Zofia Kiniorska asystentką dyrygenta w Orchestre de la Suisse Romande. "Jeszcze się z tym oswajam"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 17:30
Zofia Kiniorska zwyciężyła w przesłuchaniu na asystentkę dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse Romande. Polka została wybrana spośród sześćdziesięciorga kandydatów. Dyrygentka opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę", jakie towarzyszą jej emocje oraz jak wyglądał sam proces przesłuchań.
Zofia Kiniorska asystentką dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse Romande
Zofia Kiniorska asystentką dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse RomandeFoto: Bartek Barczyk
  • Zofia Kiniorska została asystentką dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse Romande.
  • Polka została wybrana spośród sześćdziesięciorga kandydatów.
  • Podczas przesłuchań każdy z kandydatów dyrygował pięcioma utworami.

Orchestre de la Suisse Romande to zespół, który wniósł duży wkład w upowszechnianie nowoczesnej kultury muzycznej w Szwajcarii. Orkiestra została założona w 1918 roku przez Ernesta Ansermeta w Genewie. Teraz do jej składu dołączy polska dyrygentka - Zofia Kiniorska.

Asystentka dyrygenta w Orchestre de la Suisse Romande

Zofia Kiniorska zdradziła w audycji, że dołączenie do szwajcarskiej orkiestry wywołało u niej niespotykane dotąd emocje. - Jest to duże wyróżnienie, ale to także dziwne uczucie. Nigdy wcześniej nie czułam się tak jak teraz, więc jeszcze się z tym oswajam. Całe to wydarzenie było niesamowite - powiedziała.

- Moja dotychczasowa droga była kręta. Składa się na nią wiele poświęceń i moich mobilizacji. Orchestre de la Suisse Romande to orkiestra marzenie. Myślę, że każdy z młodych dyrygentów chciałby tam być i dlatego wydaje mi się to niewiarygodne - dodała.

Czytaj także:

Presja na przesłuchaniu?

Dyrygentka powiedziała, że podeszła do przesłuchań ze spokojem. - To coś zupełnie innego niż konkurs. Tam rzeczywiście potrzebują zobaczyć człowieka takim, jakim jest naprawdę. Jak pracuje z orkiestrą, bo właśnie w takiej wersji będzie się potem pracowało - oceniła.

- Nie ma aż takiej presji i nie trzeba gwiazdorzyć. Można być sobą i zaryzykować, bo nie ma się nic do stracenia. Z takim nastawieniem udało mi się tam pojechać i chyba to mi się udało - stwierdziła.

Jak wyglądają przesłuchania do orkiestry?

- Mieliśmy dwie części przesłuchania. Każda z kandydatek dyrygowała wszystkimi utworami, których było łącznie pięć. W pierwszej części były to trzy utwory bardziej klasyczne. Później miałyśmy do przygotowania utwory bardziej współczesne.

- Wszystko odbywało się zdecydowanie w atmosferze konkursowej. Miałyśmy bardzo mało czasu. Na każdy utwór miałyśmy tak naprawdę od pięciu do ośmiu minut. Trzeba było jak najlepiej wykorzystać ten czas.

Posłuchaj
09:14 PR2 2024_04_23-16-30-05.mp3 Zofia Kiniorska m.in. o przesłuchaniach do Orchestre de la Suisse Romande (Wybieram Dwójkę)

***

Rozmawiała: Maria Czok

Gość: Zofia Kiniorska (asystentka dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse Romande)

Data emisji: 23.04.2024

Godz. emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

dz/pg/mpkor

Czytaj także

Szymon Morus: Polska Filharmonia Kameralna Sopot to orkiestra z olbrzymim potencjałem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 17:00
- Z tą orkiestrą współpracuję już od pewnego czasu, mam pełną świadomość jej potencjału. Mam wiele wiele ciekawych planów i pomysłów, które krok po kroku będę się starał zrealizować - mówił w Dwójce dyrygent Szymon Morus, nowy dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Wit - 80. urodziny arcymistrza batuty. "Ten jubileusz świętuję pracowicie"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 14:45
- Z sentymentem wspominam moje pierwsze wizyty w tym budynku Polskiego Radia. Wówczas byłem asystentem Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej, miałem dyrygować jakiś nieznany utwór. To właśnie tutaj słuchałem nagrań, które wtedy nie były tak łatwo dostępne jak dziś. Nie przypuszczałem, że moje życie na tak wiele lat zwiąże się z Polskim Radiem - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Anderszewski: w dialogu z Sinfonią Varsovią wspólnie tworzymy muzykę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 17:36
- Zawsze staram się przekazać muzykom, aby nie patrzyli na mnie, lecz słuchali. Nie jestem tutaj, żeby bić metrum, nie jestem profesjonalnym dyrygentem. Chodzi o to, byśmy się wzajemnie słuchali, na siebie reagowali, w dialogu wspólnie tworzyli muzykę - mówił w Dwójce Piotr Anderszewski o swej współpracy z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
rozwiń zwiń