Kuchnia bardzo lokalna. Dzikie zioła dobre do wykorzystania w codziennym gotowaniu

2024-05-05, 10:26

Kuchnia bardzo lokalna. Dzikie zioła dobre do wykorzystania w codziennym gotowaniu
Gość Polskiego Radia 24 mówił o zaletach wykorzystania lokalnych ziół w kuchni. Foto: ysuel/ Shutterstock

"Chwasty od kuchni - leśne gotowanie" to niezwykła książka kucharska ukazująca walory kulinarne dzikich ziół, czyli roślin rosnących tuż za płotem, często mylonych z chwastami. O swoich inspiracjach lokalnymi roślinami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor tej książki, Piotr Ciemny. 

"Chwasty od kuchni - leśne gotowanie" to swoisty podręcznik najbardziej lokalnej polskiej kuchni. Książka proponuje nie tylko konkretne przepisy na dania z wykorzystaniem np. koniczyny, chabru, czy nawłoci, ale także uczy, co nam wolno, a czego nie, gdy wybieramy się na wycieczkę do lasu. 

- Kiedy opowiada na Instagramie o tym, co nam w lesie wolno, a czego nie, słyszę, że "dużo zakazów", a z drugiej - jak coś się wydarzy - dostaję wiadomości, że powinienem edukować. Próbuję to robić, próbuję wzbudzić empatię - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Ciemny, kucharz i autor książki "Chwasty od kuchni - leśne gotowanie". 

Dzikie zioła w kuchni. Skąd można je wziąć?

Jak dodał, najwięcej dzikich ziół znajduje się na obrzeżach lasu, przy leśnych drogach, a także na łąkach i otwartych przestrzeniach, ale także w miastach - na chodnikach czy nieprzystrzyżonych trawnikach. Zerwane w ten sposób pokrzywa, czosnek pospolity, czosnek niedźwiedzi, bluszczyk kurdybanek mogą posłużyć jako dodatki do potraw, źródło konfitur, albo syropów barmańskich do kawy.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił też uwagę na kulinarne zalety boczniaków, uszaków bzowych i płomienicy - grzybów rosnących na drzewie, występujących także poza sezonem grzybiarskim. - To pyszne grzyby, jakie można zbierać za darmo - dodał Piotr Ciemny. 

Pytany, co na początku maja można jadalnego znaleźć w okolicy, wskazał na pędy chmielu, forsycje - jako marynowane na cukier i sól, liście lipy - jako dodatek do surówek wprowadzający lekką gorycz i pikanterię, do tego pędy świerku - idealne na surowo, mrożone, albo marynowane, a także młode szyszki jodły - świetne zamarynowane w occie.

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Rozmowa o ziołach i chwastach, jakie można wykorzystać w codziennej kuchni ("Rozmowa kulturalna"/ Polskie Radio 24) 23:24
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Piotr Ciemny (pisarz)

Data emisji: 5.05.2024

Godzina emisji: 8.35


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej