X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jak opozycjoniści z Torunia złamali sygnał "Dziennika Telewizyjnego"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 05:45
Do legendarnej akcji doszło 14 września 1985 roku. Wtedy to kilku naukowców z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu dokonało włamania podczas wieczornego wydania "Dziennika Telewizyjnego". Komuniści wpadli w szał.
Kadr z Dziennika Telewizyjnego, głównego programu informacyjnego TVP w czasach PRL
Kadr z Dziennika Telewizyjnego, głównego programu informacyjnego TVP w czasach PRLFoto: PAP/Jan Morek

Realizatorów akcji zatrzymano 26 września 1985 roku. Po odsiadce w areszcie dostali półtoraroczne wyroki w zawieszeniu. Wyrok zapadł po kilku miesiącach od aresztowania.

Inicjatorami tego brawurowego działania byli uczeni z toruńskiego UMK - astronom i działacz opozycji Jan Hanasz oraz matematyk Grzegorz Drozdowski. Sprzęt nadawczy rozłożyli w mieszkaniu sekretarki z Instytutu Fizyki – Elżbiety Mossakowskiej.

Zbudowany przez nich system elektroniczny emitował sygnały telewizyjne, które udało się zsynchronizować z sygnałami nadajnika telewizji państwowej. Dzięki temu "włamali" się w sam środek głównego reżimowego serwisu informacyjnego – "Dziennika Telewizyjnego".

Wyemitowali dwa hasła: "Dość podwyżek cen, kłamstw i represji. Solidarność Toruń" oraz "Bojkot wyborów naszym obowiązkiem. Solidarność Toruń". Były one widoczne na ekranach telewizorów  przez cztery minuty. Sygnał docierał do całej toruńskiej Starówki, gdzie znajdowały się m.in. koszary i siedziba Urzędu Spraw Wewnętrznych. Cały "zamach" przygotowali wraz z nimi inni koledzy z uczelni: Zygmunt Turło, Leszek Zaleski i Eugeniusz Pazderski.

Pierwsza audycja podziemnej stacji radiowej Solidarności została nadana w Warszawie już 12 kwietnia 1982 przez Janusza Klekowskiego i Marka Rasińskiego z dachu budynku przy ul. Grójeckiej 19/25 w Warszawie. Program był emitowany na falach UKF i trwał osiem i pół minuty. Zaczynał się od sygnału, którym był motyw z piosenki wojennej "Siekiera, motyka" nagranej na flecie prostym przez Janusza Klekowskiego i słów "Tu Radio Solidarność". Audycję prowadzili: Zofia Romaszewska i Janusz Klekowski.


Posłuchaj
05:08 KOL. 10-8_5-7 Audycja Radia Solidarność - Grudzień 1970.mp3 Audycja Radia "Solidarność" poświęcona masakrze robotników w grudniu 1970 roku

 

– Ciągle dochodzą do nas wiadomości o kolejnych pobiciach w obozach internowanych. Pamiętajmy o tym, kiedy wmawia się nam, że życie ulega normalizacji. Nie może być normalizacji w kraju, w którym są bici i niewinnie więzieni, w którym podeptane są prawa ludzkie” – mówili prowadzący program.

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

W ciągu kilku lat stanu wojennego i po jego zakończeniu powstało w Polsce wiele innych stacji, m.in.: we Wrocławiu, Świdniku, Toruniu i Puławach.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Zbigniew Romaszewski - twórca podziemnego Radia Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 17:00
Zbigniew Romaszewski - były senator, legenda opozycji demokratycznej i "Solidarności". Działacz polityczny i obrońca praw człowieka. Kawaler Orderu Orła Białego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podziemne Radio „Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 22:00
Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
rozwiń zwiń