X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Andrzej Sułek

Maciej Grzybowski: długo pracowałem na decyzję o rezygnacji z fortepianu

- W ubiegłym roku sprzedałem fortepian. Przestało mnie interesować granie na nim. Stoi za tym pewne "zużycie materiału", jakim sam jestem. Może to kwestia wieku? Mam 53 lata, więc to może śmiesznie brzmi, ale od dawna czułem pewne przeciążenie. Po prostu postawiłem parafkę pod tekstem, który już dawno napisałem - mówił w Dwójce szef artystyczny festiwalu TRZY-CZTE-RY.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA

Zmarła sopranistka Aga Mikolaj. "Skromna, wyrazista i spontaniczna"

- Aga była osobą bardzo emocjonalną. Słuchała ludzi, którzy mieli coś ciekawego do powiedzenia, była osobą skromną, a przy tym - chciałoby się powiedzieć - typową śpiewaczką, której emocje uzewnętrzniały się w sposób wyrazisty i spontaniczny - wspominał znakomitą artystkę Wojciech Nentwig. Aga Mikolaj zmarła 11 listopada w wieku 51 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Andrzej Sułek wspomnienie muzyka klasyczna Dwójka KULTURA

"Nelson Freire wytwarzał wokół siebie niesamowitą aurę"

- To był artysta o niezwykłej harmonii. Harmonii tyleż muzycznej, co po prostu ludzkiej. On potrafił być pełen czułości, pełen niezwykłego światła, które udzielało się natychmiast w jego obecności - wspominał zmarłego w poniedziałek (1.11) brazylijskiego pianistę Nelsona Freire Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  fortepian Andrzej Sułek Stanisław Leszczyński Dwójka MUZYKA odeszli 2021

XVIII Konkurs Chopinowski. Podsumowanie finału

- W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazły się rozmaite postacie o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na Chopina. To dobrze świadczy o jury, bo nie zamknęło się w jakimś wyimaginowanym, skostniałym widzeniu. Przekroczono w ten sposób pewną granicę - mówił Andrzej Sułek, podsumowując wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Dwójka KULTURA Róża Światczyńska Marcin Majchrowski Andrzej Sułek konkurs chopinowski

Drugi dzień finałów. "U Evy Gevorgyan wreszcie usłyszałam koncert Chopina"

- Po tych trzech pierwszych koncertach, po koncercie Mozarta, Beethovena i Schuberta, wreszcie usłyszałam koncert Chopina, po prostu Chopina. Było przepiękne legato, cantabile. Była przepiękna intonacja. Był niezwykły komfort słuchania tych wszystkich biegników, figuracji. To wszystko było tak wyrównane - mówiła po występie Evy Gevorgyan w drugiej sesji finałowej XVIII Konkursu Chopinowskiego Róża Światczyńska.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Andrzej Sułek Róża Światczyńska Jacek Hawryluk Dwójka MUZYKA filharmonia narodowa konkurs chopinowski Fryderyk Chopin

Pierwszy dzień finałów. "Koncert e-moll uważany jest za szczęśliwszy"

- Ten przesąd, że Koncert fortepianowy e-moll to ten, dzięki któremu się wygrywa, pewnie towarzyszy wyborom młodych pianistów. Można natomiast dyskutować, czy te wykonania koncertów wniosą wiele do naszej wiedzy o grze solistów - mówił Andrzej Sułek po pierwszej sesji finałowej XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Fryderyk Chopin Dwójka orkiestra Andrzej Boreyko MUZYKA Marcin Majchrowski Przemysław Psikuta Andrzej Sułek

Dzień 12. "Nikolay Khozyainov należy do absolutnych faworytów konkursu"

- Zaprezentował bardzo wysoką formę w tym etapie, potwierdzając to, że nasze pochwały wygłaszane po jego wcześniejszych występach nie były na wyrost - mówił po występie Nikolaya Khozyainova w ostatniej sesji porannej III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Dwójka MUZYKA Marcin Majchrowski Fryderyk Chopin Klaudia Baranowska Andrzej Sułek

Dzień 11. "J J Jun Li Bui to kandydat do nagrody Polskiego Radia za mazurki"

- Bogactwo kolorów, połączenie liryzmu kujawiaka z zadziornością oberka, wspaniałe zakończenia każdego z mazurków - tak Róża Światczyńska komentowała występ pianisty reprezentującego Kanadę w piątkowej (15.10) sesji porannej III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Fryderyk Chopin Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Róża Światczyńska Jacek Hawryluk

Dzień 10. "W preludiach nie ma marginesu błędu"

- Słuchając Andrzeja Wiercińskiego odetchnęłam z ulgą, usłyszałam to Chopinowskie brzmienie, wreszcie usłyszałam rubato. Doceniam bardzo respekt dla tekstu i staranność wykreowania brzmienia - tak Róża Światczyńska komentowała pierwszą sesję wieczorną III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Fryderyk Chopin Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Róża Światczyńska Jacek Hawryluk