X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Rothschildowie synonimem bogactwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:35
Imperium finansowe bankierskiej rodziny obejmuje dziś niemal cały świat. To efekt pracy wielu pokoleń, a wszystko zaczęło się dwa wieki temu we Frankfurcie.
Mayer Amschel Rothschild, autor Elbert Hubbard, źr. Wikimedia Commonsdp
Mayer Amschel Rothschild, autor Elbert Hubbard, źr. Wikimedia Commons/dp

23 lutego 1744 roku urodził się Mayer Amschel Rothschild, niemiecki bankier pochodzenia żydowskiego, twórca potęgi rodu, który z finansami kojarzony jest do dziś. Rothschildowie zapisali się w historii, m.in. stabilizując finanse Austrii po wojnach napoleońskich, czy finansując założenie w Afryce brytyjskiego państwa kolonialnego - Rodezji.

Od kandydata na rabina po bankiera

Początkowo młody Mayer Amschel miał zostać rabinem. Z tej życiowej ścieżki zawróciła go śmierć rodziców. Nie był w stanie sam utrzymać się na studiach i podjął pracę. Wyjechał z rodzinnego Frankfurtu do Hanoweru.

- Miasto to miało bliskie kontakty z Anglią, a tam zaczęto stosować innowacje finansowe: w bankach zaczęto prowadzić porządną księgowość - mówił publicysta ekonomiczny Witold Gadomski w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy" Katarzyny Kobyleckiej. - Miał szansę zostać partnerem w dużym banku w Hanowerze, w banku Oppenheimów, ale postanowił, że wróci do Frankfurtu.


Posłuchaj
17:49 narodziny fortuny rothschildów.mp3 Audycja z cyklu "Naukowy zawrót głowy" Katarzyny Kobyleckiej o narodzinach fortuny Rothschildów, gościem audycji jest publicysta Witold Gadomski. (PR, 27.12.2014)

 

Mayer Amschel Rothschild myślał globalnie, oparł budowę swojego finansowego imperium na idei stworzenia przedsiębiorstwa o skali międzynarodowej. Jego synowie zajęli się tym w kluczowych miastach Europy: Wiedniu, Londynie, Neapolu i Paryżu.

Bankier władcy Hesji

Rozwój przedsiębiorstwa Rothschildów przypadł na czas wielkich niepokojów na Starym Kontynencie: Wielka Rewolucja Francuska 1789 roku, a później wojny epoki napoleońskiej pochłaniały całe fortuny. Królowie i cesarze potrzebowali pieniędzy na prowadzenie kolejnych kampanii. Rothschild wyczuł szansę na zysk i związał się z władcą sąsiadującej z Frankfurtem Hesji. Przedsiębiorczy bankier stał się zarządcą majątku księcia heskiego i zarabiał na prowizjach od obrotu jego funduszami. Za pośrednictwem synów Mayer Amschel ściągał też długi od wierzycieli monarchy.

Psucie krwi Napoleonowi

- Siatka agentów Rothschildów łamała blokadę Anglii, którą zarządził Napoleon - wyjaśniał Witold Gadomski w audycji z 2014 roku. Przedsiębiorcy mieli spory wpływ na zwycięstwo wojsk angielskich w Hiszpanii. To dzięki nim do armii Wellingtona dotarło złoto konieczne do prowadzenia dalszych działań. - Kilkaset ton złota zostało przewiezionych do Hiszpanii przez wrogą Francję.

Jak udało się tego dokonać? Do końca nie wiadomo. W grę wchodziły prawdopodobnie łapówki i fortele. Nie bez znaczenia był zapewne także fakt, że bracia Rothschildowie we wszystkich krajach, w których rezydowali, działali bardzo zgodnie, budując potęgę finansową rodziny.

- Z całą pewnością informacja, którą dostał Rothschild, o tym, że pod Waterloo zwyciężyli jednak Anglicy, była wcześniejsza, niż ta, którą dotarła do rządu brytyjskiego - twierdził Witold Gadomski. To przyczyniło się do powstania legendy o wykorzystaniu tej wiadomości przez Nathana Rothschilda do wzbogacenia się. Jak brzmiała w szczegółach? Posłuchaj audycji.
bm