Artur Malke: muzyka dawna i improwizacja wypełniają definicję programu All’improvviso

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 17:30
- Od samego początku chcieliśmy, aby festiwal wyróżniał się w swojej warstwie programowej od wielu innych festiwali muzyki dawnej. W tym roku mamy 13. edycję i podczas każdej z odsłon staraliśmy się ten wątek improwizacji wplatać w program festiwalu - mówił w Dwójce Artur Malke, dyrektor trwającego właśnie w Gliwicach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All’improvviso.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Martyna Pastuszka fot. Magdalena Hałas.jpg
Martyna Pastuszka: wspólne granie jest kluczem do ludzkich emocji

Posłuchaj

13:06 _PR2_AAC 2020_09_16-16-30-02.mp3 Artur Malke i Paweł Szamburski o 13. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej All’improvviso (Wybieram Dwójkę)

Na Górnym Śląsku trwa jeden z najważniejszych w Polsce festiwali muzyki dawnej. Jak podkreślił dyrektor tego wydarzenia, pojawi się wiele znakomitych zespołów oraz premier. - Rokrocznie na festiwal zamawiana jest premiera nowego programu. W ubiegłych latach były to premiery często najwybitniejszych wykonawców ze świata muzyki dawnej. Są one istotnym elementem programowania All’improvviso. W tym roku m.in. Trio Bastarda zaprezentuje nowy program, mocno związany ze Śląskiem.

Artur Malke podkreślił też, że miejsca, do których zapraszają organizatorzy festiwalu są dość nieoczywiste. - Gliwice są pełne bardzo interesujących przestrzeni, w które można wtłaczać kulturę. Śląsk, z całym swoim dziedzictwem postindustrialnym, ma również tradycje wynikające z niemieckich historii. Jutrzejszy (17.09) koncert odbędzie się więc w małym budynku po byłej kopalni "Prezydent" w Gliwicach. Została ona całkowicie odrestaurowana i unowocześniona, niemniej jednak zachowała swój historyczny charakter. Koncert odbędzie się na wysokim poziomie, bo na ostatnim piętrze budynku niegdysiejszej kopalni.

Czytaj też:


Agata Sapiecha 1200.jpg
Agata Sapiecha: sonata "Crucis vox" Subissatiego to misterium muzyki

Inną ciekawą przestrzenią będą ruiny Teatru Victoria. - W niemieckich Gliwicach teatr ten stanowił kiedyś punkt życia kulturalnego, niestety kiedy wojna chyliła się ku końcowi, został spalony przez armię rosyjską. Do dziś nie udało się go odbudować, jednak ta surowa przestrzeń została przystosowana do tego, by bezpiecznie mogły się tam odbywać wydarzenia kulturalne - opowiadał dyrektor All’improvviso.

Gościem audycji by również Paweł Szamburski z Tria Bastarda. Gość zaznaczył, że improwizacja wpisana jest w twórczość tego zespołu, dlatego ich obecność na Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All’improvviso nie jest czymś zaskakującym. - Jesteśmy triem, które z idiomu improwizacji wychodzi – przede wszystkim do muzyki dawnej, z założeniem, żeby grać ją, filtrując przez własne doświadczenie, bawiąc się formą, polifonią, niejako jammując, ale nie w sposób jazzowy, tylko aktualny dla nas - opowiadał muzyk.

Trio zaprezentuje tym razem efekt współpracy z Antonio Chemottim, który przed rokiem wydał śpiewnik "Ein Schlesich singebüchlein" z utworami opracowanymi przez luterańskiego pastora Valentina Trillera. - Te pieśni są zakorzenione w regionie, nie są tylko kościelne. To też świeckie pieśni, często zbierane na wsiach i w lokalnych parafiach. Podzieliliśmy ten materiał na pory roku i staraliśmy się opowiedzieć o tych przemianach w impresjonistyczny sposób - zdradził członek zespołu.

Oprócz Tria Bastarda na scenie pojawi się również m.in. {oh!} Orkiestra Historyczna pod kierunkiem Martyny Pastuszki, którym towarzyszyć będą tacy artyści, jak Tobias Koch czy Anna Firlus. Festiwal potrwa do 2 października. 

***

Audycja: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Artur Malke (dyrektor 13. Artur Malke, dyrektor trwającego właśnie w Gliwicach 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All’improvviso), Paweł Szamburski (członek Tria Bastarda)

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Ballada o dziewczynie". Historia ilustracji Ewy Frysztak

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 12:00
- Nie uważam się za prekursora, jeśli chodzi o film, okładka jest plakatem książki. Uważam, że nie należy wywyższać się nad autora - mówiła w "Poranku Dwójki" ilustratorka i graficzka Ewa Frysztak.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mela Koteluk: nasz album jest hołdem dla Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 17:00
- Doświadczenie szkolne z Baczyńskim to przeważnie skojarzenia z okupacją. A nas bardzo zainspirowała ta jego oniryczna odsłona. Jego twórczość ma oblicze apokaliptyczne, ale w świetle zagrożeń, płynących z rzeczywistości, szukał w sobie azylu. Dużo jest tam tego "miękkiego", które nas szczególnie interesowało - mówiła w Dwójce wokalistka, która razem z zespołem Kwadrofonik nagrała album "Astronomia poety. Baczyński".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Tomasz Makowski: "Imieniny Kochanowskiego" sprawdzają się w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 17:00
- Imieniny to trzy niezależne sceny, które mają swój program, a także osobny program warsztatowy, osobno kiermasz z największymi wydawnictwami, będą też nowości wydawnicze. W Ogrodzie Krasińskich, gdzie odbędzie się wydarzenie, jest dużo miejsca i publiczność może się rozproszyć, zatem wydaje się, że ryzyko epidemiczne będzie zminimalizowane - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej o organizowanym w sobotę (29.08) literackim pikniku.
rozwiń zwiń