X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wenus Botticellego. Piękno, które przeraża?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 13:15
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o arcydziele włoskiego Quattrocenta utrwalonym na stałe w masowej wyobraźni.
Audio
  • Wenus Botticellego. Piękno, które przeraża? (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Narodziny Wenus Sandro  Botticellego
Obraz "Narodziny Wenus" Sandro BotticellegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Jeśli ktoś nie miał okazji widzieć go we florenckim muzeum Uffizi, to zna malowidło z reprodukcji i to na wszelakich nośnikach, wliczając w to domowe pantofle.

"Narodziny Wenus" stanowią kwintesencję malarstwa wczesnego renesansu, dzieło znakomicie reprezentuje nastrój i estetykę dworu medycejskiego – skomplikowane spekulacje neoplatońskich filozofów, liryczną dworską poezję i zamiłowanie do antycznych wzorców. Postać Wenus wzorowana jest na antycznym typie Venus pudica (wstydliwej Wenus).

Natchnieniem Botticellego był zapewne poemat Angelo Poliziano "Giostra". Opisane są w nim wyimaginowane reliefy wykonane przez Wulkana na bramie pałacu Wenus. Jeden z nich przedstawiać miał narodziny bogini. Ideowa treść obrazu jest jednak znacznie głębsza – kryje się w nim prawdopodobnie alegoryczna, neoplatońska koncepcja miłości. Personifikacje wiatrów, które podmuchami pchają Wenus ku brzegowi morza, to oznaki namiętnej, ziemskiej miłości, podczas gdy Hora, oczekująca z płaszczem na przybycie bogini, uosabia czystość – miłość niebiańską.

Być może Botticelli pragnął również wyobrazić sobie i odtworzyć, znane jedynie z opisów, zaginione dzieło antycznego malarza Apellesa. Antyk był bowiem potężną siłą, działającą na wyobraźnię humanistów medycejskiego dworu. Czy jednak chcielibyśmy, aby kobiety o urodzie Wenus Botticellego kiedykolwiek zeszły z obrazów? Czy nie bylibyśmy przerażeni ich małymi głowami, nadmiernie wydłużonymi szyjami i potężnym tułowiem…?

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 16.09.2018

Godzina emisji: 11.00

bch/jp

Czytaj także

Sofonisba Anguissola. Szachownica metaforą życia

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 13:55
"Gra w szachy" - słynne dzieło malarki epoki renesansu jest o tyle zaskakujące, że tytułowa gra co prawda była w tym czasie szalenie popularna, ale zarezerwowana dla mężczyzn. .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretne życie malarza Luki Signorelliego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 13:15
- Luca Signorelli należy do czołówki malarzy włoskiego renesansu, a mimo to niewiele wiemy o tym artyście. Rozbieżność w datach jego urodzenia sięga aż 14 lat - mówi dr Bożena Fabiani. Sekretów w życiu tego twórcy jest więcej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tondo Doni". Dzieło zamówione przez kupca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 13:00
- To jeden z nielicznych obrazów sztalugowych, jakie wyszły spod rąk Michała Anioła. Jego rangę podnosi fakt, że to obraz perfekcyjny i znakomicie zachowany – podkreśliła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń