Muzyka w Raju. Cezary Zych: wykonawcy muzyki dawnej są jak pisarze fantasy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 19:00
- Klasztor w Paradyżu to miejsce niezwykłe i bardzo tajemnicze, przez wiele lat zamknięte, od II wojny światowej mieściło się tu seminarium duchowne. W roku 2002 udało nam się przekonać ówczesnego biskupa, żeby otworzył go dla publiczności, byśmy mogli tutaj realizować nie tylko nagrania, ale żeby też można było stworzyć jakieś wydarzenie muzyczne. Tak powstał festiwal "Muzyka w Raju" - opowiadał w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Posłuchaj

12:17 Wybieram Dwójkę Festiwal Muzyka w Raju 03.08.2021.mp3 Cezary Zych o festiwalu muzyki dawnej "Muzyka w Raju" (Wybieram Dwójkę)

Agata Sapiecha 1200.jpg
Agata Sapiecha: w pewnym sensie to była u nas muzyka wyklęta

Festiwal "Muzyka w Raju" to okazja do spotkań z niezwykłymi i nieprzewidywalnymi wykonaniami muzycznymi w wyjątkowych i często nieodkrytych miejscach. W tym roku miejscem koncertów będzie pocysterski klasztor w Paradyżu-Gościkowie oraz inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku. Pierwszy koncert odbędzie się w Letnicy, małej miejscowości pod Zieloną Górą.

- Chcielibyśmy w tym roku zaprezentować utwory, które były kamieniami milowymi w historii naszego festiwalu. Zobaczymy różnicę pomiędzy tym, jak ta muzyka, wykonywana przez artystów wywodzących się z zupełnie innych tradycji estetycznych, brzmi dzisiaj, a tym, jak brzmiała w 2003 czy 2004 roku. Myślę, że wszystko to, co się w Polsce działo przez ostatnie 20 lat, miało dość duży wpływ na rozwój muzyki dawnej nie tylko w Europie, ale i na całym świecie - zapewniał gość audycji.

Czytaj też:

Tegoroczna, 19. odsłona festiwalu (5-22 sierpnia, 7-14 listopada) powraca w wersji koncertowej. Nowością będzie to, że część programów zostanie powtórzona kilkukrotnie, aby w ten sposób umożliwić ich wysłuchanie jak największej liczbie słuchaczy. Wykonawcy tegorocznej edycji festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa Kore i zespół Le Souvenir oraz tacy soliści jak Jesenka Balic Zunic czy Davide Monti.

- Chociaż staramy się bardzo racjonalizować nasze wykonanie muzyki dawnej, powoływać na traktaty historyczne i doświadczenie wykonawców, to tak naprawdę bardzo wiele z naszych decyzji artystycznych jest de facto naszym wyobrażeniem - opowiadał twórca festiwalu. - Robimy to trochę tak, jak pisarze fantasy, którzy świetnie operując różnymi konwencjami literackimi, snują wciągające opowieści, w które wierzymy.

Patronat medialny nad XIX odsłoną Festiwalu Muzyki Dawnej "Muzyka w Raju" sprawuje Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Cezary Zych (dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka w Raju)

Data emisji: 3.08.2021

Godzina emisji: 16.30

mw

Czytaj także

Agata Sapiecha: w pewnym sensie to była u nas muzyka wyklęta

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 09:00
- Muzyka, którą gramy to jest historycznie zgodne wykonawstwo. Gramy zgodnie z założeniami epoki, na właściwych dla epoki instrumentach, tych które uwzględnił kompozytor - mówiła Agata Sapiecha, dyrektorka artystyczna Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Nagy: istotą naszego festiwalu jest interdyscyplinarność

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 12:00
- Mamy warsztaty taneczne, literackie, pantomimę, budowę eksperymentalnych instrumentów muzycznych. W ciągu tych siedmiu dni to wszystko się ze sobą miesza, codziennie są koncerty, wystawy. Wszyscy wyjeżdżamy zmęczeni, trochę niewyspani, ale zadowoleni - mówił w Dwójce Michał Nagy, gitarzysta.
rozwiń zwiń