X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Gen. Szczepan Ścibior - lotnik zamordowany przez komunistów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 05:40
W Dęblinie rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora. Lotnik 305 Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii po wojnie powrócił do kraju i odbudował "Szkołę Orląt". Zamiast nagrody czekał go jednak tylko stalinowski proces, więzienie i śmierć. 
Szczepan Ścibior
Szczepan ŚcibiorFoto: Wikimedia Commons/dp

Ścibior padł ofiarą fali politycznych procesów, które przetoczyły się przez Wojsko Polskie na początku lat 50. Ich ofiarą padli oficerowie związani wcześniej z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie i wojskiem II RP. Ludzie ci powracali do Polski z oflagów i z wojennej tułaczki za cel stawiając sobie odbudowę wojska. Nieokrzepły jeszcze komunistyczny reżim potrzebował ich doświadczenia, jednak gdy oficerowie ci wychowali pierwszą generację następców, stali się zbędni. Pozbyto się ich w okrutny sposób. 

– Polscy staliniści byli jeszcze bardziej gorliwi od samego Stalina. To wyjątkowo zbrodnicza grupa, która nie została należycie osądzona – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji z cyklu "Tajna historia Polski".

Posłuchaj
11:57 stalinizm po polsku Wieczorkiewicz.mp3 Prof. Paweł Wieczorkiewicz opowiada o stalinizmie po polsku w programie "Tajna historia Polski". (PR, 27.01.2008) 

Lotnicy 1200.jpg
Apogeum terroru. 67 lat temu komuniści rozstrzelali sześciu lotników Wojska Polskiego

Powojenne losy gen. Szczepana Ścibiora nie były wyjątkiem. Po II wojnie Szczepan Ścibior w latach 1947 - 51 był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W sierpniu 1951 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Po brutalnych torturach i ośmiomiesięcznym śledztwie - 13 maja 1952 roku wyrokiem Najwyższego Sadu Wojskowego, został skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.

– Proces generałów miał uderzyć w wiele środowisk. Jednym z nich była Armia Krajowa, a drugą dowództwo Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W roku 1951 mamy do czynienia z apogeum terroru, którego zwieńczeniem jest eliminacja potencjalnych przeciwników politycznych – mówił prof. Rafał Habielski w Polskim Radio w audycji z cyklu "Przed sądem".

Posłuchaj
28:19 proces generałów Habielski.mp3 Prof. Rafał Habielski mówi o procesie generałów w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Przed sądem". (PR, 4.10.2002)

 

Dopiero w 2017 roku, dzięki pracy ekspertów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach na tak zwanej Łączce.

Stalinowskie procesy polskich oficerów 

W procesach politycznych w Wojsku Polskim pod sfałszowanymi zarzutami komuniści skazali łącznie 94 oficerów. Wydano 40 wyroków śmierci, z których 20 wykonano. 

W latach 1950-1953 Informacja Wojskowa zatrzymała pod zarzutem szeroko rozumianej wrogiej działalności 2115 żołnierzy różnych stopni oraz pracowników cywilnych wojska. Od 1949 do 1954 roku zwolniono z wojska około 10 tysięcy oficerów uznanych za "wrogich" komunistycznej Polsce.

Latał na niebie Polski, Francji i Wielkiej Brytanii

Szczepan Ścibior należał do najstarszych stażem polskich lotników. Naukę w grudziądzkiej Oficerskiej Szkole Lotniczej rozpoczął już w 1924 roku. Do 1937 roku służył w 3 pułku lotniczym w Poznaniu. Przed wojną przydzielono go do sztabu, z którym po agresji sowieckiej przedostał się do Rumunii. Zdołał przedostać się do Francji, gdzie służył jako instruktor w szkolnym batalionie myśliwskim. 

Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

Pod koniec sierpnia 1940 roku, a więc jeszcze w okresie bitwy o Anglię, Szczepan Ścibior walczył w 305 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego" Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1941 roku podczas lotu bojowego został zestrzelony nad Belgią, po czym został wzięty do niewoli przez Niemców. W oflagu doczekał końca wojny. W 1946 roku postanowił powrócić do Polski, w której pozostawił żonę i dwie córki. 

bm

Czytaj także

Życiowe zakręty Jana Zumbacha

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 05:56
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Challenge'34. Jerzy Bajan i Gustaw Pokrzywka - mistrzowie świata w lotnictwie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 05:45
86 lat temu w Warszawie Jerzy Bajan, pilot myśliwski i sportowy oraz Gustaw Pokrzywka, mechanik, wygrali na samolocie RWD-9 międzynarodowe zawody lotnicze Challenge 1934.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Hynek - mistrz sportów balonowych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 05:45
62 lat temu, 8 września 1958 roku, w katastrofie balonu w Szatarpach koło Kościerzyny zginął mjr Franciszek Hynek, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Bennetta. Posłuchaj mistrza lotów balonowych w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Urbanowicz – od dywizjonu 303 do latającego tygrysa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 05:45
– Nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność. Tak miałem napisane na samolocie. W bitwie o Anglię mieliśmy rekord 126 zestrzeleń, przy najmniejszych stratach własnych – wspominał gen. Witold Urbanowicz, dowódca Dywizjonu 303.
rozwiń zwiń