X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Maria Baliszewska

Nayan Navaa czyli duch syberyjskiego stepu

Płyty z muzyką etniczną są okazją do dalekich wirtualnych podróży, czasem niewykonalnych w inny sposób. Przekazują wiedzę o małych społecznościach, ukrytych w zakątkach globu, górach lub stepach, inspirują nasze ucho do poznania dalekich kultur, do porównań albo po prostu edukują. Taka jest płyta, która nie tyle wpadła mi ostatnio w ręce, co w laptop, wprost z wytwórni. „Namgar Lhasaranova nazywana jest mongolską Bjork, a w jej wykonaniu ożywają stare opowieści, legendy, bohaterskie epopeje, niezwykły krajobraz południowej Syberii” – tak recenzowano najnowszy album tej pieśniarki w New Your Times.
Zobacz więcej na temat:  folk world music Maria Baliszewska

Pismo Folkowe 2.0 oraz zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

- Ostatni czas, jest czasem wyzwań dla kultury i sztuki. Zmusza do refleksji nad podstawowymi działaniami w ich obrębie. Chcemy stworzyć platformę do wypowiedzi dla współczesnych artystów inspirujących się folklorem – mówiła dr Agata Kusto, redaktorka naczelna Pisma Folkowego, zdradzając Marii Baliszewskiej ideę nowej linii programowej magazynu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska

Polska baśń ludowa usystematyzowana

W święto Matki Boskiej Gromnicznej, prof. Violetta Wróblewska opowiedziała o "Słowniku polskiej bajki ludowej" i haśle “Matka Boska”. Zabrzmiały także apokryficzne kolędy. Ponadto, w stałym cyklu Marii Baliszewskiej "Zapomniani Kazimierscy Laureaci" usłyszeliśmy archiwalne nagrania skrzypka z Radomszczyzny - Stanisława Budzisza. Nie zabrakło też garści muzyki świata!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska

Podhalańska tożsamość i dźwięki osmańskiej harfy

W dzisiejszych "Źródłach" o wystawie "Podhalanie" w Zakopanem, kształtowaniu się tożsamości Górali Podhalańskich w powiązaniu ze środowiskiem naturalnym, opowiedziała etnolożka Agnieszka Gąsienica-Giewont. Posłuchaliśmy także  nowej płyty niemieckiego harfisty, Thomasa Dauna, poświęconej melodiom na harfę rodem z Imperium Osmańskiego. Opowiadał o niej sam muzyk.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Podhale Maria Baliszewska

Powrót z zakamarków niepamięci - "Bajgelman. Get to tango”

O ożenku żydowskich międzywojennych melodii ze współczesną interpretacją tanga i jazzu oraz o skrzypku Skalnego Podhala. Jarosław Bester opowiedział Marii Baliszewskiej o pracy nad płytą inspirowaną muzyką Dawida Bajgelmana, zapomnianego żydowskiego kompozytora z Łodzi. W cyklu "Zapomniani kazimierscy muzykanci" usłyszeliśmy archiwalne nagrania Tadeusza Szostaka "Berdy".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska