X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
kultura ludowa

Pora wyjść poza opłotki! Muzyka Odnaleziona u naszych sąsiadów

Andrzej Bieńkowski kojarzony jest głównie z badaniem i dokumentowaniem tradycyjnej muzyki polskiej. Jednak w kręgu jego zainteresowań znajduje się również muzyka krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, do których wielokrotnie podróżował. A wojaże te, oczywiście, zaowocowały bogatym zbiorem nagrań!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski Jugosławia Europa Wschodnia

Umajone "Źródełko"

W majowym „Źródełku” wiosennie podróżujemy! Wraz z Kają Prusinowską, jej tajemniczą drumlą i słoneczną huśtawką wybierzemy się na Bałkany. Początek maja to bowiem święto wiosny, dzień świętego Jerzego czyli Đurđevdan – czas gdy rozpalamy ogniska, stroimy domy roślinami i zbieramy zioła, a dzieci w pewnym kraju myją nawet twarz wodą z pojemnika z jajkiem, mnóstwem zielonych listków i róż.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Problemy w raju. Polska wieś na Biennale Architektury 2021 w Wenecji

Mimo że obszary wiejskie zajmują aż 93% terenu Polski, mieszka tam zaledwie 40% ludności. Pogrążona w chaosie przestrzennym, pozostająca do tej pory na marginesie zainteresowania architektów wieś stała się tematem wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury 2021 w Wenecji. Projekt Trouble in Paradise pokazuje, że może stanowić odpowiedź na globalny kryzys ekologiczny czy mieszkaniowy. Inauguracja wystawy w Wenecji już 22 maja.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Fado oznacza "przeznaczenie"

- Kiedy od Michała Górczyńskiego usłyszałem, że można by zagrać fado z Bastardą, pomyślałem „o czym Ty mówisz, Michał??”, ale na zachętę wysłał mi dwa utwory solowe João de Sousa, nagrane od niechcenia komórką. I oniemiałem. Oczarował mnie totalnie intymnością, bliskością śpiewu, nieegzaltowanego. Bardzo czułego i pięknego. – mówił Paweł Szamburski, członek Bastarda Trio
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma fado

Czas na żywieckie wesele!

Czas na żywieckie wesele! Czy wiecie, czym są wywodziny? Ile włosów trzeba ściąć pannie młodej? Jacy muzykanci towarzyszą młodej parze w drodze do domu, do kościoła i na weselną zabawę? Na te wszystkie pytania odpowiedzieli nasi przyjaciele z Beskidu Żywieckiego. Kaja Prusinowska odkryła przed nami tajemnicę wschodniej Wielkanocy (która wypada właśnie dziś!). Dzięki Emmie i Stasiowi wiemy, jak wyglądały niegdyś prace polowe.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Międzynarodowy Dzień Jazzu po azjatycku i... nowy prowadzący!

Na pierwszy rzut oka Indonezja czy Tajlandia nie kojarzą się z jazzem. Niesłusznie. Pierwsze z tych państw jest gospodarzem jednego z największych festiwali jazzowych na świecie. Z kolei na tronie Tajlandii przez 70 lat zasiadał monarcha-jazzman! Jak brzmiała jego muzyka? Czy jazz wybrzmi na lirze korbowej? O tym przekonaliśmy się w magazynie Źródła!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja

Pismo Folkowe 2.0 oraz zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

- Ostatni czas, jest czasem wyzwań dla kultury i sztuki. Zmusza do refleksji nad podstawowymi działaniami w ich obrębie. Chcemy stworzyć platformę do wypowiedzi dla współczesnych artystów inspirujących się folklorem – mówiła dr Agata Kusto, redaktorka naczelna Pisma Folkowego, zdradzając Marii Baliszewskiej ideę nowej linii programowej magazynu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska