Ukraina-Polska: będziemy normalni, gdy pozbędziemy się kompleksu wyższości

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 18:52
- Przypominam sobie bardzo mądre zdanie Zbigniewa Żakiewicza, że my wtedy będziemy normalni, kiedy pozbędziemy się kompleksu niższości wobec Zachodu, ale też kiedy wyzbędziemy się kompleksu wyższości wobec Wschodu - mówił Paweł Huelle w Dwójce.
Ukraińcy skaczą przez ognisko w Noc Kupały
Ukraińcy skaczą przez ognisko w Noc Kupały Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

/

W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z pisarzem przy okazji wydania nowego numeru kwartalnika artystycznego "Bliza" poświęconego Ukrainie. Pisarz jest jego redaktorem naczelnym.
"Kiedy pada słowo 'Ukraina' w sercu każdego Polaka odzywa się żywe tętno. Jedni wyliczają historyczne krzywdy, zaszłości. Inni sentymentalnie wspominają zapach stepów, wspominają niebywałe, wielokulturowe środowisko" - czytamy we wstępie do najnowszego numeru kwartalnika "Bliza".
- Jesteśmy bardzo mocno związani ze sobą. Nawet mocniej, niż nam się czasami wydaje. Rzeź na Wołyniu, powstania chłopów ukraińskich przeciwko polskim panom nas dzieliły, ale wiele, wiele nas łączyło. Dlatego ten numer "Blizy" poświęcony jest ukraińskiej, współczesnej kulturze i literaturze - mówił Huelle w "Wybieram Dwójkę".
W audycji opowiadaliśmy też o Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych w Gdańsku Feta i o Ulica 26 Street Art - XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie.
Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

Czytaj także

Wołyń 1943. "Ukraińcy chcieli zabić wszystkich, których się dało"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 09:00
- Chcieli, żeby Ukraina była bez innych narodowości. Polaków traktowali jak największych wrogów, w sposób bezwzględny i okrutny - powiedziała w radiowej Jedynce Ewa Siemaszko, badaczka wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy z Wołynia chcą prawdy. "Nas po prostu wyrżnięto"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:05
Polacy mieszkający obecnie na Wołyniu chcieliby, aby Ukraińcy przyznali się do zbrodni popełnionej 70 lat temu. Z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło wtedy 100 tysięcy naszych rodaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. "Możemy budować pamięć o Wołyniu z Ukraińcami"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 10:59
- Trzeba sobie zadać pytanie, czy chcemy budować pamięć o Wołyniu przeciwko Ukraińcom czy razem z nimi. A ta druga opcja jest możliwa - mówi Bogumiła Berdychowska, publicystka, specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich.
rozwiń zwiń