X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Opowieści z dalekiego Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 10:50
W audycji ich garść przedstawiła Mirella Gliwińska - opowiadaczka związana z Karawaną Opowieści i Grupą 501, także autorka opowieści dla dzieci i dorosłych. 
Audio
  • Opowieści Mirelli Gliwińskiej o Kazachstanie (Dwójka/Źródła)
  • Adam Strug zapowiada najbliższe koncerty (Dwójka/Źródła)
Kazachski step.
Kazachski step.Foto: Shutterstock.com/Aureliy

Audycję zaczęliśmy od wspomnienia zmarłego niedawno Mieczysława Kułakowskiego, brata Alfonsa Kułakowskiego, którzy jako dzieci trafili do łagru, a następnie do Kazachstanu. Do Polski wrócili jako osiemdziesięciolatkowie - ich losy stały się tematem filmu "Bracia" w reżyserii Wojciecha Staronia. Bracia gościli dziennikarzy RCKL-u w czasie ich wyprawy terenowej w 1995 roku. 

Kazachstan stał się też celem podróży gościa audycji, opowiadaczki i pisarki Mirelli Gliwińskiej. Jak przyznała, powodów jej zainteresowania tym krajem było kilka, ale o wyjeździe przesądziło odkrycie młodego kazachskiego wokalisty, Dimsha Kudaibergena. 

- Ujął mnie gosem o ogromnej skali - tłumaczyła gość audycji - więc podróż ta była podróżą śladami idola, ale także wynikała z mojej historii rodzinnej. Szukałam tam informacji o mojej babci, która w 1940 roku została skazana za działalność antysowiecką i wysłana do obozu karnego.

Ze względu na historię przesiedleń Kazachstan nazywany bywa krajem więzieniem: w jednej miejscowości można znaleźć tam przedstawicieli aż stu narodowości. Gość audycji przybliżyła także to, jak Kazachowie realizują swoje tradycje oralne, jak dbają o swoją kulturę we współczesnym świecie i czy nadal lubią życie rodzinne, wspólne biesiadowanie i opowieści.

Do tego Adam strug zaprosił słuchaczy na swoje najbliższe koncerty, m.in. na wydarzenie "Kochanowski w synagodze", gdzie wystąpi wraz z Marią Erdman i zespołem Monodia Polska. W programie - "Psalmy" w polifonicznym opracowaniu Mikołaja Gomółki, do słów genialnego przekładu Jana Kochanowskiego.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Mirella Gliwińska (opowiadaczka związana z Karawaną Opowieści i Grupą 501)

Data: 13.09.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Żak i eksperyment MAISHA

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 09:00
Gościem audycji był Michał Żak - muzyk m.in. takich zespołów, jak Janusz Prusinowski Kompania, Tęgie Chłopy i Lautari. Jest jednym z artystów biorących udział w Europejsko-Afrykańskim Muzycznym Eksperymencie - MAISHA.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy z przeszłości: Jan Jawor z Piołunki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 08:00
Bohaterem audycji był nieżyjący świętokrzyski skrzypek, który w archiwalnym nagraniu opowiadał o istocie muzyki świętokrzyskiej i jej przemianach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krak, Wanda, zmory i dziwożony. O czym naprawdę mówią ludowe bajki?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:58
Kompendium wiedzy na ten temat jest "Słownik polskiej bajki ludowej" prof. Violetty Wróblewskiej, poświęcony naszej rodzimej bajce ludowej – jej tra­dyc­jom, tema­tyce, formom, naj­po­pu­lar­niej­szym wątkom i motywom oraz badaczom bajki i bajarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Regionu Kozła według Adama Knobla

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:57
W "Źródłach" spotkaliśmy się z młodym koźlarzem i dudziarzem z Lasek.
rozwiń zwiń