Waldemar Dąbrowski: skrzypce Paganiniego to instrument i dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 18:00
- Te skrzypce są wyjątkowe i od czasu do czasu tylko tacy artyści mogą na nich zagrać. Wadim Brodski jest wirtuozem, który cieszy się sławą od zwycięstwa na Konkursie im. Wieniawskiego w 1977 roku. Idea koncertu włoskiego będzie powracać w każdym roku mojej pracy - mówił na antenie Dwójki Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentów
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentówFoto: Shutterstock/Clara Kabala
  • To nie lada gratka dla miłośników muzyki skrzypcowej. W Polsce gości wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju instrument - skrzypce, na których grał sam Niccolò Paganini. 
  • Instrument został wykonany przez Jeana-Baptiste'a Vuillaume'a w 1834 roku.
  • Paganini grał na nich skomponowane przez siebie utwory.

W chwili śmierci podarował instrument swojemu uczniowi, też znanemu skrzypkowi - Camillo Sivoriemu. Stąd ich potoczna nazwa: "skrzypce Sivoriego". Camillo Sivori przekazał instrument miastu Genua, gdzie jest przechowywany do dziś - w tamtejszym muzeum Strada Nuova - podobnie jak inne słynne skrzypce Paganiniego zwane "Il Cannone".

W Polsce wyjątkowy instrument będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas dwóch niezwykłych koncertów - w Teatrze Wielkim oraz w Filharmonii Krakowskiej. Zagra na nich Wadim Brodski.

Półwysep Apeniński i jego geniusze

Jak przyznał Waldemar Dąbrowski, czeka nas niebiański koncert. - To fenomen Półwyspu Apenińskiego, który nam tyle ofiarował dzięki sztuce. Niezwykłość włoskiego stylu życia odzwierciedlają najwybitniejsze osiągnięcia tamtejszych kompozytorów. Na przełomie XVIII i XIX wieku rodzi się czterech geniuszy: Rossini, Donizetti, Bellini i Verdi, ich dzieła to podstawa repertuaru operowego na całym świecie. Instrument, na którym zagra Wadim Brodski, nie ma wartości rynkowej, ale historyczną. Sprowadzenie go do Warszawy to zasługa ambasadora Włoch Aldo Amatiego - podkreślił dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Posłuchaj
13:15 2022_02_21 16_33_58_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Waldemar Dąbrowski: skrzypce Paganiniego to instrument i dzieło sztuki (Wybieram Dwójkę)

Ambasador Amati zaznaczył, że to ostatni rok jego pobytu w Polsce. - Chciałbym zakończyć go czymś naprawdę niezwykłym. Rozmowy z opiekunami skrzypiec były trudne, ale się udało. Paganini był szczególną postacią, która nawet w jego czasach była wyjątkowa, przeżył wiele osobistych dramatów, wszyscy uważali go za najwybitniejszego skrzypka na świecie. Przyjaźnił się z Karolem Lipińskim, zagrali wyjątkowy koncert w 1829 roku. Jestem pewien, że polska publiczność doceni to ważne wydarzenie z udziałem Wadima Brodskiego - powiedział.

Paganini we śnie

Skrzypek powiedział, że jego prywatny instrument jest o 80 lat starszy od słynnych skrzypiec Paganiniego. - Należy traktować je jak każdy instrument, ale jednocześnie ostrożnie. To będzie koncert mojego życia, przyśnił mi się Paganini i już o 8.30 wziąłem skrzypce do ręki, a to mi się raczej nie zdarza - mówił Wadim Brodski.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej), Aldo Amati (ambasador Republiki Włoskiej w Polsce), Wadim Brodski (wirtuoz skrzypiec)

Data emisji: 21.02.2022

Godzina emisji: 16.30

mo

Czytaj także

DCz #588 Skrzypcowe rarytasy rosyjskiej szkoły kompozytorskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 15:00
W audycji sięgnęliśmy po ciekawe, choć bardzo rzadko grywane koncerty skrzypcowe. - Wszystkie wiążą się z oddziaływaniem Rosji, Związku Radzieckiego i tamtejszej szkoły kompozytorskiej. Usłyszymy je spod palców skrzypków, którym zostały dedykowane i którzy dokonali prawykonań - mówił na początku audycji Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julian Rachlin: moim ulubionym instrumentem jest muzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 18:00
- Muzyka jako taka jest balansowaniem między kameralistyką a kompozycjami symfonicznymi. W mojej filozofii każdy utwór jest dla mnie jak kwartet smyczkowy, w którym wszyscy muzycy nawzajem się słuchają i tworzą wspólną intymną atmosferę. Niezależnie od tego, jak obszerne dzieło wykonujemy, ta wspólnota to swego rodzaju muzyczny napęd - mówił na antenie Dwójki Julian Rachlin, austriacki skrzypek i dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pastuszka: moją pasją jest rytm

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 19:00
- Muzyka barokowa opisuje świat człowieka, znaczenia tonacji, interwałów i tworzy naszą własną opowieść. Jest to bliskie ludzkiej naturze - mówiła na antenie Dwójki Martyna Pastuszka, skrzypaczka barokowa, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej.
rozwiń zwiń