X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Żydzi

Ryzykowali własnym życiem, aby ratować Żydów. Rusza przegląd filmów o dyplomacji w okresie II WŚ

W sobotę w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się pokaz filmów poświęconych dyplomatom ratującym Żydów podczas drugiej wojny światowej. Przegląd "Misja: ratunek. Dyplomaci wobec Holokaustu" to organizowana przez Instytut Pileckiego kinowa podróż śladami dyplomatów, których misją było ratowanie ludzi w obliczu Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa kino FILM historia Polski Żydzi

Niemiecka polityka historyczna wobec Polski

Czy to możliwe, żeby RFN metodami konstytucyjnymi zablokowała po wojnie rozliczanie hitlerowskich zbrodniarzy? Czy to możliwe, żeby żaden z funkcjonariuszy niemieckiego aparatu okupacyjnego w Polsce nie odpowiedział w Niemczech po wojnie za swoje zbrodnie? Czy to możliwe, żeby w czasach III Rzeszy zapadały wyższe wyroki za bezprawne zabijanie Polaków w obozach koncentracyjnych niż w demokratycznej Republice Federalnej Niemiec? 
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk społeczeństwo historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi Generalne Gubernatorstwo Klub Trójki Trójka

"Przeciwstawiamy się wszelkim formom rasizmu i antysemityzmu". Piotr Gliński na Forum Pamięci o Holokauście

- Podejmowane są liczne wysiłki, aby zapobiegać antysemityzmowi we wszystkich dziedzinach życia - powiedział na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Wskazał, że edukacja i podnoszenie świadomości na temat Holokaustu to kluczowe priorytety Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Piotr Gliński antysemityzm Żydzi Szwecja

"Nie ma zgody na stawianie Polski w gronie współsprawców". Piotr Gliński przed Forum Pamięci o Holokauście

- Pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i stawianie Polski w gronie współsprawców - mówił przed Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Żydzi Holokaust Szwecja

Synagoga Wielka w Katowicach. Zabytek, którego już nie ma

12 października 1900 roku odbyło się uroczyste otwarcie Synagogi Wielkiej w Katowicach. Przed II wojną światową była to największa bożnica w mieście, mogąca pomieścić ponad tysiąc wiernych i przykuwającą uwagę swoją zdobioną kopułą i wielkimi neogotyckimi oknami. Świątynia nie dotrwała do naszych czasów - została spalona przez Niemców na początku września 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Katowice zabytki Żydzi śląskie II wojna światowa

Polska pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. PISM zebrał kilkaset dokumentów

Polska dyplomacja zorganizowała jedną z największych akcji pomocy Żydom w czasie II wojny światowej - wynika z publikacji pt. "Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939-1945", którą wydał Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. W tomie zebrano ponad 550 dokumentów ukazujących systemowość i masowy charakter tej pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust II wojna światowa POLSKA dyplomacja społeczeństwo HISTORIA historia Polski Żydzi

80. rocznica zbrodni w Babim Jarze. Polska delegacja uczestniczy w uroczystościach na Ukrainie

W ukraińskiej stolicy odbywają się uroczystości 80. rocznicy niemieckiej zbrodni popełnionej na Żydach w Babim Jarze. W obchodach, oprócz ukraińskich władz biorą udział prezydenci Izraela i Niemiec. Kijów odwiedziła też polska delegacja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina rocznica Żydzi zbrodnie wojenne nazizm II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA Jarosław Sellin Wojciech Kolarski

"Szczególnie aktualne w czasach polaryzacji". Aktor David Strathairn o przesłaniu Jana Karskiego

- Przesłanie Jana Karskiego i jego apele o odnajdywanie wspólnego człowieczeństwa są dziś szczególnie ważne, zwłaszcza w spolaryzowanej Ameryce - powiedział hollywoodzki aktor David Strathairn. Nominowany do Oscara artysta wciela się w rolę Karskiego w sztuce, której światowa premiera odbędzie się w środę w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski Żydzi Holokaust II wojna światowa historia Polski USA Stany Zjednoczone Ameryka pamięć ŚWIAT