Tomasz Terlikowski: dzięki Franciszkowi doszedł w Kościele do głosu nurt progresywny

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 19:00
- Można odnieść wrażenie, że dotychczasowy paradygmat teologii się przeżył. Szukamy nowego. Myśl papieża Franciszka jest próbą odpowiedzi na to szukanie nowego paradygmatu - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski.
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: shutterstock.com/AM113

Posłuchaj
28:19 Dwójka 2021_03_11 O wszystkim z kulturą.mp3 Rozmowa z Tomaszem Terlikowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu został wybrany na nowego papieża. Tradycyjny biały dym, obwieszczający światu wybór nowej głowy Kościoła, pojawił się o godz. 19.06 czasu rzymskiego. Wybór imienia podyktowany został chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, na wzór św. Franciszka z Asyżu, jak to zostało zakomunikowane przez elekta kardynałom tuż po wyborze.

pap papież 1200.jpg
Znamy kolejne plany papieża. Franciszek nie wyklucza podróży do Budapesztu i Bratysławy

Franciszek już od początku pontyfikatu podkreślał potrzebę dokonania istotnych zmian wewnątrz Kościoła katolickiego. Program radykalnej reformy Kościoła papieża Franciszka nie polega tak bardzo na reformie instytucji, ale na zmianie kulturowej. Jego wizja składa się z trzech elementów: obrony rodziny, godności ludzi słabych i środowiska naturalnego. O tym, co się zmieniło przez ostatnie 8 lat i co jeszcze może się zmienić w Kościele za rządów Franciszka, rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą" z Tomaszem Terlikowskim.

- Zacznijmy od tego, że kilka istotnych zmian w trakcie trwania tego pontyfikatu już się dokonało i kilka jest też przygotowanych do wprowadzenia. Natomiast niezależnie od tego jedno nie ulega wątpliwości: bardzo mocno doszedł do głosu nurt progresywny - podkreślił gość Dwójki.

Zmiany w Kościele

- Bardzo istotną zmianą, która nie dotarła jeszcze do Polski ze względu na sprzeciw polskich biskupów, jest dopuszczenie osób rozwiedzionych do komunii świętej. To jest ogromna zmiana także dlatego, że ona otwiera ponownie debatę na temat sakramentu małżeństwa i relacji przedmałżeńskich, a także na związki osób tej samej płci - mówił Tomasz Terlikowski. Należy pamiętać, że propozycje tych zmian były już dużo wcześniej, ale ani Jan Paweł II, ani Benedykt XVI nie zgadzali się na nie.

Druga zmiana dotyczy silniejszego wprowadzenia świeckich w zarządzanie Kościołem. - Ta zmiana dokonała się już w Amazonii. Głównie dlatego, że tam dramatycznie brakuje duchownych, w wielu parafiach ksiądz pojawia się raz do roku. Bardzo często osoba świecka, która zarządza parafią udziela komunii - mówił Tomasz Terlikowski. Papież Franciszek podkreśla też, że kluczowa dla kapłaństwa jest władza sakramentalna. Jeśli chodzi o zarządzanie parafiami mogą zająć się tym ludzie świeccy. 

Czytaj także:


Trzecia zmiana to decentralizacja Kościoła, czyli nie o wszystkim będzie decydował Rzym. O wielu rzeczach będą decydowały Episkopaty. - Niezależnie od tego, czy papież Franciszek nadal będzie papieżem to ten synod jest już przygotowany - mówił gość Dwójki. - Bardzo trudno jest zarządzać tak wielką organizacją i nie można właściwie ocenić wszystkich problemów - dodał.

Kryzys Kościoła

Tomasz Terlikowski porównał kryzys w Kościele katolickim do tego za czasów reformacji. - Pojawia się bardzo wiele pytań, np. czy świadomość połączyć z duszą czy z ciałem, pytania o Adama i Ewę, cały zestaw pytań, które zrodziły się ze współczesnych nauk medycznych i psychologicznych, mamy wreszcie pytania dotyczące innych religii - mówił gość Dwójki. Tomasz Terlikowski zwrócił też uwagę, że mamy gigantyczny kryzys kapłaństwa. Pojawiają się różne skandale, w tym także seksualne. Mamy też ogromną wędrówkę ludów i Kościół musi sobie z tym wszystkim radzić. - Te kryzysy są także ogromną szansą dla Kościoła - podkreślił gość Dwójki.

Co na to Kościół w Polsce?

Gość audycji zauważył, że Kościół w Polsce nie uczestniczy aktywnie w tych wszystkich zmianach. - Kościół w Polsce żyje przeszłością i swoją dawną potęgą i swoimi dawnymi świętymi. Świat, Kościół i Polska się zmieniła. Bez odpowiedzi na te zmiany, bez podjęcia wyzwań będziemy żyli przeszłością i nie będziemy uczestniczyć w budowaniu nowej formy europejskiego Kościoła - podsumował Tomasz Terlikowski. - Trzeba mieć tego świadomość - dodał.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Tomasz Terlikowski (dziennikarz)

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 17.30

nk

Zobacz więcej na temat: papież Franciszek Dwójka
Czytaj także

Papież: kontakt z wiernymi był dla mnie powrotem do życia

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:17
Papież Franciszek podkreślił, że chciałby jak najszybciej wznowić audiencje generalne z udziałem wiernych i wyraził nadzieję, że warunki pozwolą na to.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 23:00
Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 
rozwiń zwiń