Dwójka w domu Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 14:00
- Na długo przed odejściem żartował, że jeśli będę - jak stereotypowa wdowa - zabiegać o wykonania jego muzyki, to on wróci i będzie mnie okrutnie straszył - wspominała Lady Camilla Panufnik w rozmowie z radiową Dwójką przy okazji brytyjskiej inauguracji obchodów setnej rocznicy urodzin znakomitego kompozytora.
Audio
  • Dwójka w domu Andrzeja Panufnika (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa z autorami "Archimapy" (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja Magdaleny Łoś z Akademii Bachowskiej we Wrocławiu (Wybieram Dwójkę, 6 lutego)
  • Dawid Dziedziczak rozmawia z uczestnikami spotkania "Przekłady pomiędzy sztuką i polityką" (Wybieram Dwójkę)
Camilla Jeseel-Panufnik w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na wernisażu wystawy fotograficznej poświęconej Andrzejowi Panufnikowi.  Warszawa, 1998 r.
Camilla Jeseel-Panufnik w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na wernisażu wystawy fotograficznej poświęconej Andrzejowi Panufnikowi. Warszawa, 1998 r.Foto: PAP/CAF Radek Pietruszka

Świętowanie jubileuszu rozpoczął w środę (5 lutego) koncert Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem Anne-Sophie Mutter, na którym zabrzmiały między innymi "Sinfonia Sacra" oraz "Kołysanka". Jak podkreślała Lady Camilla, przed nami jeszcze wiele podobnych wieczorów, zorganizowanych przez rozmaite brytyjskie instytucje oraz festiwale. Szczegółowy program obchodów pozostaje jednak wciąż tajemnicą.

- Najbardziej cieszę się jednak, że utworów mojego męża będzie można posłuchać także w Polsce. Pomimo ogromnej sympatii i wdzięczności dla Anglii to był jeden z najbardziej "polskich" kompozytorów swojej epoki - podkreśliła wdowa w rozmowie z Barbarą Schabowską i Michałem Nowakiem. Panufnik mówiła też o wojennej oraz stalinowskiej traumie męża, które miały zeń uczynić wyjątkowo nieśmiałego człowieka. - Spokój, jakiego doświadczył po emigracji do Anglii, był dla niego zbawieniem. Wreszcie mógł po prostu komponować...

Zapraszamy na koncerty Festiwalu Łańcuch XI poświęcone m.in. twórczości Andrzeja Panufnika >>>
Dziennikarze Dwójki rozmawiali także z synem Andrzej Panufnika, Jeremym, który długo wstydził się przed ojcem swojej miłości do muzyki... pop.

Ponadto w audycji "Wybieram Dwójkę" spotkaliśmy się z autorami nowej publikacji Muzeum Powstania Warszawskiego "Archimapa. Dziedzictwa architektury Warszawy 1945-1989", zdaliśmy relację z Akademii Bachowskiej we Wrocławiu oraz ze spotkania "Przekłady pomiędzy sztuką i polityką", które odbyło się we wtorek (4 lutego) w stołecznym Instytucie Goethego. Audycję prowadził Adam Suprynowicz.

mm/pkur

Czytaj także

Zwycięski Anglik opowiada o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 18:59
– Dla słuchaczy to była wiedza nowa. Oni byli bardzo poruszeni. Powoływano nawet mnie na świadka, pytano mnie, czy to tak naprawdę było – opowiadała Justyna Piernik o wyróżnionej audycji festiwalu "Prix Europa”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musimy nadrobić Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
- To kompozytor wciąż mało obecny. Wynika to m.in. z niemal 30 lat milczenia i cenzurowania muzyki i nazwiska Panufnika w PRL - mówiła w Dwójce muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, zapowiadając obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r.
rozwiń zwiń