Historia

Wilkołak będzie propagował nazizm?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 14:00
Władze Winnicy liczą, że trzy ocalałe bunkry kompleksu będą turystyczną atrakcją.

Plany przekształcenia w muzeum pozostałości po hitlerowskim kompleksie bunkrów "Wilkołak" ("Wehrwolf") w pobliżu Winnicy, na środkowej Ukrainie, wywołują obawy, że obiekt stanie się ośrodkiem propagandy nazistowskiej - pisze piątkowy "Times".
Adolf Hitler przebywał tam między lipcem 1942 a wrześniem 1943 roku, dowodząc działaniami wojennymi na wschodnim froncie. "Wilkołak" położony jest w lesie przy wsi Striżawka, ok. 15 km na północ od Winnicy.

Władze miejskie Winnicy liczą, że trzy ocalałe bunkry kompleksu będą turystyczną atrakcją. Miejscowi działacze partii komunistycznej i weterani drugiej wojny światowej obawiają się jednak, że powstanie magnes przyciągający neonazistów i innych czcicieli III Rzeszy oraz twierdzą, że w muzeum będzie można pozować do zdjęć w mundurach III Rzeszy na tle flagi ze swastyką.

Zwolennicy utworzenia muzeum "chcieli dać turystom okazję do przymierzenia mundurów, powieszenia sobie na szyi pistoletów maszynowych i pozowania do zdjęć na tle nazistowskich flag. To jawna prohitlerowska propaganda" - cytuje "Times" szefową miejscowego oddziału partii komunistycznej Lidię Zakusyłową.

Zdaniem przedstawicielki muzeum wojny w Winnicy Kateryny Wysockiej, z takimi pomysłami wystąpili miejscowi kolekcjonerzy, ale muzeum je odrzuciło. Według niej, organizatorom przyświeca idea właściwego upamiętnienia ofiar hitleryzmu.
Zakusyłowa twierdzi, że muzeum już teraz przyciągnęło uwagę sympatyków nazizmu. W pobliżu obiektu protestują weterani wojenni, przeciwnicy inicjatywy i komuniści - wskazuje "Times".

Muzeum miało zostać otwarte już w maju, ale spór spowodował opóźnienie. Prezydent Wiktor Janukowycz nakłania obie strony do rozstrzygnięcia sporu w lokalnym referendum - pisze londyńska gazeta.

Większość obiektów kompleksu "Wilkołak" została zniszczona przez wycofujących się Niemców w 1944 roku, ale trzy podziemne bunkry ocalały i nie zbadano ich, ponieważ Niemcy zaminowali wejścia do nich, a Armia Czerwona je zaplombowała.
Na terenie kompleksu znajdowało się m.in. 81 drewnianych budynków, sauna, basen, zakład fryzjerski i herbaciarnia

Czytaj także

Pani Hitler

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 07:27
Eva Braun, wieloletnia towarzyszka życia Adolfa Hitlera, nie była naiwną i nieświadomą blondynką u boku dyktatora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekał na list 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 13:00
Ukrainiec dostał list od swojego ojca po prawie 70 latach. Został on wysłany jeszcze z okopów drugiej wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane fotografie żony Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 07:00
Ewa Braun miała zwyczaje, których Hitler nie aprobował: malowała się, paliła papierosy i opalała się nago.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lepiej było za Związku Radzieckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 15:00
Najnowszy sondaż przeprowadzony na Ukrainie przynosi zaskakujące wyniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

FBI: Adolf Hitler przeżył wojnę i ostatnie chwile życia spędził w Andach

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 02:30
Według odtajnionych dokumentów FBI jeden z największych zbrodniarzy na świecie po wojnie ukrył się w Argentynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Stalin pomógł Hitlerowi przygotować wojnę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 01:00
Obraz pod tytułem "Druga wojna Stalina" odsłania kulisy współpracy Moskwy z Berlinem. Sugeruje, że tragiczne wydarzenia z lat 30 tych i 40 tych XX wieku sprowokował Józef Stalin dla zrealizowania swojej idei podboju całej Europy.
rozwiń zwiń