X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Emotikony - język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 05:34
Pierwsze emotikony – czyli ideogramy służące do wyrażania emocji – zostały stworzone już w XIX wieku, natomiast w Internecie znalazły się w latach 80. XX wieku. Obecnie użytkownicy portali społecznościowych chętniej używają emoji, ponieważ te nie ograniczają się jedynie do popularnych "minek", a obejmują więcej znaków – w tym także wizerunki zwierząt, roślin, przedmiotów czy nawet miejsc.
Emotikony
EmotikonyFoto: PixelChoice/shutterstock

Starsze od komputerów

Przyjmuje się, że początek istnienia emotikonów wiąże się z artykułem opublikowanym 30 marca 1881 roku w amerykańskim satyrycznym magazynie "Puck". Pojawiły się w nim wówczas projekty czterech "minek" – zadowolonej, smutnej, obojętnej i zdziwionej.

Emotikony były wydrukowane w formie pionowej, a ponadto miały nie tylko nosy, ale również brwi. Były więc zbyt skomplikowane, aby weszły do stałego użytku.


Emotikony opublikowane na łamach czasopisma "Puck"
Emotikony opublikowane na łamach czasopisma "Puck"

Po raz pierwszy w przestrzeni internetowej natomiast emotikony zostały użyte 19 września 1982 roku o godzinie 11.44 przez amerykańskiego informatyka i wykładowcę Carnegie Mellon University Scotta Fahlmana. Mężczyzna, podczas wymiany e-maili z kolegami z uczelni, zaproponował używanie ideogramu symbolizującego uśmiech - ":-)" - do oznaczania żartów.

I tak emotikon stał się stałym elementem wewnętrznej korespondencji pracowników naukowych uczelni, a później bardzo szybko zdobył popularność również w innych szkołach. Wówczas też zaczęły powstawać coraz to nowe ideogramy – na przykład zdziwiona bądź szeroko uśmiechnięta "minka".

Ideogramy "bez nosów"  - ":)" - pojawiły się natomiast prawdopodobnie w latach 90. XX wieku - użytkownikom telefonów komórkowych było łatwiej pominąć myślnik podczas szybkiego pisania wiadomości tekstowej.

Prawie 400-letnia historia

Niewykluczone, że emotikony są jednak starsze, niż to podaje wersja wersja wydarzeń związana z magazynem "Puck". 

- Notariusz Jan Ladislaides ze słowackiego Trenczyna w 1635 roku stawiał "buźki" na dokumentach potwierdzających zgodność finansów miasta z tym, co Habsburgowie sobie życzyli. Jeżeli wszystko się zgadzało, to rysował uśmiechniętą buzię, jeżeli nie, to smutną – opowiadał Andrzej Pająk z portalu "Crazy nauka" na antenie Polskiego Radia.

Posłuchaj
05:02 [ PR1]PR1 (mp3) 19 wrzesień 2019 09_44_46.mp3 Historię emotikonów przedstawiał Andrzej Pająk z portalu "Crazy Nauka" w rozmowie z Romanem Czejarkiem. Audycja "Cztery pory roku". (PR, 19.09.2019)

Nie jest to jednak jedyny przykład użycia emotikonu w XVII wieku. Robert Herrick w swoim poemacie "To Fortune" w 1648 roku zawarł zdanie "Tumble me down, and I will sit, Upon my ruins, (smiling yet:)". Historycy spierają się, czy "uśmieszek" jest jedynie błędem w druku, czy też artysta – znany ze swojego humorystycznego podejścia do życia – celowo dodał go do wiersza.

Równie duże wątpliwości budzi historia związana z transkrypcją mowy Abrahama Lincolna. 7 sierpnia 1862 roku na łamach gazety "Times" ukazał się artykuł będący zapisem wystąpienia ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W nim też znalazło się zdanie "[…] but it is also true that there is no precedent for your being here yourselves, (applause and laughter ;) […]". Także w wypadku tego wydarzenia nie ma konsensusu co do tego, czy symbol dodano do tekstu celowo, czy przypadkiem.

Narodziny emoji

Obecnie emotikony nie są już tak popularne – zostały wyparte przez emoji, które obejmują znacznie więcej znaków i nie ograniczają się jedynie do wyrażania emocji.

Emoji powstały w 1999 roku za sprawą Shigetaka Kurita. Artysta pracował wówczas dla firmy DOCOMO, głównego operatora telefonii komórkowej w Japonii, i za cel postawił sobie stworzenie szeregu znaków, które w prosty, zwięzły sposób przekazywałyby informacje. I tak zamiast opisywać pogodę, użytkownik telefonu mógłby wysłać jedno bądź dwa emoji.

Andrzej Pająk w audycji "Lato z Radiem" wspominał ponadto, że nowe symbole miały ułatwić przekazywanie intencji twórcy wypowiedzi. W ten sposób wiadomości nabrały charakteru i zaczęły przypominać rozmowy.

Posłuchaj
12:38 Jedynka LzR 19 wrzesień 2016.mp3 Andrzej Pająk rozmawia z Romanem Czejarkiem o historii emotikonów. Audycja "Lato z Radiem". (PR, 19.09.2016) 

Pierwszy projekt artysty zawierał prawie dwieście różnych piktogramów, w tym serduszka, znaki zodiaku, bałwana, telewizor, piwo, hamburgera czy samochód.

Rozpowszechnienie emoji poza Japonią wiąże się jednak z rokiem 2011, gdy Apple wprowadził je do telefonów iPhone. Niedługo później symbole zostały także dodane do urządzeń z systemem Android. Od tego momentu zasób emoji stale się rozrasta, a niektóre znaki nabrały podwójnego znaczenia. I tak piktogram awokado oznacza owoc, jednak może być używany także przez osoby, które chcą podkreślić, że mają zdrową, często wegańską bądź wegetariańską dietę.

jb

Źródła:

Britney Fitzgerald, Did Abraham Lincoln pioneer emoticons? 1862 speech may offer clues, Huffpost.com, https://www.huffpost.com/entry/abraham-lincoln-emoticons_n_1893411, data dostępu: 29.03.2021.

Arielle Pardes,The WIRED guide to emoji, Wired, https://www.wired.com/story/guide-emoji/, data dostępu: 29.03.2021.

Czytaj także

Pierwszy e-mail z Polski wysłano 25 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 13:00
17 sierpnia 1991 roku fizyk Rafał Pietrak wysłał z Uniwersytetu Warszawskiego pierwszy e-mail z Polski w świat. - Byłem "człowiekiem od kabelków", złączyłem kable, skonfigurowałem router i poszło - wspomina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy emotikon pochodzi z... XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 12:15
W audycji "Lato z Radiem" obchodziliśmy Dzień Emotikonów, które po raz pierwszy w e-mailu zostały zastosowane 19 września 1982 roku. - To wtedy Scott Fahlman w Stanach Zjednoczonych użył tego znaku w wiadomości internetowej - mówił Andrzej Pająk z magazynu "Chip".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 12:10
Użytkownicy mediów społecznościowych często posługują się językiem brutalnym, wulgarnym i daleko uproszczonym. Czy to cena, jaka płacimy za możliwość szybkiej i sprawnej komunikacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:00
Dokładnie 28 lat temu wysłano pierwszy SMS. Został wystukany na klawiaturze komputera i brzmiał: "Merry Christmas!" Jej autor prawdopodobnie nie przypuszczał, że zaczyna właśnie rewolucję, która całkowicie zmieni sposób komunikacji międzyludzkiej.
rozwiń zwiń