X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Lwów

"Trzy miecze 2021". W ćwiczeniach na Ukrainie uczestniczą polscy żołnierze 18 Dywizji

W ćwiczeniach litewsko-polsko-ukraińskiej brygady pod Lwowem uczestniczą polscy żołnierze z jednostek wchodzących w skald 18 Dywizji Zmechanizowanej stacjonującej na wschodzie kraju, są to m.in.: żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa POLSKA Litwa Ukraina Lwów Wojsko Polskie ćwiczenia wojskowe

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

Postać prof. Karoliny Lanckrońskiej. Prof. Miziołek: jej ukochanie dla Polski było niesłychane

- Ukochanie do Polski było w przypadku prof. Karoliny Lanckorońskiej niesłychane. Najlepiej wyrazi to fakt, który opowiadał mi mój mistrz, który był jej uczniem we Lwowie. W roku 1989 wreszcie wiedzieliśmy, że stajemy się wolnym krajem, będąc w Rzymie oświadczyła że muszą pojechać na Monte Cassino. Umotywowała to tym, że musi im powiedzieć że ona jest wreszcie wolna - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Lanckorońska emigracja Lwów patriotyzm pomoc HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Ukraina: oddano hołd ofiarom zbrodni w Ludwikówce, Stasiowej Woli, Sarnkach Dolnych i Fradze

Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z pracownikami polskiej placówki dyplomatycznej uczciła pamięć Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czterech miejscowościach w obwodzie iwanofrankiwskim. W latach 1943 i 1944 oddziały UPA zaatakowały mieszkańców dawnej wsi Ludwikówka, Stasiowa Wola, Sarnki Dolne oraz Fradze. W 78. rocznicę rzezi wołyńskiej polscy dyplomaci modlili się tam, złożyli wieńce i zapalili znicze.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Rzeź Wołyńska Wołyń historia Polski II wojna światowa

Premier: Wzgórza Wuleckie stały się miejscem straszliwej kaźni polskich elit naukowych

- W nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku Wzgórza Wuleckie we Lwowie stały się miejscem straszliwej kaźni polskich elit naukowych. Wspominając dzisiaj tamtą tragedię, nie możemy zamykać oczu na relatywizowanie zbrodni niemieckich dokonanych podczas II wojny światowej - podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Lwów POLSKA HISTORIA Niemcy II wojna światowa

Pomnik św. Jana Pawła II we Lwowie. "To będzie miejsce pielgrzymowania wielu wiernych"

Na placu kościelnym parafii św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach uroczyście odsłonięto pomnik papieża Polaka. Święty Jan Paweł II przedstawiony jest w stroju liturgicznym, z krzyżem w dłoni, jak to miało miejsce na lwowskim hipodromie dwadzieścia lat temu. Ojciec Święty patrzy w kierunku centrum Lwowa, błogosławiąc miastu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Lwów Polacy za granicą

"W spuściźnie Kresów najważniejsza jest wspólnota". Aleksandra Biniszewska o Muzeum Lwowa i Kresów

- Rzeczpospolita Obojga Narodów był fenomenem w skali świata. Byliśmy różnych wiar, obyczajów i tradycji, a mimo to broniliśmy naszej ojczyzny. Na Kresach osiedlali się uciekinierzy z państw zachodnich i przyjmowali polską kulturę. Mimo różnic stanowiliśmy wspólnotę. Z winy Rosji, Austrii i Prus ta wspólnota została zniszczona - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Biniszewska, która prowadzi Muzeum Lwowa i Kresów.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Lwów II Rzeczpospolita Rzeczpospolita

Pomnik św. Jana Pawła II we Lwowie. "To będzie miejsce pielgrzymowania wielu wiernych"

Na placu kościelnym parafii św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach uroczyście odsłonięto pomnik papieża Polaka. Święty Jan Paweł II przedstawiony jest w stroju liturgicznym, z krzyżem w dłoni, jak to miało miejsce na lwowskim hipodromie dwadzieścia lat temu. Ojciec Święty patrzy w kierunku centrum Lwowa, błogosławiąc miastu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Lwów Ukraina Jan Paweł II