Muzyka dawna w świętokrzyskich zabytkach

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 18:00
- Region świętokrzyski jest sercem Polski, gdzie jest wiele fantastycznych zabytków, związanych z polską tradycją. Sam festiwal to dwa weekendy poświęcone koncertom wybitnych wykonawców, którzy wypełnią te miejsca muzyką - mówił w Dwójce Marek Toporowski, dyrektor artystyczny Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Muzyka w Raju 2021 1200.jpg
Cezary Zych: wykonawcy muzyki dawnej są jak pisarze fantasy

Posłuchaj
11:09 Wybieram Dwójkę 13.09.2021 Toporowski.mp3 Marek Toporowski o Świętokrzyskich Dniach Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc (Wybieram Dwójkę)

Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc to 16 koncertów odbywających się w scenerii najpiękniejszych zabytkowych obiektów regionu: bazylik, opactw, pałaców. Oryginalnym rysem festiwalu jest jego wizja muzyki dawnej jako przestrzeni wzajemnego przenikania się tego co "świeckie" i tego co "sakralne".

- Punktów ciężkości jest kilka. Festiwal rozpoczął się spektaklem operowo-tanecznym w wykonaniu trupy baletowej z Pragi – The Hartig Ensemble. Wykonali m.in. znaną operę Claudio Monteverdiego "Il ballo delle ingrate". Następnie w sobotę mieliśmy koncert w wykonaniu kontratenora Piotra Olecha, a w niedzielę był fantastyczny koncert estońskiego zespołu Schola Vox Clamantis, który w swoim programie połączył chorał gregoriański i utwory Arvo Pärta.


Profeti della Quinta 663.jpg
Elam Rotem: praca nad manuskryptem to wyzwanie, ale i frajda

Bohaterem kolejnego weekendu będzie polska orkiestra Arte dei Suonatori, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej. - Orkiestra weźmie udział w trzech koncertach. W piątek 17 września wykona koncert na trzy klawesyny. Kolejnego dnia program będzie bardziej orkiestrowy, pod dyrekcją Martina Gestera, zaś 19 września festiwal zakończy m.in. "Te Deum" Charpentiera.

Czytaj też:


Marcel Peres zdjęcie MŁ 1200.jpg
Marcel Pérès. Enfant terrible środowiska wykonawców muzyki dawnej

Gość audycji zaprosił również na swój recital klawiszowy, który wykona na klawesynie, wirginale oraz fortepianie dawnym. - Chcę pokazać instrumenty, na których gram i przedstawić pewien rozwój muzyki angielskiej od renesansu, po wczesny romantyzm - mówił Marek Toporowski.

Podczas festiwalu, poza twórcami muzyki dawnej, pojawiają się również nazwiska współczesnych kompozytorów, m.in. Arvo Pärta. Jak przyznał dyrektor artystyczny Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej, organizatorzy nie chcą bowiem zamykać się na muzykę sprzed wieków, istotny jest bowiem również charakter dzieła.

- Arvo Pärt jest kompozytorem bardzo mocno osadzonym w tradycji, a jego muzyka jest duchowo bliska źródłom medytacyjnej muzyki wokalnej. Oczywiście w przypadku każdego festiwalu ważna jest atmosfera i piękno muzyki. Nie ograniczamy się tylko do jednego stylu i myślę, że tego typu wycieczki w stronę współczesnej będą miały miejsce również w następnych latach - podkreślił Marek Toporowski.

Patronem festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia

***

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Marek Toporowski (dyrektor artystyczny Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc)

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Michał Nagy: istotą naszego festiwalu jest interdyscyplinarność

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 12:00
- Mamy warsztaty taneczne, literackie, pantomimę, budowę eksperymentalnych instrumentów muzycznych. W ciągu tych siedmiu dni to wszystko się ze sobą miesza, codziennie są koncerty, wystawy. Wszyscy wyjeżdżamy zmęczeni, trochę niewyspani, ale zadowoleni - mówił w Dwójce Michał Nagy, gitarzysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w Raju. Cezary Zych: wykonawcy muzyki dawnej są jak pisarze fantasy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 19:00
- Klasztor w Paradyżu to miejsce niezwykłe i bardzo tajemnicze, przez wiele lat zamknięte, od II wojny światowej mieściło się tu seminarium duchowne. W roku 2002 udało nam się przekonać ówczesnego biskupa, żeby otworzył go dla publiczności, byśmy mogli tutaj realizować nie tylko nagrania, ale żeby też można było stworzyć jakieś wydarzenie muzyczne. Tak powstał festiwal "Muzyka w Raju" - opowiadał w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń