X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

15 lat bez św. Jana Pawła II. Wirtualne czuwanie i noc modlitwy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 17:11
Mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia zaplanowano wydarzenia, które upamiętniają Papieża Polaka. Do włączenia się w te inicjatywy zaprasza Konferencja Episkopatu Polski.
Audio
  • Rozmowa z Joanną Korzeniewską z CMJP2 o 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II
14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II w Krakowie
14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Każdego roku w rocznicę śmierci Jana Pawła II tłumy osób spotykały się, by uczcić pamięć i przypomnieć nauczanie świętego papieża. Działo się tak w miejscach związanych z papieżem, jego pielgrzymkami i przemówieniami do Polaków. To Plac Piłsudskiego w Warszawie, krakowskie okno papieskie czy sanktuarium na Jasnej Górze. Także teraz, w obliczu epidemii koronawirusa, zaplanowano spotkania, które w nowej, również internetowej formule będą przypominały o dziedzictwie Jana Pawła II.

1200x660 art.jpg
40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny - Serwis specjalny Polskiego Radia

Jak zaznacza w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Joanna Korzeniewska, rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II, po raz pierwszy od 2005 roku 2 kwietnia nie odbędzie się czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Dodaje, że tegoroczne hasło rocznicy - "Musicie być mocni mocą miłości" - nabrało szczególnego znaczenia.

- Zapraszamy do wirtualnego czuwania, chcemy zachęcić internautów do innego niż dotychczas bycia razem, do wspólnej refleksji nad słowami Jana Pawła II, które zawarte są w haśle tegorocznych obchodów 2 kwietnia – wyjaśnia Joanna Korzeniewska. - Możemy na chwilę się zatrzymać, pobyć w duchowej łączności – podkreśla.

Hasło czuwania, które organizuje CMJP2 nawiązuje do słów, które Jan Paweł II wypowiedział podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r., gdy spotkał się z Polakami na krakowskich Błoniach. - Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć, jak to objawił św. Stanisław i błogosławiony Maksymilian Maria Kolbe. Musicie być mocni miłością, która "cierpliwa jest, łaskawa jest… nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą… nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą". Która "wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma", tej miłości, która "nigdy nie ustaje" - mówił wtedy papież.

W wydarzeniu będzie można uczestniczyć 2 kwietnia, ok. 21:30, na profilu Centrum Myśli Jana Pawła II na Facebooku. - Usłyszymy słowa Jana Pawła II, ten głos, który zabrzmiał na krakowskich Błoniach. O 21:37, w godzinę śmierci papieża, usłyszymy utwór Cisza, a na koniec wirtualnego czuwania zapraszamy wszystkich do wysłuchania Litanii do św. Jana Pawła II w wykonaniu Chóru CMJP2 – zaprasza Joanna Korzeniewska. Jak mówi, to wstęp do kolejnych działań online – Centrum od kilku lat pracuje nad multimedialnym zbiorem materiałów poświęconych papieżowi, który udostępniony zostanie pod adresem JP2online.pl 18 maja, w dniu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.


Posłuchaj
04:32 Joanna Korzeniewska z CMJP2 o 15 rocznicy smierci papieza.mp3 Rozmowa z Joanną Korzeniewską z CMJP2 o 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II

 

Modlitwa na Jasnej Górze

Na Apel Jasnogórski 2 kwietnia o godz. 21 zapraszają ojcowie paulini. - W 15. rocznicę przejścia św. Jana Pawła II z życia do Życia połączmy się na wspólnej modlitwie, by mogły wybrzmieć słowa jasnogórskiego apelu: "jestem, pamiętam, czuwam" i słowa papieskiego zawierzenia Królowej Polski – mówi o. Mariusz Tabulski, definitor zakonu paulinów w Częstochowie. Zaplanowano transmisję wideo z modlitwy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

- W tym szczególnym czasie przed Jej obliczem, jak św. Jan Paweł II chcemy wznosić gorące modlitwy o cud uzdrowienia dla całego świata, o cud zatrzymania pandemii – podkreśla paulin.

Wśród zaplanowanych elementów nocnego czuwania znalazły się różaniec z rozważaniami wg. nauczania św. Jana Pawła II, akt zawierzenia Matce Bożej, koronka do Bożego Miłosierdzia, a o północy Eucharystia.

Światło w naszych domach

O duchowe zjednoczenie o 21.37 w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II zaapelował także osobisty sekretarz papieża, kard. Stanisław Dziwisz. Oprócz duchowej łączności, poprosił Polaków o zapalenie świec w oknach, na znak pamięci o Wielkim Polaku.


663x364-JP2.jpg
Jan Paweł II - Papież Polak - Serwis specjalny Polskiego Radia

Kardynał Dziwisz wezwał również do modlitwy za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II o zatrzymanie pandemii koronawirusa. "Jestem głęboko przekonany, że potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa. Dlatego proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia" - napisał kardynał w przesłaniu opublikowanym na stronie archidiecezji krakowskiej.

W kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich 2 kwietnia Mszę św. odprawi abp Marek Jędraszewski, jednocząc się z wszystkimi, którzy tradycyjnie w tym dniu przybywali pod "okno papieskie" przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Papież pielgrzym

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie, w opinii świętości, w 27 roku pontyfikatu. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie będącym Włochem oraz najmłodszym z papieży, od półtora wieku. Nazwany papieżem-pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Podczas jego posługi, ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

Jan Paweł II został kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku przez papieża Franciszka. Wraz z papieżem z Polski kanonizowany został wtedy Jan XXIII. Wspomnienie liturgiczne Papieża Polaka przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia jego pontyfikatu.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Abp Gądecki zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 00:50
Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dokonał aktu zawierzenia Kościoła w Polsce Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Po modlitwie różańcowej transmitowanej on-line w kaplicy arcybiskupów poznańskich zwracał się do Boga słowami aktu zawierzenia, prosząc również o "oddalenie pandemii koronawirusa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nabierzcie Ducha i podnieście głowy". Rekolekcje w Polskim Radiu. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 17:05
Polskie Radio zaprasza do udziału w Radiowych Rekolekcjach Wielkopostnych. Odbywają się one co tydzień w porannej niedzielnej audycji "Familijna Jedynka" na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki apeluje o solidarność w czasie epidemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 21:19
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przesłaniu na piątą niedzielę Wielkiego Postu prosi o wyrozumiałość wobec obostrzeń, które wiążą się ze stanem epidemii koronawirusa oraz apeluje o solidarność.
rozwiń zwiń