Mela Koteluk: nasz album jest hołdem dla Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 17:00
- Doświadczenie szkolne z Baczyńskim to przeważnie skojarzenia z okupacją. A nas bardzo zainspirowała ta jego oniryczna odsłona. Jego twórczość ma oblicze apokaliptyczne, ale w świetle zagrożeń, płynących z rzeczywistości, szukał w sobie azylu. Dużo jest tam tego "miękkiego", które nas szczególnie interesowało - mówiła w Dwójce wokalistka, która razem z zespołem Kwadrofonik nagrała album "Astronomia poety. Baczyński".
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. promocyjne

Bartek Wąsik.jpg
Bartek Wąsik: to będzie wspólne dziecko zespołu Kwadrofonik i Meli Koteluk

Posłuchaj
11:58 _PR2_AAC 2020_07_23-16-28-18.mp3 Mela Koteluk i Bartek Wąsik o płycie "Astronomia poety. Baczyński" (Wybieram Dwójkę)

Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wyjątkowe wydarzenie muzyczne: album "Astronomia poety. Baczyński" z piosenkami do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. 

Wokalistka wyznała, że współpraca z Bartkiem Wąsikiem i jego zespołem była bardzo przyjemna, mimo że na co dzień tworzą zupełnie inne gatunki muzyczne. - Wiedziałam, że Bartek, pomimo klasycznego wykształcenia, ma bardzo szerokie horyzonty i jest otwarty na nowe, artystyczne wyzwania. Moje przeczucie podpowiadało mi, że zderzenie naszych wrażliwości może zaowocować fajnym albumem - opowiadała. Dodała, że chociaż płyta nagrywana była w trakcie epidemii, nie czuć w niej lęku przed zagrożeniem. - W tej całej dezorientacji poszukiwaliśmy piękna i nadziei. A Baczyński swoimi wierszami i twórczością podsuwał nam te motywy - mówiła Mela Koteluk.

Czytaj także:

Bartek Wąsik podkreślił, że propozycja stworzenia wspólnej płyty pojawiła się w lutym tego roku, kiedy muzyk był w Japonii. Po powrocie okazało się, że z powodu epidemii konieczne było nagrywanie płyty na odległość. - Nie widzieliśmy się ani razu na żywo. To był specyficzny moment. Uruchamiał się w nas proces twórczy, podczas którego inaczej się odbierało świat. Byliśmy bardzo stymulowani przez poezję Baczyńskiego, a jego słowa brzmiały mocniej właśnie wtedy, kiedy byliśmy w izolacji. Jednocześnie towarzyszył temu akompaniament natury zmieniającej się z tygodnia na tydzień. To są doznania burzące krew i wprawiające człowieka w specyficzny nastrój - mówił pianista.

Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Mela Koteluk (wokalistka), Bartek Wąsik (pianista, kompozytor)

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Rejewski myślał nieszablonowo" - Enigma w kolekcji Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 17:00
- Było to gigantyczne osiągnięcie, Marian Rejewski, któremu zlecono zmierzenie się z Enigmą, był z jednej strony kryptologiem, drugiej matematykiem, a finalnie, gdy udało mu się złamać pierwszy szyfr, stał się przez chwilę psychologiem - opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę" Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń