X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
rozbiory Polski

"Najgorszy był zabór rosyjski, bo szerzyło się bezprawie". Prof. Suleja o drodze do wolności Rzeczpospolitej

- Mamy do czynienia z bardzo różnymi rzeczywistościami, w zależności od tego, gdzie w danym momencie obywatel-Polak się sytuował - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Suleja (historyk, Biuro Badań Historycznych IPN). Gościem programu był również dr Robert Derewenda (historyk, KUL). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Święto Niepodległości 2021 11 listopada historia Polski rozbiory Polski

Jak "rozpuścić" I Rzeczpospolitą (1795-1806)?

Rozbiór Polski między 1772 a 1795 rokiem był przełomem nie tylko w historii naszego kraju, ale i wyjątkowym wydarzeniem w historii Europy. 13-milionowe Królestwo było jeszcze do niedawna drugim co do wielkości i znaczenia państwem na kontynencie. Zostało przejęte przez Rosję, Prusy i imperium Habsburgów - trzy z pięciu największych europejskich mocarstw - które dzięki temu przybrały na wielkości i sile. Jak to zmieniło warunki geopolityczne świata? Czym była wówczas dla naszych rodaków polskość? O tym w audycji "Historia żywa".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak HISTORIA rozbiory Polski

"Był surowym recenzentem elit". Jerzy Kłosiński o dorobku i twórczości historyka Jerzego Łojka

- Jerzy Łojek uważał, że to od jakości przywódców i tego, czy na pierwszym miejscu stawiają niepodległości i podmiotowość Polski, zależy nasza przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kłosiński, autor książki "Historyk na tropie zdrady elit. Rzecz o Jerzym Łojku". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Kłosiński historia Polski rozbiory Polski niepodległość KSIĄŻKA Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 społeczeństwo

Bożena Konikowska: początkiem regionalizmu w Polsce są rozbiory i zagrożenie wygaśnięcia naszego języka

- Musimy wrócić do momentu, kiedy Rosja, Prusy i Austria podpisywały akt trzeciego rozbioru RP. W naszej ojczyźnie język polski był skazany na wygaśnięcie. Wtedy co świetniejsi ludzie udawali, że pomimo załamania Polska nadal istnieje, stanowiąc trwałe ogniwo w życiu umysłowym Europy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożena Konikowska, przewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszeń Regionalnych.
Zobacz więcej na temat:  regiony historia Polski Stanisław Staszic język polski rozbiory Polski POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24