X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Janusz Meissner. Inspiracja dla polskich asów myśliwskich

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 05:40
– Zetknąłem się z Januszem Meissnerem jeszcze jako chłopiec. Dla mnie i moich rówieśników "Szkoła Orląt" była inspiracją do wybrania kariery pilotów – wspominał Stanisław Skalski, jeden z najwybitniejszych polskich pilotów, as myśliwski w Bitwie o Anglię. Meissner zasłynął jako instruktor w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz autor poczytnych książek, które popularyzowały lotnictwo.
Janusz Meissner na tle samolotów typu PWS 26, używanych w końcu lat 30. w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie
Janusz Meissner na tle samolotów typu PWS 26, używanych w końcu lat 30. w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w DęblinieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

120 lat temu, 21 stycznia 1901 roku urodził się Janusz Meissner. Był pionierem polskiego lotnictwa, pilotem i instruktorem. Przez blisko 20 lat w szkołach lotniczych w Bydgoszczy, Krakowie i w Dęblinie wyszkolił kilkuset pilotów. Do grona jego wychowanków zaliczają się m.in. Jerzy Bajan czy Stanisław Skarżyński. Zasłynął jako instruktor w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz autor poczytnych książek, które popularyzowały lotnictwo.

Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

Legendarny instruktor

Janusz Meissner urodził się 21 stycznia 1901 w Warszawie. Po ukończeniu w 1919 roku szkoły lotniczej w Krakowie wziął udział w wojnie z bolszewikami. W stopniu sierżanta służył w Toruńskiej Eskadrze Wywiadowczej. Rok później walczył podczas III Powstania Śląskiego, tym razem na ziemi. Był dowódcą jednego z oddziałów grupy dywersyjnej "Wawelberg".

W dwudziestoleciu międzywojennym oddał się szkoleniu młodych lotników. Do 1939 roku pracował kolejno w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie oraz od 1933 roku w 2 pułku lotniczym w Krakowie. Odszedł z wojska tuż przed wybuchem II wojny światowej, wylatał do tamtej pory niemal osiem tysięcy godzin.

– Był bardzo dobry pilotem i wyróżniającym się instruktorem. Żeby umieć spokojnie wytłumaczyć trzeba mieć trochę talentu i miękką rękę. W Dęblinie nim uczeń wykonywał pierwszy samodzielny lot to Janusz próbował go przed wypuszczeniem i sprawdzał czy nadaje się do tego – wspominał w audycji Polskiego Radia z 1978 roku pilot wojskowy Tadeusz Nowierski, który służył razem z Januszem Meissnerem.


Posłuchaj
05:05 janusz meissner___d 24458_tr_0-0_9928317dd0e1bb0[00].mp3 Rozmowa z Januszem Meissnerem w audycji z cyklu "Spotkania z pisarzem". (PR, 13.10.1969)

 

Zdolny pisarz

W czasie wojny obronnej 1939 roku wrócił do służby, ale zdołał wziąć udział w zaledwie jednym locie bojowym. Przez Rumunię ewakuował się do Francji, a po jej kapitulacji przedostał się do Wielkiej Brytanii.

W czasie II wojny światowej pisał w lotniczych czasopismach oraz pracował w Rozgłośni Polskiej BBC. Był korespondentem wojennym i służył w propagandzie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Napisał wówczas jedne z najsłynniejszych swoich książek - "Żądło Genowefy" oraz "L jak Lucy", w których portretował życie polskich lotników w Wielkiej Brytanii.

Po zakończeniu wojny powrócił do Polski i oddał się pracy pisarskiej. Współtworzył również scenariusze do filmów opartych na jego twórczości.

Pierwsze opowiadania, po których zyskał uznanie w oczach czytelników, wydał jeszcze w 1926 roku. Znaczną część swojej prozy oparł o doświadczenia z własnego bogatego życiorysu, tak jak w "Szkole orląt" z 1929 roku, która opisywała szkolenie początkujących lotników.

– Zetknąłem się z Januszem Meissnerem jeszcze jako chłopiec. Dla mnie i moich rówieśników "Szkoła orląt" była inspiracją do wybrania kariery pilotów – wspominał Stanisław Skalski, jeden z najwybitniejszych polskich pilotów.

Posłuchaj rozmowy z Januszem Meissnerem z 1969 roku oraz wspomnień lotników o instruktorze i pisarzu w audycji Polskiego Radia z 1978 roku.


Posłuchaj
09:31 piloci o meissnerze___c 14506_tr_0-0_99146551c3face5[00].mp3 Wspomnienia pilotów o Januszu Meissnerze w audycji "Notatnik kulturalny". (PR, 6.03.1978)

 

Czytaj także

Mówili o nim "latająca śmierć". Stanisław Skalski legendą stał się za życia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:55
7 kwietnia 1950 roku Stanisław Skalski został skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Aresztowano go dwa lata wcześniej pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii. Stanisław Skalski był asem lotnictwa i bohaterem Bitwy o Anglię. Polacy nazywali go: "ptasi instynkt", Niemcy mówili o nim "latająca śmierć". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życiowe zakręty Jana Zumbacha

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 05:56
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Góra - legenda światowego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 05:45
Był pierwszym Polakiem i drugim pilotem na świecie, który otrzymał najbardziej prestiżową Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Szczepan Ścibior - lotnik zamordowany przez komunistów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 05:40
W Dęblinie rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora. Lotnik 305 Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii po wojnie powrócił do kraju i odbudował "Szkołę Orląt". Zamiast nagrody czekał go jednak tylko stalinowski proces, więzienie i śmierć. 
rozwiń zwiń