzny". 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:51
W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu RP przygotowało multimedialny serwis specjalny dostępny pod adresem: konstytucja3maja.gov.pl.
Materiały prasowePolskie Radio
Materiały prasowe/Polskie Radio Foto: PR/Łukasz Haponiuk

W czasach, kiedy zachwiał się stary porządek świata - czasach filozofów i rewolucjonistów – jednym świtała wolność, a inni musieli jej bronić. Polsko-litewska Rzeczpospolita, słabła dzień po dniu. Sąsiednie państwa bezprawnie wyszarpały jej prowincje. W tej czarnej godzinie zawiązuje się konspiracja. "Dla ocalenia ojczyzny" powstaje rewolucyjny dokument – Konstytucja 3 maja.

Pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie była dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków stała się symbolem rozpaczliwej próby naprawy swojego kraju.

Multimedialny, interaktywny i narracyjny serwis specjalny Portalu Polskiego Radia https://konstytucja3maja.gov.pl/pl w przystępy i plastyczny sposób przypomina, jak doszło do uchwalenia Konstytucji oraz jakie były jej postanowienia. To niezastąpione kompendium wiedzy dla pasjonatów historii i znakomite narzędzie dla nauczycieli i uczniów.

Śledzimy tekst dokumentu i wyjaśniamy jego fragmenty, żeby pokazać planowane reformy, których zadaniem była rewolucyjna modernizacja kraju – uratowanie go przed widmem upadku. Przedstawiamy bohaterów tamtego czasu – zarówno wielkich politycznych graczy decydujących o kształcie ówczesnej Europy i losach narodów, jak i świadków podpisania dokumentu. Sięgamy do ikonicznego obrazu Jana Matejki "Konstytucji 3 maja 1791 roku", który jak w soczewce skupia historię, osoby i symbole tamtych dni.

O znaczeniu Konstytucji mówią historycy, profesorowie Richard Butterwick-Pawlikowski, Włodzimierz Suleja i Marek Kornat.

Warto zaznaczyć, że serwis ma także za zadanie popularyzowanie wiedzy o Konstytucji 3 maja poza granicami Polski, dlatego też powstały dodatkowe wersje językowe strony – angielska i litewska.


Czytaj także

Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 06:00
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfederacja targowicka - symbol zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 05:50
Słowo "targowica" jest w języku polskim synonimem najcięższej zdrady narodu i państwa. Przywódcy konfederacji targowickiej dążyli do podziału państwa na samodzielne prowincje i nie zamierzali poddać się prawom ustanowionym przez Konstytucję 3 Maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 05:40
7 września 1764 roku Stanisław August Poniatowski został wybrany królem Polski. Jednym z największych jego osiągnięć było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie 3 maja 1791 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko. 275. rocznica urodzin bohatera dwóch narodów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 06:01
275 lat temu, 4 lutego 1746 roku, przyszedł na świat Tadeusz Kościuszko, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku, które było próbą ratowania Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Piotr Norblin – malarz stanisławowskiej Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:55
Norblin przybył do Polski na zaproszenie książąt Czartoryskich. Przeżył tutaj trzydzieści lat, podczas których stał się polskim patriotą, a jego potomkowie osiedli w Warszawie, gdzie przez wiele lat prowadzili fabrykę wyrobów metalowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - pierwsza w Europie, druga na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 05:55
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewscy politycy doceniają znaczenie Konstytucji 3 maja. "Dowód odpowiedzialności ówczesnych elit"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 19:44
Litewski Sejm przyjął rezolucję o upamiętnieniu 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Opowiedziało się za nią 103 litewskich parlamentarzystów, nikt się nie wstrzymał i nikt nie zagłosował przeciwko. Taką samą uchwałę przyjął niedawno polski parlament.
rozwiń zwiń