Europejscy rabini o eskalacji antysemityzmu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 07:50
- Problem narastającego antysemityzmu staje się coraz poważniejszy. Narody Europy zaczynają zapominać historię czasów ostatniej wojny, gdy stał się on powodem zagłady narodu żydowskiego. Przyczynia się do tego masowy napływ imigrantów, którzy tej historii w ogóle nie znają – mówiła w Dwójce Monika Krawczyk ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Od 13 do 15 maja w Antwerpii obradowało 31. zgromadzenie ogólne Konferencji Rabinów Europejskich. Ponad 500. rabinów, zwierzchników gmin religijnych oraz wysokiej rangi przedstawicieli świata polityki omawiało aktualne kwestie dotyczące judaizmu, jak walka z coraz większym antysemityzmem i bezpieczeństwo synagog. Powód jest poważny.

W ubiegłym roku Komisja Europejska zleciła Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) przeprowadzenie badań doświadczeń społeczności żydowskiej z antysemityzmem. W badaniach udział wzięło ponad 16 tys. osób z 12 krajów (Austria, Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania) gdzie zamieszkuje ok.  96 proc. populacji europejskich Żydów. Wynik? 85 proc. badanych uważa antysemityzm za największy problem społeczny lub polityczny i podkreśla, że jest on zjawiskiem wszechobecnym i wpływającym na codzienne życie europejskich Żydów w całej UE.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Monika Krawczyk (przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich)

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/bch

Czytaj także

"Brudny Żyd", "Precz" i swastyka. Antysemickie napisy na kamienicach w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 14:09
Na dwóch kamienicach w XIV dzielnicy Paryża pojawiły się antysemickie napisy - poinformowała agencja AFP w czwartek, następnego dnia po deklaracjach prezydenta Emmanuela Macrona o determinacji w walce z antysemityzmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania: poseł Partii Pracy zawieszony z powodu sporu o antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 21:17
Brytyjska Partia Pracy zawiesiła w środę jednego ze swoich posłów, Chrisa Williamsona, w związku ze sporem o problem z antysemityzmem wśród członków tego ugrupowania. Polityk został nagrany, gdy bagatelizował problem antysemityzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy: rośnie liczba przestępstw motywowanych antysemityzmem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:32
W Niemczech rośnie liczba przestępstw motywowanych antysemityzmem, zwiększa się też liczba czynów karalnych spowodowanych ksenofobią. Szef MSW RFN Horst Seehofer przedstawił we wtorek statystyki dotyczące przestępstw o podłożu politycznym.
rozwiń zwiń