X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ekshumacje ofiar komunizmu. Wśród nich jest rotmistrz Pilecki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 07:36
W latach 40. i 50. na Łączce pochowano kilkaset osób zamordowano w więzieniu na Rakowieckiej - mówi Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W drugim etapie ekshumacji badacze chcą odnaleźć szczątki wszystkich zabitych.
Audio
  • Krzysztof Szwagrzyk z IPN: nie będziemy naruszać obecnie istniejących mogił
  • Krzysztof Szwagrzyk z IPN: o ofiarach komunizmu pochowanych w kwaterze "Ł"
Kwatera Na Łączce Cmentarza Wojskowego w Warszawie
Kwatera "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego w WarszawieFoto: Wikipedia/Zlisiecki

To kolejne ekshumacje na tak zwanej Łączce. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczyna się właśnie drugi etap ekshumacji ofiar komunistycznego terroru. Grupa specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej chce odnaleźć szczątki osób, które zostały pochowane w bezimiennych mogiłach na kwaterze "Ł".
Ekipa archeologów, antropologów i genetyków będzie pracować przez kilka tygodni. W tym czasie - jak powiedział IAR Krzysztof Szwagrzyk z IPN - badacze spodziewają się odnaleźć szczątki około dwustu osób.
W czasie ubiegorocznych wykopalisk znaleziono szczątki ponad stu zamordowanych. Siedem osób udało się zidentyfikować dzięki badaniom DNA.
Na Powązkach na stałe będzie pracować kilkanaście osób. Do tego liczni wolontariusze, którzy już się zgłosili do pomocy.
Są duże szanse, że uda się szybko odnaleźć szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego. W ubiegłym roku odnaleziono mogiłę, gdzie pochowano ostatniego przywódcę Narodowych Sił Zbrojnych, Stanisława Kasznicę. Stracono go 12 maja 1948 roku, czyli dwa tygodnie przed śmiercią Pileckiego - tłumaczy Krzysztof Szwagrzyk. A to oznacza, że mogiła rotmistrza powinna znajdować się w promieniu kilku metrów.

IAR/agkm

Zobacz serwis specjalny: Katyń >>>

''

Czytaj także

Ekshumacje na Łączce: mordowano na "sposób katyński"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 13:58
Podczas prac na wojskowych Powązkach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej wydobyli 111 szczątków ofiar represji komunistycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekshumacje na "Łączce". IPN ujawni dane ofiar

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 06:20
Na konferencji IPN dowiemy się, czyje ciała oprawcy komunistycznej bezpieki pochowali w bezimiennych grobach na warszawskiej Łączce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN szuka grobu płk. Cieplińskiego. Czy będzie na "Łączce"?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:31
Medalik połknięty tuż przed śmiercią może przyczynić się do identyfikacji ciała Łukasza Cieplińskiego.
rozwiń zwiń