X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Szymon Askenazy - historyk i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 05:50
22 czerwca 1935 roku zmarł Szymon Askenazy, profesor, minister przy Lidze Narodów, twórca lwowskiej szkoły historycznej.
Szymon Askenazy, źr. Wikimedia Commonsdp
Szymon Askenazy, źr. Wikimedia Commons/dp

Przyszły historyk przyszedł na świat w zamożnej rodzinie kupieckiej 24 grudnia 1865. Początkowo studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, po dwóch latach studiowania zdecydował się na wyjazd do Getyngi, gdzie zaczął zgłębiać tajniki historii.

- Askenazy wyraźnie preferował problemy polityki zagranicznej w swoich badaniach - mówił prof. Andrzej Zahorski w audycji Elizy Bojarskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków".

Przeciwnik szkoły krakowskiej

Po ukończeniu studiów związał się z Uniwersytetem Lwowskim. Już tam, wbrew dominującym wówczas w środowiskach naukowych prądom pozytywistycznym, Askenazy tworzył w duchu romantycznym. Polemizował ze szkołą krakowską, która winą za rozbiory obarczała głównie samych Polaków.

- Udowodnił, że z punktu widzenia politycznego mieliśmy wybitnych i tęgich polityków i że trzeba było aktywnie działać – stwierdził prof. Andrzej Zahorski.

Hołd dla księcia Józefa

Wyrazem romantycznych sympatii Szymona Askenazego była monografia poświęcona postaci księcia Józefa Poniatowskiego - bohatera na wskroś romantycznego.

- Podobno pracę tę napisał w trzy miesiące. (…) To jest niewątpliwie jedna z najpiękniejszych książek Askenazego, która zyskała bardzo duże znaczenie społeczne i była czytana podobnie jak ongiś powieści Żeromskiego czy dramaty Wyspiańskiego - wyjaśniał gość audycji.

Na emigracji

W czasie I wojny światowej przebywał w Szwajcarii. Tam współpracował z Henrykiem Sienkiewiczem. Razem redagowali czasopismo, w którym komentowali sytuację międzynarodową. Askenazy współpracował wówczas również ze Szwajcarskim Komitetem Generalnym Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. W 1918 roku powrócił do Polski.

Minister przy Lidze Narodów

W tym momencie rozpoczyna się właściwa kariera polityczna Askenazego. W latach 1920-23 piastował funkcję ministra pełnomocnego przy Lidze Narodów.

- Tu walczył o granice Polski. W ramach tych działań powstała książka, która zyskała duży rozgłos, mianowicie "Gdańsk a Polska", gdzie uzasadniał on pełne i nieprzedawnione prawa Polski do Gdańska. Ta praca miała duże znaczenie na kongresie pokojowym, kiedy decydowano o przynależności tego miasta do Polski – mówił gość Elizy Bojarskiej.

Jak się okazało, Askenazy osiągnął jedynie połowiczny sukces: Gdańsk ogłoszony został Wolnym Miastem.

Wychowawca historyków

Był jednak Szymon Askenazy przede wszystkim historykiem. Na tym polu spotykał się z trudnościami ze strony środowiska naukowego: kilkukrotnie odmawiano mu objęcia katedry na Uniwersytecie Warszawskim. Nie przeszkodziło to profesorowi w wychowaniu całego pokolenia historyków związanych ze stworzoną przez niego tzw. lwowską szkołą historyczną lub szkołą Askenazego.


Posłuchaj
17:40 askenazy.mp3 Audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków". O Szymonie Askenazym mówi prof. Andrzej Zahorski. (PR 21.04.1979)

 

bm

Czytaj także

Kuźnia mistrza Jana

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 06:00
Liberał w głębi duszy, mistrz słowa, którego piękno doceniał sam Jarosław Iwaszkiewicz. Strażnik idei państwa i prawa, erudyta, humanista gigant, miłośnik nie tylko historii Francji, ale też francuskiej kuchni i muzyki – tak prof. Jana Baszkiewicza wspominają jego przyjaciele i uczniowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rothschildowie synonimem bogactwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:35
Imperium finansowe bankierskiej rodziny obejmuje dziś niemal cały świat. To efekt pracy wielu pokoleń, a wszystko zaczęło się dwa wieki temu we Frankfurcie.
rozwiń zwiń