X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Instytut Pamięci Narodowej

Rocznica strajku podchorążych w WOSP. Mateusz Morawiecki: to był grunt do ustanowienia stanu wojennego

W niedzielę obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał uroczysty list. Wskazał w nim, że protestujący studenci i podchorążowie udowodnili, czym jest etos służby, a dzięki nim strajk przeszedł do historii zmagań solidarności i wolności.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier Instytut Pamięci Narodowej strajki

Rocznica strajku podchorążych w WOSP. Premier: to był grunt do ustanowienia stanu wojennego

W niedzielę obchodzimy 40. rocznicę rozpoczęcia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał uroczysty list. Wskazał w nim, że protestujący studenci i podchorążowie udowodnili, czym jest etos służby, a dzięki nim strajk przeszedł do historii zmagań solidarności i wolności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA strajki

Nagrody w konkursie IPN dla dziennikarzy Polskiego Radia

Reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego zatytułowane "#Pamięć Grudzień 70" zdobyły Grand Prix w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na Audycję Historyczną Roku. - Taka nagroda dodaje skrzydeł - powiedziała współautorka serii Marzena Bakowska.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio POLSKA media społeczeństwo dziennikarze reportaż IPN Instytut Pamięci Narodowej Audycja historyczna

"Wokół jego śmierci narosło wiele legend". Jan Kasprzyk o ekshumacji w grobie Edwarda Śmigłego-Rydza

- Wokół śmierci marszałka Śmigłego-Rydza narosło wiele legend - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Józef Kasprzyk. Jak podkreślił szef UdSKiOR, "teraz będą prowadzone badania antropologiczne, genetyczne w Instytucie Pamięci Narodowej, aby potwierdzić tożsamość ekshumowanej osoby, a jednocześnie, żeby też rozwiać pewne wątpliwości co do okoliczności jej śmierci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej ekshumacja Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa HISTORIA Krzysztof Szwagrzyk

Nie tylko Monte Cassino. Polskie miejsca pamięci we Włoszech

Kiedy mówimy o polskich miejscach pamięci we Włoszech, od razu myślimy o Monte Cassino, mimo że ta nekropolia jest jedną z czterech tego typu na ziemi włoskiej. Pokonując trasę z południa na północ Półwyspu Apenińskiego, odnajdziemy też wiele innych miejsc pochówków, pomników i tablic pamiątkowych. - W Reggio Emilia, gdzie po raz pierwszy zabrzmiał polski hymn, na ratuszu znajduje się stosowna tablica - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino Dorota Truszczak historia Polski żołnierze Instytut Pamięci Narodowej

Nagrody "Świadek Historii" rozdane. Laureaci uhonorowani za promocję polskiej historii za granicą

Pięć osób i jedna organizacja laureatami honorowych wyróżnień Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii". Są one przyznawane osobom i podmiotom oddanym pielęgnowaniu historii Polski poza granicami naszego kraju. Uroczysta gala VII edycji nagrody "Świadek Historii" odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej historia Polski

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. - Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy": dokumenty w ostatniej wręcz chwili uniknęły zniszczenia, odzyskują życie w rękach archiwistów i co więcej służą historykom do odtwarzania przeszłości, a prokuratorom z Biura Lustracyjnego do jej porządkowania w prowadzonych procesach - przyznaje dr Renata Dziechciarz.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej

Janusz Kurtyka patronem ronda w Krakowie. "Zawsze chciał widzieć Polskę wielką i wolną"

- Janusz Kurtyka - były prezes IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej - został patronem ronda opodal Muzeum AK w Krakowie. Całe życie walczył o to, by przekaz pokoleniowy był przekazem prawdziwym - podkreślił podczas wtorkowej uroczystości prezydent miasta, Jacek Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka katastrofa smoleńska regiony małopolskie społeczeństwo

Dr Karol Nawrocki: jednym z głównych celów IPN jest przywrócenie sprawiedliwości transformacyjnej

- Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wystąpiła z blisko 150 wnioskami o uchylenie immunitetu dla sędziów i prokuratorów orzekających w czasie stanu wojennego i w latach 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka IPN Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 historia Polski historia PRL Powązki

FESITWAL NNW IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn. Rozmowy zostały przeprowadzone ze studia Polskiego Radia 24 na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN FBI DNA zbrodnie sowieckie Krzysztof Szwagrzyk Jan Żaryn Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci