X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie "Szczury Tobruku"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, spośród których wielu było weteranami walk w Polsce i we Francji, skierowano na najcięższy odcinek frontu, tzw. wyłom, w który zdołali wedrzeć się Niemcy. Wytrzymali tydzień dłużej od innych sprzymierzonych. 
Polacy na Frontach II wojny światowej. Tobruk
Polacy na Frontach II wojny światowej. TobrukFoto: Polskie Radio

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej przypominamy udział Polaków w walkach na wszystkich frontach największego konfliktu XX wieku. 

Libijska twierdza-port Tobruk była kluczowym miejscem dla panowania nad całym teatrem działań w Afryce Północnej podczas II wojny światowej. Tylko ten punkt oddzielał doborowe niemieckie Afrika Korps gen. Erwina Rommla i jego włoskich sojuszników od inwazji na Egipt. 

Heroiczna obrona Tobruku odwlekła o pół roku niemieckie plany inwazji na Egipt. Dała też bezcenny czas Brytyjczykom na przygotowanie i dostarczenie posiłków do Afryki. Bez "Szczurów Tobruku", w tym Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, nie byłoby zwycięskiej bitwy pod El Alamein, rozegranej jesienią 1942 roku, która zakończyła panowanie Niemców w Afryce Północnej.

Posłuchaj nagrań głosów obrońców Tobruku na stronie Polacy na frontach II wojny światowej. [Kliknij obrazek poniżej]


src=" //static.prsa.pl/e3e575f3-9366-490d-809d-d3e1b462ab38.file"


Czytaj także

Zdobycie Tobruku – Polacy w libijskich piaskach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 05:40
12 listopada 1942 roku brytyjskie wojska zdobyły Tobruk. Wojska alianckie, z udziałem polskiej Brygady Strzelców Karpackich, pokonały niemieckie oddziały Africa Corps pod dowództwem gen. Rommla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

II bitwa pod El Alamein - Niemcy tracą Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 05:35
- Pod El Alamein została złamana dominacja państw Osi w obrębie Morza Śródziemnego - mówił Piotr Zarzycki, gość audycji Doroty Truszczak z cyklu "Naukowa baza danych". Część historyków porównuje znaczenie bitwy do zwycięstwa Armii Czerwonej pod Stalingradem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica bitwy o Tobruk. Obchody w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 07:00
Uroczystości pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczną się o 10:30 mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W południe zostaną złożone wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Podhalańczycy pod Narwikiem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
W obliczu niemieckiej inwazji, alianci podjęli akcję mającą na celu odbicie Narwiku. W akcji wzięła polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polacy w obronie Francji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
4 stycznia 1940 podpisana została umowa między rządami Polski i Francji, dzięki której powołano do życia Armię Polską (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie). Polacy bronili Francji w 1940 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie Asy na brytyjskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Dywizjon 303 był najskuteczniejszą jednostką w Bitwie o Anglię. Wielkiej Brytanii broniły dwa myśliwskie i dwa bombowe polskie dywizjony oraz kilkudziesięciu Polaków w dywizjonach RAF.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Anders był polskim Mojżeszem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Ewakuacja Armii Andersa była dla zesłanych na Sybir i zamkniętych w łagrach Polaków jedyną szansą na wyrwanie się z piekła ZSRR. 
rozwiń zwiń