"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 18:00
- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Stanisław Leszczyński
Stanisław LeszczyńskiFoto: PR2
  • "Nie po raz pierwszy" - to tytuł 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", który rozpocznie się 18 sierpnia w Warszawie.
  • W Dwójce o szczegółach mówił Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Niedoceniona opera "Paria" Stanisława Moniuszki

Rozmówca Jakuba Kukli zauważył, że hasło tegorocznego festiwalu jest nieco przekorne. - Tak jak w przypadku poprzednich 18 edycji spotkamy się z uznanymi i zaprzyjaźnionymi artystami, którzy będą wykonywać muzykę nie tylko polską, nie tylko Fryderyka Chopina. Fabio Biondi to znawca sztuki wokalnej, od najwcześniejszej do dzieł XIX-wiecznych. Samego Stanisława Moniuszkę Biondi porównuje do największych włoskich kompozytorów, powierzyłem mu obsadę opery "Paria" - powiedział Stanisław Leszczyński.

Różne muzyczne konteksty

Dyrektor artystyczny festiwalu mówił o różnych kontekstach muzyki Chopina i kompozytorów takich, jak Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Karol Szymanowski. - Finał festiwalu w ciekawy sposób zderzy ze sobą III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego i Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa. Okazuje się, że te źródła biją z podobnego miejsca - podkreślił gość Dwójki.

Rodzina artystyczna wokół festiwalu

Dodał, że wokół festiwalu stworzyła się swego rodzaju rodzina artystyczna. - Stało się tak pod wpływem różnych dyskusji i samego założenia, że próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - zaznaczył.


Posłuchaj
17:17 2023_08_14 16_30_53_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 "Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina (Wybieram Dwójkę)

 

Od klasycyzmu do współczesności

W programie - jak możemy przeczytać: Wirtuozi fortepianu, znakomita kameralistyka, koncerty symfoniczne i "nie po raz pierwszy" opera w wersji koncertowej. Muzyka polska od klasycyzmu do współczesności, wersje oryginalne utworów, ale również ich transkrypcje. Wykonawstwo historyczne i współczesne na najwyższym poziomie, artyści wybitni, ale też kontrowersyjni: Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Anne Sofie von Otter… i wielu innych.


Plakat Festiwalu "Chopin i jego Europa" 2023 Plakat Festiwalu "Chopin i jego Europa" 2023

W repertuarze królować będzie, oczywiście, twórczość Fryderyka Chopina. Podczas festiwalu nie zabraknie też niespodzianek i zaskakujących występów. Niektóre koncerty będziemy transmitować na antenie Dwójki.

. .

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Stanisław Leszczyński (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina) 

Data emisji: 14.08.2023

Godzina emisji: 16.30

mo


Czytaj także

Gadjiev: Panufnik połączył głęboką duchowość z poszukiwaniami formalnymi

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 16:36
- Sporo rozmawiałem o tym utworze z maestrem Andrzejem Boreyką. Powiedział mi, że druga część tego koncertu przypomina mu modlitwę. Zgadzam się, to bardzo uduchowiona muzyka, spoglądająca ku niebu. Mnie fascynuje także jej konstrukcja. Przypomina palindrom, partyturę można czytać od lewej do prawej lub odwrotnie. To jak odbicie lustrzane - mówił w Dwójce Alexander Gadjiev, który w niedzielę (28.08) wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trevor Pinnock: muzyka jest w głębi mojego ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 18:15
- W wykonawstwie jestem raczej prowadzony przez uczucie, bezpośredni kontakt z muzyką niż przez analityczną procedurę. Są różne typy muzyków: niektórzy próbują ująć muzykę od strony analitycznej, a niektórzy od strony uczuciowej. Moja muzyka wypływa z trzewi - mówił w Dwójce Trevor Pinnock, światowej sławy angielski klawesynista i dyrygent, który wystąpił podczas przedostatniego dnia (30.08) 18. festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń