X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 81 lat.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 05:50
Kard. Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski, a wcześniej przez blisko 27 lat osobisty sekretarz Jana Pawła II, kończy w poniedziałek, 27 kwietnia, 81 lat. – Nigdy nie powiem, że byłem przyjacielem papieża. Starałem się mu służyć. Traktowaliśmy go jak ojca, którego myśmy szanowali – mówił na antenie Polskiego Radia w 2008 roku.
Audio
  • 27.04.2019 Rozmowa z kardynałem Stanisławem Dziwiszem w dniu 80. urodzin.
  • Rozmowa z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem. Fragment audycji "Sygnały dnia". (PR, 16.10.2008)
Ks. kard. Stanisław Dziwisz
Ks. kard. Stanisław DziwiszFoto: East News

Stanisław Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 roku w Rabie Wyżnej na Podhalu. W 1963 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Wojtyły, po czym podjął pracę duszpasterską jako wikariusz parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 roku był kapelanem abpa Karola Wojtyły.

W 1978 roku obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

 - Chciałem być księdzem. Nie myślałem o żadnej kościelnej  karierze. Spełnieniem dla mnie była już posługa jako wikariusza przez dwa lata w Makowie – mówił kardynał w dniu 80. urodzin na antenie Polskiego Radia 24.

Po wyborze na papieża Jan Paweł II powołał go na swego osobistego sekretarza i na tym stanowisku Stanisław Dziwisz pozostał przez niemal 27 lat pontyfikatu, aż do śmierci Ojca Świętego.

- Mówiłem Ojcu Świętem, że nie mam doświadczenia rzymskiego, że są inni z lepszym doświadczeniem. Jan Paweł II nie chciał o tym słyszeć – wspominał kard. Dziwisz w "Sygnałach dnia". – Spotkałem go, już jako Jana Pawła II, tuż po konklawe. Jadł kolację z kardynałami. Był uśmiechnięty, wyglądał tak, jakby od zawsze był w tym miejscu.

Zgodnie z wolą Jana Pawła II kard. Dziwisz czuwał nad wykonaniem testamentu, w którym papież polecił, aby rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwał, rozdać wedle uznania, a notatki osobiste spalić. Kard. Dziwisz postanowił część z nich ocalić, tłumacząc, że to dokumenty o wartości historycznej.

Metropolitą krakowskim mianował go w czerwcu 2005 r. papież Benedykt XVI. Kard. Dziwisz pełnił ten urząd od sierpnia 2005 roku do stycznia 2017 roku. Był 76. biskupem krakowskim. Za motto swojej posługi przyjął słowa Jana Pawła II "Człowiek jest drogą Kościoła". W 2006 roku Benedykt XVI mianował go kardynałem. Podczas ponad 11 lat posługi ustanowił 30 nowych parafii. Z jego inicjatywy w 2006 roku w Krakowie otwarto pierwsze w Polsce "Okno życia". Jak podkreślał "to ratunek dla dziecka, któremu rodzice odmówili miłości". Kardynał wprowadził też zwyczaj ustawiania choinki pod "oknem papieskim" przy ul. Franciszkańskiej.

Jedną z najtrudniejszych spraw, z którymi musiał zmierzyć się była lustracja duchownych, do której na początku 2006 roku wezwał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Kardynał powołał w archidiecezji krakowskiej komisję teologiczno-duszpasterską "Pamięć i Troska" do zbadania przypadków współpracy duchownych z SB i pokazania postawy tych, którzy mimo nacisku na współpracę się nie zgodzili.

W 2008 roku kardynał jako gospodarz katedry na Wawelu zgodził się na ekshumację gen. Władysława Sikorskiego na potrzeby prowadzonego przez katowicki oddział IPN śledztwa, a po katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 roku na pochówek na Wawelu Lecha i Marii Kaczyńskich.

Będąc członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, kardynał w 2012 roku sam zwrócił się do IPN o lustrację. Okazało się, że był przez SB rozpracowywany i inwigilowany.

Jako metropolita krakowski doprowadził do wykupienia domu, w którym mieszkał w dzieciństwie Karol Wojtyła. W kwietniu 2014 roku w budynku tym otwarte zostało nowoczesne Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

W trakcie urzędowania kard. Dziwisza doszło do dwóch wizyt papieskich: w 2006 roku Benedykta XVI oraz w 2016 roku Franciszka, który przyjechał na Światowe Dni Młodzieży.

W czerwcu 2014 roku w Krakowie zorganizowana została międzynarodowa konferencja na temat pedofilii w Kościele. "Nie wolno nam porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy, jakiej ze strony niektórych kapłanów i zakonników doznało wielu młodych" – powiedział do jej uczestników kard. Dziwisz.

Kardynał został odznaczony m.in.: Orderem Orła Białego (2017), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Wielkiego Krzyża, Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego, Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Węgier, medalem Bene Merenti Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Medalem św. Brata Alberta. Otrzymał dyplomy doktora honoris causa kilkunastu polskich i zagranicznych uczelni oraz honorowe obywatelstwa kilkunastu miast.

PAP/bm

Czytaj także

34 lata temu Karol Wojtyła został sternikiem Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 06:22
16 października obchodzimy kolejną rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapalmy świece i módlmy się za wstawiennictwem Jana Pawła II". Apel kard. Dziwisza w rocznicę śmierci papieża

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 10:55
W 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz apeluje do Polaków o duchową łączność i zapalenie świec w oknach o godz. 21.37. Niech to będzie dla nas symbolem miłości i solidarności. Niech będzie wołaniem o Boże Miłosierdzie dla świata - powiedział kard. Dziwisz.
rozwiń zwiń