Dr Tomasz Makowski: "Imieniny Kochanowskiego" sprawdzają się w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 17:00
- Imieniny to trzy niezależne sceny, które mają swój program, a także osobny program warsztatowy, osobno kiermasz z największymi wydawnictwami, będą też nowości wydawnicze. W Ogrodzie Krasińskich, gdzie odbędzie się wydarzenie, jest dużo miejsca i publiczność może się rozproszyć, zatem wydaje się, że ryzyko epidemiczne będzie zminimalizowane - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej o organizowanym w sobotę (29.08) literackim pikniku.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prom./Biblioteka Narodowa

Posłuchaj
09:15 _PR2_AAC 2020_08_27-16-33-20.mp3 Dr Tomasz Makowski o programie tegorocznych "Imienin Jana Kochanowskiego" (Wybieram Dwójkę)

Tyrmand serwis specjalny.jpg
Leopold Tyrmand - serwis specjalny

Program "Imienin Jana Kochanowskiego" to szereg wydarzeń z udziałem najciekawszych uczestników i najwnikliwszych obserwatorów polskiego życia literackiego – pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów. Przez cały dzień na rozmieszczonych w Ogrodzie Krasińskich scenach odbywają się nie tylko spotkania i panele dyskusyjne, ale również koncerty, spektakle i warsztaty, nadające wydarzeniu interdyscyplinarny charakter.

Jak podkreślił dr Tomasz Makowski, pomysł na to wydarzenie początkowo zakładał promowanie polskich literatów. - Dzisiaj polscy autorzy i autorki nie potrzebują już wspinać się na szczyt popularności, jednak to nie wyczerpuje listy ciekawych polskich twórców, którzy już nie żyją i których Kochanowski zaprasza. W tym roku będziemy dyskutować o Leopoldzie Tyrmandzie, ponieważ mamy stulecie jego urodzin. Będziemy też rozmawiać o jazzie jako muzyce, fenomenie kulturowym i wolnościowym, ale także o kryminale – o wszystkim, co twórczość Tyrmanda niosła. To też okazja, żeby podyskutować o języku polskim, o Warszawie jako takiej, o tym, co Tyrmand prowokował i opisywał.

Czytaj też:


pap_tyrmand1200.jpg
"Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda. Czyta Przemysław Stippa

Gość audycji zdradził, że w trakcie wydarzenia pojawi się również gość specjalny. - Zaprosiliśmy wdowę po pisarzu Mary Ellen, jak i dzieci, jednak pandemia nie pozwoliła im przyjechać w komplecie. Będzie tylko Matthew Tyrmand, który opowie nie tylko o swoim ojcu, ale także o tym, jak mierzył się z jego legendą. Będzie również rozmowa z autorem biografii pisarza, Marcelem Woźniakiem - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej i współorganizator "Imienin Jana Kochanowskiego".

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia nie zabraknie również muzyki. Na scenie pojawią się zespoły jazzowe, m.in. Five O'Clock Orchestra. – Naszym punktem głównym jest wykonanie Pieśni Świętojańskiej o Sobótce, którą w tym roku wykona Kuba Więcek Trio z Pauliną Przybysz. Pokażemy nasz dancing w wersji statycznej ze względu na epidemię, czyli koncert Mai Kleszcz z zespołem. Będzie też koncert pod gwiazdami, a oprócz tego wspaniały koncert pieśni Kochanowskiego w wykonaniu Kuby Stankiewicza - zapowiadał dr Tomasz Makowski.

Podczas wydarzenia będzie można również zobaczyć m.in. Bardzo warszawski mecz poetycki, podyskutować na temat garderoby pisarzy, a także obejrzeć improwizowany spektakl teatralny "Śladami Złego" na podstawie powieści Tyrmanda.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Zły Tyrmand". Biografia ikony PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 15:26
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów biografii Leopolda Tyrmanda autorstwa Mariusza Urbanka. Czyta Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Digitalizacja na życzenie" - nowa usługa Biblioteki Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 10:42
- Otworzyliśmy nową usługę publikacji na życzenie dzieł należących do domeny publicznej. Ma to na celu udostępnienie tego wszystkiego, czego nie mamy obecnie na rynku, a znajduje się w bibliotekach - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń